Zdravé jídlo děti odmítají

  11:44aktualizováno  11:44
Nechce vaše dítě chodit do školní jídelny, protože mu tam nechutná? Raději by si totiž dalo smažený řízek nebo vdolky než rybu se zeleninou či hrachovou kaši. A kuchařky za to často nemůžou – chyba je dost možná na vaší straně.
Školní jídelna - ilustrační foto

Školní jídelna - ilustrační foto | foto: Jan StrouhalMF DNES

popisek Jak jsou na tom školní jídelny?
Podívejte se na výsledky testu

Školní jídelny musí vařit podle takzvaného spotřebního koše. Ten určuje, jaké množství jednotlivých potravin by mělo dostat dítě za měsíc, aby byla strava pestrá a obsahovala všechny potřebné živiny pro jeho zdravý růst.

Kuchařky tak mají přesně dáno, kolik gramů rybího masa, luštěnin, zeleniny nebo ovoce by měl oběd mít. Pestrá a zdravá strava však spoustě dětí nechutná.

Sladké a smažené chutná, dušená zelenina ne
Dětem chutnají jídla, která jim vaří i rodiče. Jenže ti dost často z nedostatku času sáhnou po polotovaru, který jen ohřejí, nebo s dětmi zajdou do restaurace. A tomu také odpovídají jídla, která si děti vybírají v jídelně.

"Nejoblíbenější jsou smažené řízky, pizza a samozřejmě sladké. Děti nejvíce vracejí luštěniny, ryby, dušenou zeleninu," potvrzuje Ivana Vrbová, vedoucí jídelny Fakultní základní školy Chlupova v Praze.

Děti se, možná překvapivě, vyloženě nevyhýbají ani zelenině. Nesmí být však dušená. Děti si zvykly i na zeleninové saláty.

"Ale když se podává dušená mrkev a hrášek, tak ji vracejí. A pak je vídám, jak si za rohem kupují párek v rohlíku nebo hamburger,“ říká Lenka Kratochvílová, vedoucí jídelny ZŠ Gajdošova v Brně.

Stejnou zkušenost mají i na Střední průmyslové škole chemické a Gymnáziu akademika Heyrovského v Ostravě-Zábřehu.

"Děti jedí zeleninové saláty. Chodí si je i přidávat. Ale dušenou zeleninu odmítají, asi na ni nejsou zvyklí z domova,“ potvrdila vedoucí Danuše Klapalová.

Mohou za to rodiče...
Problém je podle názoru odborníků v rodině a jejím způsobu stravování.

"Dítě přichází do školy s již vytvořenými stravovacími návyky z domova. Pokud jí celá rodina klasickou českou kuchyni a ryby jen výjimečně a pouze v trojobalu, tak to školní jídelna nezachrání. Vychovávat k zdravějšímu jídelníčku musí především rodiče, ale i prarodiče,“ domnívá se Pavel Suchánek z Fóra zdravé výživy.

Že tomu tak skutečně je, potvrzuje i Ivana Vrbová: "Nedá se říci, že by to tak dělaly všechny. Záleží na tom, na co jsou zvyklé z domova. Když doma jedí zeleninu a dušené ryby, tak je sní také u nás. Děti, které rodiče vozí po fast foodech, zdravější jídlo vracejí.“

Mnohdy je motivem odmítání určitých pokrmů ve školní jídelně chování učitelů nebo dominantních spolužáků. Když řeknou, že se daný pokrm nedá jíst, řada dětí ho jíst nebude, i když samy by ho neodmítaly.

... a automaty
Důvodem však nebývají pouze návyky z domova nebo případně špatná kuchyně, ale i potraviny nabízené v bufetu nebo v automatech umístěných ve školách.

"Problém je v tom, že potraviny, které si dítě místo oběda koupí ve školním bufetu nebo v automatu, například oplatky, tyčinky nebo párek v rohlíku, jsou pro ně chuťově daleko atraktivnější než luštěniny, dušená ryba nebo zelenina,“ říká Jana Dostálová, odbornice na výživu z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze.

Jídla z automatu nebo bufetu jsou navíc vysoce energetická, takže přispívají k tloustnutí dětí. Dobrá zpráva je, že to, co automaty a bufety nabízet, záleží především na řediteli školy a mohou to ovlivnit i rodiče.

"Na školách, kde rodiče tlačili na změnu, se snaží o zdravější obsah automatů. Především na prvním stupni se už například neprodávají slazené nápoje,“ dodává na závěr Naďa Holická z ministerstva školství.

V některých zemích, jako například ve Francii nebo ve Švédsku, jsou automaty na nezdravé nápoje a pochutiny ve školách přímo zakázány. Na ministerstvu zdravotnictví v těchto měsících na pokyn hlavního hygienika mapují sortiment automatů na školách.

"Zatím nevíme, co z toho vyjde, ale myslím, že to bude docela drastické,“ říká Jaromír Hrubý z ministerstva zdravotnictví.


Protokol testu

*Do testu jsme zahrnuli 13 jídelen základních škol z 13 měst České republiky.

* V každé (náhodně vybrané) škole jsme 1. listopadu odebrali vždy tři stejné obědy. Jednu porci jsme v uzavřených nádobách uložili do krabic se suchým ledem, další dvě porce do transportních chladicích tašek.

* Zamrazené vzorky jsme odvezli do Státního veterinárního ústavu v Praze, kde jídlo zvážili, provedli mikrobiologické analýzy, zjišťovali obsah tuků, bílkovin a sacharidů a stanovili energetickou hodnotu.

* Další dvě porce jsme ještě ten den ve večerních hodinách předložili v jídelně Vysoké školy hotelové v Praze 8 sedmičlenné porotě (viz Porota), která je ochutnala a posoudila.

* Školními známkami od jedničky do pětky hodnotili chuť, skladbu celého oběda, vyváženost, vhodnost z hlediska zdravé výživy a nápaditost při volbě receptury.

* Metodička školního stravování Alena Strosserová ze Společnosti pro výživu pak ještě ohodnotila týdenní jídelníčky z doby od 29. října do 2. listopadu. Zaměřila se přitom na pestrost, možnost výběru z několika jídel, zda jsou v něm zastoupeny všechny živiny, které předepisuje tzv. spotřební koš.

* Test hradila redakce ze svého rozpočtu.


Autoři:
  • Nejčtenější

Socialismus se vrací, ne z Východu, ale ze Západu, řekla Šichtařová

Evropská unie je promořená neomarxisty, Česko je však prozatím oázou klidu. Takový je názor ekonomky Markéty...

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Platit se bude za všechny dovezené mobily, řekl šéf OSA v Rozstřelu

Pořadatelé koncertů, média, sportbary, hotely, ale i spotřebitelé, kteří si kupují flash disky nebo CD a DVD nosiče. Ti...

Dvacet hodin ve vzduchu. Z New Yorku míří první přímý let do Sydney

Z letiště v New Yorku letí první let bez mezipřistání s destinací v australském Sydney. Letadlo australské aerolinky...

Žluté lány musí zmizet. Zemědělce čeká omezení plochy vysetých plodin

Tisíce zemědělců v posledních týdnech rozměřovaly pole a lámaly si hlavu nad tím, jak je co nejvýhodněji rozdělit....

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Dějiny čtvrcení v Praze. Nejděsivější případy rozřezaných těl

Děsivé kriminální případy. O těchto čtyřech vraždách mluvila celá republika. Brutální a hrůzostrašné „kouskování“...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Pumpaři začali kvůli útokům v Saudské Arábii zvedat ceny nafty a benzinu

Češi tento týden tankují za zhruba stejně jako ten předešlý. Podle analytiků však pohonné hmoty v příštím týdnu zdraží...

TEST DNES: Úplné výsledky testu školních přezůvek

MF DNES otestovala dvanáct vzorků dětských přezůvek, které jsou dostupné ve specializovaných kamenných obchodech nebo...

Test školních přezůvek: Žádné módní výstřelky, vyhrála česká klasika

Každé tři měsíce nový pár. Zřejmě nic jiného nebudete na prvním stupni základní školy měnit tak často jako školní...

Spotřebitelská sdružení žalují Českou pojišťovnu a Generali kvůli poplatkům

Spotřebitelské organizace Asociace občanských poraden a Podvedení klienti podávají žalobu na Českou pojišťovnu a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz