„Je to můj svět,“ řekla Anthea Sladeová, když v čekárně veterinárního centra v britském Roystonu svírala svou sedmiletou kočku Blossom. Kočičí společnice paní Sladeové, která prodělala agresivní rakovinu, je nyní po operaci a může se svou majitelkou domů.
Podle Anthey Sladeové velkou roli při záchraně její kočičí společnice hrála umělá inteligence (AI). „Veterináři během několika hodin věděli, co to je, operovali ji a Blossom je stále tady,“ řekla Sladeová pro BBC. „Jsem si jistá, že jí tato technologie zachránila život.“
Tato ordinace na hranici hrabství Hertfordshire a hrabství Cambridge je jednou z několika veterinárních ordinací, které využívají umělou inteligenci za pomoci skeneru k urychlení diagnostiky onemocnění zvířat.
Emise Googlu vzrostly. Mohou za to datová centra pro umělou inteligenci![]() |
Klinický ředitel veterinárního centra David White se rovněž domnívá, že tato technologie zpřesňuje diagnózu. „Včera jsem viděl psa s ošklivým nádorem. Bez umělé inteligence bych musel psovi odstranit nádor a možná i část prstu, ale umělá inteligence mi umožnila zjistit, že se jedná o nádor, který se sám od sebe zlepší, takže to ušetřilo stres a náklady na operaci,“ pochválil si proces White.
Využití této technologie je jednoduché. Pracovníci připraví diapozitiv se vzorkem zvířete, který je umístěn pod mikroskop. Na rozdíl od veterináře jej ale zkoumá umělá inteligence, která je naprogramována tak, aby vytvořila snímky a označila případné problematické oblasti. Také specialisté jsou k dispozici 24 hodin denně po celý týden, pokud veterinář potřebuje výsledky objasnit.
Klíčová je rychlost
Výhodou je především rychlost. „Tato technologie může poskytnout výsledky během několika hodin, zatímco dříve jsme čekali na výsledky minimálně jednu noc, obvykle ale až čtyři dny,“ řekl White.
Veterinární asistent Jordan Mumford uvedl, že umělá inteligence pomohla odhalit mnohem více než jen rakovinu. „Určité technologie dokážou analyzovat vzorky trusu na přítomnost červů, podívat na vzorky krve a poskytnout nám výsledky přibližně do deseti minut. Dokážou také najít krystaly a infekce v moči,“ řekl.
Umělá inteligence má potenciál i v energetice. Náklady stlačí o desítky procent![]() |
Technologie umí také analyzovat kůži, což bylo obzvláště užitečné pro třináctiletého anglického špringra Scooby Doo, který ztrácel srst na těle a kolem očí. V podobných případech pátrá AI po přítomnosti bakterií a alergií, které mohou být příčinou. Identifikace problému může také snížit nutnost předepisovat preventivně antibiotika.
Podle Whitea, který je veterinárním lékařem již 43 let, je umělá inteligence jednou z nejzajímavějších změn v oboru. „Před lety byly počítačové záznamy považovány za zjevení a dovedu si představit, že za dalších pár let budeme AI také považovat za samozřejmost,“ řekl. „Musíme inovovat. Tato technologie znamená, že strávím méně času nahlížením do mikroskopu a více času s pacientem.“
Rozhodující je nadále lékař
Umělá inteligence se již několik let používá ve zdravotnictví a ve Velké Británii ji nyní využívají i veterináři, aby jim pomohla při zapisování poznámek, ultrazvukovém vyšetření a rentgenových snímcích. Královská akademie veterinárních lékařů však chce zajistit, aby se všechny inovace prováděly zodpovědně.
„Umělá inteligence by mohla být důležitým nástrojem pro zlepšení veterinární medicíny a výsledků léčby pacientů. Tato technologie však musí být používána zodpovědně a veterinární lékař musí zůstat tím, kdo rozhoduje o diagnóze a léčbě pacienta,“ řekl mluvčí organizace.
„Umělá inteligence by mohla tuto klíčovou odpovědnost veterinárních lékařů posílit, ale neměla by ji nahradit,“ uzavřel pro BBC.