Žaludek si zaslouží vánoční dárek - pauzu

  14:41aktualizováno  14:41
- Čas povolování opasků a nezřízeného přejídání klepe na dveře. Leč málokdo je ochoten vyslechnout rady vedoucí ke střídmosti, natož se jimi řídit. Spíše hledá různé návody a receptury, které mu i s plným žaludkem umožní pokračovat ve vánočním hodování. Takových zázračných přípravků je ovšem jako šafránu a většinou mají své mouchy.
Peříčko v krku příliš dobroty neudělá

Starodávný a "osvědčený" způsob - lechtání husím brkem v krku - sice přinese okamžitou úlevu, ale k dokonalosti má daleko. "Jednou, dvakrát se nic nestane, ale při opakovaném zvracení se ničí zubní sklovina a v jícnu mohou vznikat vředy. V důsledku může takový hazard skončit i bulimií - tedy poruchou příjmu potravy," varuje dietní sestra Tamara Starnovská z Fóra zdravé výživy. Káva s citrónem, doušek slané vody či podobné "zaručené" recepty vyústí většinou ve stejně nepříjemnou tečku za oslavami, takže ani je nelze s klidným svědomím doporučit.

Alkohol ano, ale...

Gurmáni si sice nedokážou představit jídlo bez vhodného aperitivu a digestivu, ale i zde má mince svůj rub. "Alkoholické nápoje mají vysokou energetickou hodnotu, takže pokud zkonzumované jídlo bylo tučné, jedná se o kombinaci často vedoucí k záchvatu pankreatitidy, tedy k akutnímu onemocnění slinivky břišní," vysvětluje Tamara Starnovská. "Je to klasický případ posvatebních, pozabijačkových a povánočních pacientů." Na druhou stranu, proti malé sklence hořkého aperitivu nebo piva vypité půl hodiny před jídlem nic nenamítají ani lékaři, neboť žaludek předem upozorní na nadcházející galeje.

Léky nejsou všelék

Ani pro toho, kdo si dopřeje více, než snese, by neměly být jediným spasitelem léky. "Když má někdo těžký žaludek, neměl by žádné léky používat," tvrdí Vojtěch Hainer z obezitologické jednotky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. "Takzvaně těžký žaludek totiž může mít i závažnější příčiny: žlučníkové potíže, podrážděnou slinivku nebo i gastritidu." V takových případech by měl každý samozřejmě navštívit lékaře. Do lékárny by měly kroky trpícího zamířit snad jen v případě, že si potřebuje zchladit žáhu. Vykoupeni mu může přinést některé antacidum (například Maalox, Anacid či Rennie), tedy lék, který pomáhá při poruchách zažívání nebo pálení žáhy. Stejně může posloužit i obyčejná zažívací soda. V žádném případě by neměla být prostředkem k úlevě projímadla. "Začít si jednou s projímadly znamená mít následně prakticky stálé problémy se zácpou, protože se jim velmi těžko odvyká," říká dietní sestra Tamara Starnovská.

Čaj přinese úlevu, nikoli zázrak

Kuchařky jistě neudělají chybu, když přidají do jídla různé bylinky a koření. K lepšímu trávení pomáhá například pažitka, kerblík, bobkový list, bazalka, křen, fenykl nebo kmín. Místo obvyklé kávy po jídle pomůže bylinkový čaj heřmánkový, mátový, z meduňky lékařské, malinového listí nebo například z fenyklových semen. Většinu těchto bylinek obsahují speciální čaje pro zažívání, které lze koupit v obchodech nebo lékárnách. Nejen pití, ale také žvýkání zeleného čaje pomáhá zmírnit žaludeční potíže. "Bylinkové čaje mají své kvality, nelze však počítat s tím, že po jejich vypití člověk najednou vytráví a bude moci pokračovat v přejídání," upozorňuje Starnovská. Přežít chvíli, kdy oči by ještě jedly, ale žaludek už odmítá, proto může jen ten, kdo se stihne včas odkulit od vánočního stolu nebo alespoň usnout.

Doporučení pro přežití svátků vánočních

* zařadit do vánočního programu ostré procházky
* nezapomínat v jídelníčku na ovoce a zeleninu pít dostatek tekutin (nealkoholických)
* jíst jogurty s živými bakteriemi
* nepřejídat se a vyhnout se nadměrnému pití alkoholu a kávy

Pro leckoho je střídmost jen prázdným pojmem

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Konec kšeftů. Stát se rozhodl, že si dálnice bude opravovat sám

Ilustrační snímek

Během následujících deseti let postupně zmizí z dálnic sypače a pluhy soukromých firem. Stát se totiž rozhodl, že...

Další z rubriky

Energetické nápoje pije každý desátý sedmák v Česku, zjistili vědci

Energetické drinky.

Slazené nápoje jsou u dětí několik let na ústupu. Vědci z Univerzity Palackého v Olomouci ovšem varují před jejich...

TEST DNES: Úplné výsledky testu online lékáren

Ilustrační snímek

MF DNES otestovala osmnáct online lékáren. Do výběru jsme zařadili velké lékárenské řetězce i menší regionální lékárny...

Většina Filipínců nemá ani bankovní účet. Čech jim půjčuje online

Filipínský startup Oriente je zaměřený na spotřebitelské úvěry přes mobilní...

Sedmatřicetiletý Vlastimil Hrabal pracoval pro firmu ze skupiny PPF Petra Kellnera, loni v dubnu však změnil dres a...

Najdete na iDNES.cz