Byt po babičce už nestačí. Airbnb chce větší kus hotelového byznysu

  9:48aktualizováno  9:48
Společnost Airbnb ve středu oznámila, že podepsala dohodu o koupi rezervačního systému HotelTonight. Obě společnosti budou prozatím fungovat jako samostatné značky. Časem se však budou na platformu Airbnb přidávat vybrané butikové pokoje z nabídky HotelTonight.

Nová funkce Airbnb plus zaručuje nejvyšší kvalitu ubytování | foto: airbnb.cz

Akvizice je dalším krokem Airbnb ve snaze zahrnout do svého vyhledávání více profesionálních a organizovaných nabídek. Těmi se společnost snaží udržet zákazníky, kteří hledají ubytování na poslední chvíli. Klasičtí hostitelé na Airbnb totiž tyto poptávky mnohdy nezvládají odbavovat. Prodejní cena HotelTonight nebyla zveřejněna. Během fundraisingové soutěže v roce 2017 byl ale HotelTonight oceněn na 460 milionů dolarů, uvedl server Quartz.

Malé a střední hotely přestávají s Airbnb soupeřit. Začínají ho využívat

HotelTonight zveřejňuje nabídky z butikových hotelů a příležitostně z hotelových řetězců. Společnost je velmi oblíbená zejména u mladých a cílí na časově limitované nabídky.

Podle tiskové zprávy, kterou zveřejnil server The Verge, bude aplikace HotelTonight nadále fungovat jako obvykle, ale nabídky budou pravděpodobně zpřístupněny také prostřednictvím portálu Airbnb Plus. 

Klasické hotelové rezervace jsou pro Airbnb stále víc atraktivní. Kromě toho, že vykrývají poptávku ubytování na poslední chvíli, kterou soukromí hostitelé nejsou schopni zvládnout, nabízejí i silnou zákaznickou podporu.  Podle Airbnb se téměř 90 procent hostů, kteří si přes portál zarezervovali hotelový pokoj, při další cestě vrací na stejné místo.

V lednu společnost Airbnb uvedla, že počet pokojů, které jsou k dispozici a které hostitelé klasifikují jako hotely, noclehy se snídaní, ubytovnání nebo hotelové rezorty, vzrostl oproti předchozímu roku o 152 procent. 

Zážitky zatím netáhnou, mluví se o regulaci

Deník Wall Street Journal (WSJ) v lednu oznámil, že Airbnb vedl jednání o koupi HotelTonigt, ale jednání se zastavila. Deník dál uvedl, že jeho ředitel Brian Chesky hledal další způsoby, jak rozšířit Airbnb po nákladném uvedení služby „zážitky“, která klientům poskytuje doplňkový servis v oblasti služeb jako jsou třeba kulturní akce. Airbnb začal nabízet v místech ubytování také prohlídky nebo kurzy vaření. Snažil se tím zvýšit průměrné výdaje turistů v místě ubytování. Zatím mu z toho však žádné velké příjmy neplynou, uvedl WSJ. 

Dohoda by mohla uklidnit investory, protože Airbnb přemýšlí o vstupu na burzu. Airbnb však musí počítat s tím, že bude mít konkurenci ze strany hlavních online rezervačních platforem, jako jsou Expedia a Booking.com.

Společnost Airbnb se nedávno chlubila tím, že má v nabídce šest milionů pokojů, což je o 300 tisíc více než Booking.com. Největší poskytovatel ubytování na světě navíc dál svádí boj s městy o podmínkách regulace krátkodobých pronájmů. Výsledek by mohl ohrozit podnikání na některých z největších a nejdůležitějších trhů, jako je New York City, Paříž nebo Barcelona.

Společnost Airbnb byla založena v roce 2008 jako alternativa k hotelům, ale v posledních letech se značně přiblížila klasickým rezervačním platformám s ubytováním. Společnost s butikovými hotely spolupracuje od prosince 2017. Začala nabízet i službu dražšího ubytování prověřeného uživateli, kteří jej mohli hodnotit na stupnici od 0 do 100 bodů.

Autor:

Nejčtenější

V žebříčku aerolinek České aerolinie propadly

Letadlo ČSA Boeing 737 - 500 míří z Prahy do Ostravy, kde dostane nový lak.

Na žebříčku společnosti AirHelp se České aerolinie umístily na 59. místě ze 72 hodnocených aerolinek. Jako nejlepší se...

Boeingy nikdo nechce. Do firmy nepřišla objednávka ani na jeden typ letadla

Boeing 737 MAX 8

Špatné časy Boeingu pokračují. Poté co si v březnu nikdo neobjednal problémový letoun 737 Max, výrobce letecké techniky...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Z Prahy do Brna autem na baterky. Jedno nabití elektrickému golfu nestačilo

Volkswagen e-Golf

Budoucnost automobilismu? Zatím ne. MF DNES zkoušela, jak se žije s elektrickým golfem. Ve městě funguje obstojně, ale...

Vlak jako metro. Na pražské letiště se pojede o 10 minut rychleji

Vizualizace části úseku vlaku na ruzyňské letiště - Masarykovo nádraží v Praze.

Vlakem nebo metrem na pražské letiště? Zatímco Pražáci by raději pro chybějící spojení do centra města preferovali...

Další z rubriky

Všechna elektřina patří lidu. Corbyn chce znárodnit britskou rozvodnou síť

Chladící věže jaderné elektrárny Sasolburk

Předseda britské Labouristické strany Jeremy Corbyn ve čtvrtek představil plán na znárodnění tamní rozvodné sítě. Podle...

Aruba, Barbados a Bermudy už nejsou daňovými ráji. Podvolily se tlaku EU

Na Cookových ostrovech rostou palmy místy přímo skrze plážové bungalovy.

Evropská unie vyškrtla karibské státy Arubu, Barbados a Bermudy ze své černé listiny daňových rájů, tedy zemí, které s...

V práci nejvíc ruší kolegové, ukázal průzkum. Víc než zvuky přístrojů

Ilustrační snímek.

Přednastavená teplota v místnosti, která nemusí vyhovovat každému, nebo hluk venkovní dopravy? Zvuk kávovaru nebo...

Najdete na iDNES.cz