Zemi původu zboží lze vyčíst i z čárového kódu

aktualizováno 
- S čárovým kódem je to jako s počítačem. U nezasvěcených budí nedůvěru, poučeným však může pomoci. Není totiž jen změtí různě silných linek, které slouží pouze obchodníkům, jeho pomocí lze také vystopovat například zemi původu a výrobce konkrétního zboží.

S čárovým kódem je to jako s počítačem. U nezasvěcených budí nedůvěru, poučeným však může pomoci. Není totiž jen změtí různě silných linek, které slouží pouze obchodníkům, jeho pomocí lze také vystopovat například zemi původu a výrobce konkrétního zboží.
"Podle předloženého kódu dokážeme zákazníkovi říci, kdo se ke zboží hlásí kdekoliv na světě," říká Jaroslav Martinic, ředitel českého střediska EAN, které má na starosti koordinaci čárových kódů v České republice. Zjištění tuzemských údajů je zdarma, informace z ciziny stojí tři sta korun. "Ke zjištění zahraničních firem musíme kontaktovat tamní střediska EAN, a tato procedura obvykle trvá několik dní," upřesňuje jedna z asistentek tuzemského střediska Blanka Vlková a dodává: "Kódy obvykle zjišťujeme na žádost firem, ale jsme schopni je poskytnout i jednotlivým občanům."
Zákazník, který si chce pouze ověřit zemi, odkud zboží pochází, se může orientovat už podle čísel pod čárovým kódem. Většina zboží je označená kódem EAN13, kde zemi označují první dvě až tři číslice. "Další čtyři místa jsou vyhrazena pro označení výrobce, ty přiděluje organizace EAN," objasňuje Antonín Měchura z hodonínské firmy Bartech, která prodává tiskárny i čtecí zařízení čárových kodů. "Číslice vpravo od kódu výrobce označují druh zboží podle soukromých číselníků domluvených mezi obchodníky," uzavírá Antonín Měchura.
"Kód EAN (European Article Numbering) se používá v celé Evropě, v Americe je jeho obdoba UPC a Japonci používají JAP," dodává Tomáš Baloun z konkurenční firmy Ikos v Liberci. Podle něho poslední číslice vpravo nenese žádný význam a slouží pouze pro kontrolu správného načtení kódu například v pokladnách supermarketů.

Zjištění zahraniční firmy trvalo necelý týden
Na vyzkoušení, jak systém EAN a čárový kód funguje, sloužily obyčejné papírové kapesníčky. Jejich původ označovala slova Made in EU.
Pro přesnější informace stačilo v roli obyčejného zákazníka kontaktovat sdružení EAN Česká republika a poslat objednávku na zjištění čárového kódu. Po pěti dnech přišla odpověď. Jeho zaměstnanci poslali klientovi přesný název výrobní firmy, její adresu, telefon a fax. Dokonce byla udána i kontaktní osoba, na kterou je možné se obracet s dotazy.
Vše stálo tři sta korun.

V některých prodejnách si zákazníci mohou sami díky strojkům na čtení čárového kódu ověřit více informací o tom kterém výrobku.

Autor:
Témata: Test iDNES.cz, UPC

Nejčtenější

Scala startuje na 370 tisících. Škoda chce Čechům nabídnout bohatou výbavu

Škoda Scala

Škoda v pátek startuje prodej svého nového vozu. Základní provedení modelu Scala s benzinovým agregátem 1,0 TSI/70 kW s...

Demagogie, na kterou doplatí všichni, kritizují umělci návrh autorského zákona

Petr Janda

Senát v prosinci schválil návrh změny autorského zákona, podle kterého by za užití hudby už nemusely některé provozovny...

VIDEO: Semafory k WC, pohyby jako robot. Jak to chodí v českém Amazonu

Lidé s vozíky projíždějí labyrintem uliček, kde je v regálech naskladněno 20...

Distribuční centrum Amazonu v Praze působilo dosud spíš jako nedobytný hrad. Jak to uvnitř chodí, se veřejnost...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Další z rubriky

TEST DNES: Výsledky testu rychlosti nákupů před svátky

Ilustrační snímek

V testu jsme měřili čas, který stráví zákazníci vybraných obchodů při samotném nákupu, ve frontě před pokladnou a při...

Google mlží, rozhodl úřad ve Francii a vystavil pokutu 50 milionů eur

(Ilustrační snímek)

Francouzský úřad na ochranu osobních údajů CNIL v pondělí vyměřil americké internetové společnosti Google pokutu 50...

TEST DNES: E-shop ušetří při nakupování čas, skener v hypermarketu nervy

Ilustrační snímek

Před Vánocemi na nákupy dárků a potravin vyplýtváme tolik času, že se hodí každý uspořený okamžik. Jak nakoupit...

Najdete na iDNES.cz