1 Nvidia
Výrobce čipů společnost Nvidia v poslední době předvádí na burze pohádkový růst. Kdybyste do ní před deseti lety dali 10 tisíc korun, dnes byste si za svou investici v některých koutech Česka mohli pořídit menší byt. Vstupní investice by totiž po deseti letech nabobtnala zhruba na necelé tři miliony korun.
Z čeho srovnání vychází?V článku je zahrnutých deset firem s největší tržní kapitalizací podle serveru Companies Market Cap. Data o cenách akcií jednotlivých společností pocházejí z webu Trading Economics. Cena akcie před deseti lety je stanovená jako cena z konce listopadu 2014. Srovnání nezapočítává dividendu, již některé společnosti dávají a investor ji může znovu investovat. |
Málokoho ale mohlo deset let zpátky napadnout, že čipy budou potřeba prakticky všude včetně umělé inteligence, která nyní zažívá velký boom a Nvidia z ní velmi těží.
„S čipy se setkáváme denně a často ani nevíme, že existují. Bez nich by však většina našich věcí skoro nefungovala. Polovodiče jsou v domácích spotřebičích, v mobilech nebo počítačích. Stále více čipů v sobě mají i auta. V nich řídí palubní počítač, otevírání okének, parkovací senzory a tak dále.
U elektromobilů a hybridních aut řeší čipy i napájení,“ vysvětlila už dříve v rozhovoru pro MF DNES investiční analytička Anna Píchová, která působí ve společnosti One Family Office.
Nvidia je zároveň aktuálně podle portálu Companies Market Cap nejhodnotnější firmou na světě. Podle analytičky Píchové je její pozice a cena akcií zasloužená. Růsty tržeb, které předvedla, totiž podle ní nejsou vůbec běžné. „Několik kvartálů po sobě se zvyšovaly o desítky procent. Za poslední účetní rok, který skončil na konci dubna, pak tržby meziročně vzrostly o 125 procent. Trh tedy ocenil její výsledky i to, že je uprostřed aktuálního dění kolem umělé inteligence,“ vysvětlila.