ilustrační snímek | foto: Reuters

Šmejdi na Amazonu kvůli koronaviru větří šanci. Portál stáhl milion produktů

  • 7
Zázračné léky, zaručení zabijáci koronaviru či nejlepší antibakteriální gely na světě. I takové produkty se v posledních dnech objevily na tržišti technologického gigantu Amazon. Mnozí lidé se totiž falešnou reklamou snaží rychle vydělat na panice. Amazon již musel stáhnout přes milion takových nabídek.

Americký internetový obchod Amazon umožňuje zákazníkům kromě nákupů také prodej jejich vlastního zboží. Na tomto tržišti se však kromě běžných nabídek, třeba na nákup elektroniky, v posledních dnech objevuje také mnoho předmětů spojených s koronavirem.

Na panice, která se ve spojitosti s COVID-19 šíří, se totiž snaží vydělat mnoho podnikavců. Na tržišti se tak podle CNBC daly najít například „léky“, které měly zaručeně zabránit nakažení koronavirem nebo dezinfekce, jež měla vir údajně zabíjet.

Amazon koronavirus

Někteří prodejci také nabízeli papírové masky na obličej s tím, že fungují jako respirátory. Amazon v pátek agentuře Reuters přiznal, že ze svého tržiště kvůli takové falešné reklamě musel stáhnout více než milion nabídek.

E-shop účty nabízející podobné zboží ve většině případů úplně zablokoval. Některým však po odstranění nepravdivých informací povolil nabídky znovu umístit.

Deset roušek za tři tisíce

Kromě boje proti falešné reklamě se firma také rozhodla zakročit proti podle ní přehnaně vysokým cenám. Ty se také začaly objevovat u zboží spojeného s ochranou proti koronaviru.

„Pro předražování není na Amazonu místo,“ uvedla firma v prohlášení. Nabídek za neférové ceny společnost údajně stáhla desítky tisíc.

Jednou z nich bylo například balení deseti lékařských roušek za 128 dolarů, v přepočtu téměř 3 tisíce korun. Dalším pak obličejová maska, která se dá na Amazonu běžně koupit za zhruba sedm dolarů. Tu někteří lidé na tržišti nabízeli i za více než trojnásobek.

Ceny zvyšuje i Amazon

I Amazon samotný teď přitom cenu některého zboží šponuje – například balení deseti lékařských roušek na jeho e-shopu v současnosti stojí zhruba 15 dolarů. To je přibližně čtyřikrát více, než kolik stálo na začátku měsíce.

Firma však upozorňuje na to, že se snaží zákazníkům pomáhat. Při vyhledávání slova „koronavirus“ či „COVID-19“ se tak na jejím e-shopu v USA vždy jako první výsledek zobrazí odkaz na americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí.

V Číně se začal nový typ koronaviru šířit začátkem loňského prosince, do Evropy se nemoc dostala o necelé dva měsíce později. V rámci Evropy je nejvíce nakažených v Itálii, kde úřady evidují 450 nemocných. Celosvětově je nakažených přes 82 tisíc.

SMLSALOVINY aneb jak žít a přežít

Sledovat další díly na iDNES.tv