Bezosův vesmírný plán mu může přinést až čtyři miliardy nových zákazníků

  21:01aktualizováno  21:01
Společnost Amazon pracuje na projektu Kuiper. Jeho cílem je rozmístit kolem Země 3236 satelitů tak, aby se odkudkoli na planetě dalo připojit na vysokorychlostní internet. Nejbohatší člověk planety Jeff Bezos se tak stává vážným konkurentem šéfa Tesly Elona Muska a jeho vesmírné společnosti SpaceX.

Jeff Bezos (Washington, 13. září 2018) | foto: AP

Amazon dosud nezveřejnil žádné podrobnosti o časové a finanční náročnosti projektu Kuiper, který má díky satelitům pokrýt zemi signálem vysokorychlostního internetu. Prvotní plán je ale podobný záměru dalších nejméně čtyř společností, včetně SpaceX, patřící kontroverznímu řediteli Tesly, Elonu Muskovi.

Bezos si dokonce najal bývalého viceprezidenta SpaceX Rajeeva Badyala a část jeho týmu. Ten předtím, než ho Musk vyhodil, vedl divizi Starlink, která loni vypustila první dva testovací satelity. Původně SpaceX plánoval vytvořit síť 4425 satelitů, koncem loňského roku však společnost dostala povolení vypustit na orbit celkem 11 943 satelitů. 

Airbus začal vypouštět levné satelity. Mají pomoci rychlému internetu

„Globální internet je obrovská příležitost, zvlášť pro někoho takového, jako je Amazon s jeho cloudovými službami,“ řekl CNBC analytik firmy ARK Invest Sam Korus. Satelitní plán Amazonu, který firma v tichosti v posledních dnech zveřejnila, by mohl být podle expertů v oboru revoluční.

„Stále ještě je na světě spousta lidí bez přístupu k internetu. Jejich napojení na světovou ekonomiku bude mít velkou hodnotu,“ míní šéf investiční společnosti Space Angels Chad Anderson.

Amazon, který má oproti konkurentům zpoždění dva až tři roky, má podobné plány jako oni: napojit na internet venkovské oblasti a komunity. V čem se ale liší, je možnost využití takové sítě - Amazon má lepší příležitosti. 

Fotogalerie

„Když dáte každému internetové připojení, v tu chvíli zdvojnásobíte trh pro on-line obchody, cloudové služby a spoustu dalších oblastí, kde se chce Amazon prosadit,“ vysvětluje Korus. „Vidím tu jasný motiv: 4 miliardy nových zákazníků,“ přidává se Anderson. V případě Amazonu bude satelitní síť další součástí jejich logistického byznysu. 

„Dostupné, spolehlivé a rychlé připojení urychlí zrod interaktivních médií, her a e-komerce, které by jinak byly dostupné jen ve nejrozvinutějších městských oblastech,“ uvedl vesmírný investor a partner Lux Capital Shahin Farshchi.

Manželka šéfa Amazonu bude po rozvodu čtvrtou nejbohatší ženou světa

Zatím není jisté, jestli si Bezos a Musk budou v tomto byznysu přímo konkurovat. Jako součást Bezosovy říše, kam vedle Amazonu patří i vesmírná společnost Blue Origin, ale dává projekt větší smysl, než jako samostatná satelitní síť poskytující internet. 

Někteří spekulují, že Musk může mít kvůli roztříštěnosti svého podnikání problém projekt s takovými nároky na kapitál ufinancovat. Navíc satelitní divize jeho SpaceX je z velké části v americkém Seattlu, kde sídlí Amazon. Bezos se tak může pokusit lidi s patřičným know-how Muskovi přetáhnout, jak se ukázalo na příkladu Rajeeva Badyala.

Je také možné, že Amazon už na projektu několik let pracuje v tichosti. „Bezos nic neoznamuje, dokud opravdu nemusí,“ podotýká Anderson.

VIDEO: Tvrdý řád, pohyby jako robot. Zkusili jsme práci v českém Amazonu:

SMLSALOVINY aneb jak žít a přežít

Sledovat další díly na iDNES.tv
Autor:

Nejčtenější

Polovina Čechů nebere důstojnou mzdu, měli by vydělávat zhruba 30 tisíc

Ilustrační snímek

Jakou byste měli mít mzdu, abyste mohli v Česku žít důstojně? Výzkumníci z platformy pro důstojnou mzdu, na jejíž práci...

Dovolené tisíců Čechů v ohrožení, neštěstí Boeingu dopadá na cestovky

Letadlo typu Boeing 737 společnosti Smartwings

Ohrožené dovolené s odletem z menších českých letišť nebo osekaná linka na Kapverdské ostrovy a do sousedního Senegalu....

Přejmenujte 737 MAX, radí Trump Boeingu v krizi. Na sítích se mu už smějí

Boeingy 737 MAX nesmějí už ani do USA, rozhodl prezident Trump

Americký prezident Donald Trump přišel s receptem na řešení krize ve společnosti Boeing. Podle něj by společnosti...

„Rukávky“ překážejí. Vypitá dětská pitíčka nikdo nechce recyklovat

Smršťovací fólie na PET lahvích obsahuje chlor. Proto bez odstranění takzvaného...

Až dva tisíce tun vytříděných PET lahví ročně se podle odhadů recykluje složitěji, než by mohlo. Situaci komplikují...

Velké obchody o Velikonocích: v pátek otevřeno, zavřené budou v pondělí

Ilustrační snímek

Na Velký pátek, kdy si křesťané připomínají ukřižování Krista, budou všechny obchody otevřené. Na Velikonoční pondělí...

Další z rubriky

Rusko dalo stopku exportu ropných produktů a uhlí na Ukrajinu

Ilustrační snímek

Ruská vláda zakázala vývoz uhlí, ropy a ropných produktů na Ukrajinu. Ruský premiér Dmitrij Medveděv oznámil ve čtvrtek...

Trump vs. centrální bankéři. Útoky na Fed vyvolaly celosvětovou kritiku

Donald Trump na setkání se svými příznivci v texaském El Pasu (11.února 2019)

Donald Trump ostřeluje americkou centrální banku Fed s razancí, která vyvolala ohlas i u mezinárodních finančních...

Hugův román Chrám Matky Boží se po požáru Notre-Dame stal bestsellerem

Titulní strana prvního vydání románu Victora Huga Chrám Matky Boží v Paříži.

Historický román od francouzského spisovatele Victora Huga Chrám Matky Boží v Paříži se během úterý stal...

Najdete na iDNES.cz