ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Jsi agresivní, budeš na kameře. Britská vláda chystá bič na vymahače

  • 28
Britové v dluzích by měli dostat větší ochranu proti agresivnímu chování vymahačů dluhů. Ti mají mít na sobě nově připevněnou kameru. Plán je ale podle tamních dobročinných organizací děravý. Dlužníky prý před zastrašováním nechrání dostatečně.

Podle místních neziskových organizací jsou při vymáhání dluhů zastrašovací praktiky velmi časté. Používají i proti už tak zranitelným skupinám, jako jsou senioři nebo lidé těžce nemocní či invalidní.

Šéfka jedné z těchto organizací Money Advice Trust Joanna Elsonová vládní iniciativu se zaváděním kamer vítá, podle ní to ale nestačí k vyřešení systematických problému v oblasti vymáhání dluhů.

Neschopnost splácet dluh nemusí být v rozporu s dobrými mravy, rozhodl ÚS

„Kamery na těle by měly být jen malou částí daleko širšího systému nezávislé regulace, doplněné jednoduše dostupným mechanismem možných stížností na chování vymahačů,“ cituje ji deník Independent.

Požadavek, aby vymahači byli vybaveni záznamovým zařízením, doplňuje další kroky k vylepšení standardů ve velké míře neregulovaného dluhového průmyslu.

Lidé, kteří bude mít problém splácet své dluhy, od roku 2021 například dostanou 60 dní „na nadechnutí“. Během tohoto období nebudou moct věřitelé dlužné splátky vymáhat. Dlužníci se ovšem musí dostavit k profesionálnímu dluhovému poradci, který mu pomůže najít dlouhodobé řešení dluhu a znovu „naskočit“ do splátkového kalendáře.

Organizace Citizens Advice upozornila, že kamery samy o sobě nic nezmůžou, pokud nebude zároveň existovat regulátor vymáhání dluhů, který by dohlížel na jejich používání. „Je povzbudivé, že se vláda snaží něco dělat, dalším krokem ale musí být zřízení nezávislého regulačního úřadu, který zamezí nezákonnému konání vymahačů dluhů,“ prohlásila šéfka organizace Gillian Guyová.

Ruku v ruce s kritikou vymahačských praktik v Británii rostou také obavy, že pro mnoho domácností je narůstající dluh nezvladatelný. Čísla britské centrální banky Bank of England ukazují, že počet lidí, kteří nezvládají hradit dluh na své kreditní kartě, se v letošním první pololetí dostal na rekordní výši od začátku roku 2017.

Dluhy se musí platit, i když soud zruší exekuci, varují exekutoři

Průzkum Money Advice Trust říká, že v letech 2016 až 2017 předaly obecní úřady v Anglii a Walesu vymahačům 2,3 milionu dluhů. To je 14procentní nárůst oproti rokům 2014 až 2015. Skoro 1,4 milionu byly neuhrazené místní poplatky.

„Používání zastrašovacích a agresivních praktik ze strany některých vymahačů je naprosto nepřijatelné. Je správné, že děláme vše pro to, abychom takové chování zastavili,“ řekl ministr spravedlnosti Paul Maynard. Ten tvrdí, že hledá další možnosti, jak zlepšit regulaci vymáhání dluhů. 

Ministerstvo spravedlnosti pracuje na tom, aby vymahači museli kamery nosit co nejdříve.