Ubytování v židovské osadě na Západním břehu Jordánu, nabízené přes portál...

Ubytování v židovské osadě na Západním břehu Jordánu, nabízené přes portál Airbnb. | foto: AP

Airbnb obrací. Umožní nabídku ubytování v osadách na Západním břehu Jordánu

  • 10
Zakázat servis ve sporném území patrně nebyl nejlepší nápad, se kterým společnost Airbnb přišla. Po několika žalobách a politickém tlaku nezbylo zprostředkovateli ubytování v soukromí nic jiného, než od svého plánu upustit a registraci hostitelů v izraelských osadách na Západním břehu řeky Jordán povolit.

Společnost Airbnb v listopadu oznámila, že ze svého webu odstraní asi 200 nabídek ubytování na Západním břehu Jordánu. Území spadá pod Palestinskou samosprávu. Je na něm ale několik židovských osad, které patří Izraeli. Ten se jich nechce vzdát. A tak se roky táhne spor ohledně hranic.

Firma Airbnb v úterý prohlásila, že své rozhodnutí bere zpět a hostitelům v izraelských osadách umožní inzerovat na svém webu. Všechny své zisky ze zprostředkování pronájmů na Západním břehu chce ale Airbnb věnovat humanitárním organizacím. Napsala o tom agentura AP.

Oznámení přišlo poté, co Airbnb zažalovalo dvanáct potenciálních inzerentů s izraelsko-americkým občanstvím, kteří vlastní nemovitosti v osadách. „Společnost Airbnb jako poskytovatel služeb veřejnosti nemá právo odmítnout poskytování služeb vybraným náboženským skupinám,“ okomentoval spor advokát žalobců Robert Tolchin. Podle něj je skvělé, že právní proces takhle rychle zafungoval.

Airbnb uvedla, že svůj nový přístup bude uplatňovat i na jiných sporných územích světa, včetně Jižní Osetie a Abcházie. „Vždycky jsme se snažili lidi spojovat a v tom chceme i nadále pokračovat,“ sdělila společnost. Příznivci původního plánu Airbnb byli rozhodnutím zklamáni.

Západní břeh Jordánu

„Darování zisků z nezákonných zápisů nenapraví lidské utrpení, které jejich činnost způsobuje,“ okomentovala rozhodnutí Airbnb ve svém prohlášení advokátní skupina Human Rights Watchs. „Tím, že nadále podnikají v osadách, se stále podílejí na jejich zneužívání,“ dodala skupina. 

Jiní zprávu naopak oslavovali. „Věřím, že další společnosti, které uvažují o bojkotech, se z chyby Airbnb poučí a odmítnou jednat proti Izraeli a židovské komunitě,“ řekla ředitelka izraelské advokátní skupiny Shurat HaDin Israel Law Center Nitsana Darshan-Leitnerová. 

Konkurenti problém neměli

Jak uvedl portál zpravodajské televize CNN, plán se netýkal asi 20 tisíc dalších záznamů v celém Izraeli, včetně registrací v jiných sporných oblastech, do kterých spadá východní Jeruzalém a Golanské výšiny.

Airbnb oznámila svůj ústup v úterý, uprostřed národních voleb. Během kampaně premiér Benjamin Netanjahu slíbil, že pokud bude znovu zvolen, připojí osady na Západním břehu. Podle Darshan-Leitnerové Airbnb záměrně hledala nejrušnější zpravodajský den izraelského kalendáře, aby se její „trapné“ jednání ztratilo v záplavě důležitějších zpráv. Firma pouze oznámila změnu a dál situaci nekomentovala.

Mezi ty, kteří na Airbnb tlačili, patřila Amnesty International. Státy Texas, Florida a Illinois chtěly firmě znepřístupnit jakékoliv státní zakázky. Konkurenti Airbnb - Booking.com, Expedia a TripAdvisor přitom nadále nemovitosti v osadách nabízeli. Portál TripAdvisor prohlásil, že jedná naprosto korektně, když nemovitosti nacházející se v izraelských osadách označuje termínem „palestinské území“.

Izreael ukořistil Západní břeh a východní Jeruzalém v roce 1967 během šestidenní války na Blízkém východě. Dnes žije na Západním břehu Jordánu přes 400 tisíc izraelských osadníků, kromě přibližně 200 tisíc Izraelců ve východním Jeruzalémě. Palestinci tvrdí, že obě oblasti jsou součástí budoucího státu Palestina.