Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Nejrychlejší zvrat od finanční krize. Akciové trhy lámou rekordy

  • 100
Situace na akciových trzích se obrátila. Přestože byl pro ně minulý týden nejhorším od poslední hospodářské krize, během pondělí se trhy napřímily a zažily velmi rychlý a silný zvrat. V některých případech nejsilnější od roku 2008. Burzy navíc evidují rekordní objemy obchodů.

Světové akciové trhy v minulém týdnu zachvátila panika. Investoři se kvůli náhlému zrychlení šíření koronaviru SARS-CoV-2 mimo pevninskou Čínu začali obávat útlumu ekonomické aktivity. Ve velkém se tak zbavovali akcií. Burzy kvůli tomu zažily nejhorší propad od roku 2008, kdy začala poslední hospodářská krize.

V pondělí však paniku na burzách přebil optimismus. Velké centrální banky totiž uvedly, že „své“ trhy v případě potřeby podpoří. Guvernéři těch ze skupiny G7 pak na úterní odpoledne plánují telekonferenci, na které chtějí dohodnout společné kroky.

Vývoj hlavních amerických akciových indexů (pro bližší náhled je potřeba rozkliknout):

Americké akciové indexy

Finančníci tak přehodnotili svůj přístup a začali opět nakupovat. Například hlavní index tokijské burzy Nikkei 225 tak v pondělí uzavřel růstem o zhruba procento. 

Největší růst od krize

Nejvýraznější však byla korekce na trzích ve Spojených státech. Index Dow Jones narostl o 1 294 bodů, zhruba pět procent, což je podle dat CNN největší jednodenní nárůst v jeho historii. Index S&P 500 pak narostl o více než 10 procent.

Takto rychlou korekci přitom americké akciové trhy zažily naposledy ve třicátých letech minulého století, píše list The Financial Times. Oba indexy však i přesto na úroveň, na které byli na začátku února, stále značně ztrácí.

Burzy chytily těžkou nákazu. Akciové trhy zachvátila panika a strmě padají

V návaznosti na vývoj v USA pak zpevňovaly i trhy v Evropě. Hlavní panevropský index STOXX 600 v úterý ráno přidával zhruba 2,9 procenta a zisky měly i všechny dílčí indexy. A to včetně těch, ve kterých jsou zastoupeny akcie cestovních kanceláří, hotelů či pojišťoven. Právě ty přitom v minulých dnech oslabovaly nejvíce. 

Hlavní německý index narostl o cca 2,7 procenta, v Paříži pak hlavní index CAC 40 vykazoval růst přibližně o 2,6 procenta na 5 473 bodů. Index milánské burzy FTSE/MIB měl k dobru 3,1 procenta a index varšavské burzy WIG si připsal asi 2,8 procenta na 51 568 bodů.

Rostla také pražská burza a posílila i koruna. Index PX během dopoledne překonal 1 000 bodů, před polednem rostl o tři procenta na 1014,33 bodu.

Kurz koruny vůči dolaru a euru

Růst dopředu v pondělí táhly především akcie firem, jejichž služeb mohou lidé využívat z domova, upozorňuje CNN. Například hodnota cenných papírů služby Netflix rostla i během minulého týdne, kdy většina ostatních firem sčítala ztráty. Mírně rostly i akcie společnosti Alphabet (matky Googlu a YouTube), Amazon pak v porovnání se zbytkem firem ztrácel jen zanedbatelně.

Rekordní objem obchodů

Kromě překvapivé změny situace si však světové burzy v uplynulých dnech připsaly i jeden další rekord. Rapidně se totiž zvedl objem obchodů. Například u společnosti Intercontinental Exchange, která mimo jiné provozuje také burzu v New Yorku, finančníci denně provedli v průměru 7,6 milionu transakcí.

Německá společnost Deutsche Börse pak minulý pátek označila za nejrušnější den od roku 2008. CME Group dokonce mluví o druhém největším objemu burzovních obchodů v celé historii.

KOMENTÁŘ: Koronavirus ovlivňuje i akciové trhy

Tato data se však spíše než pondělní korekce trhů týkají předchozího výprodeje. „Bylo to velmi intenzivní,“ citují Financial Times evropského finančníka, který si nepřál být jmenován. „Trhy lámaly rekord za rekordem a každý se zdál být větší než ten předchozí,“ dodal. 

Analytici o víkendu varovali, že se dá jen těžko odhadovat, zda, případně kdy se akcie vrátí na původní hodnoty. „Vše se bude odvíjet především od rychlosti a rozsahu rozšiřování nákazy,“ uvedl tehdy pro MF DNES ředitel společnosti Amista Ondřej Horák.