Zákon umožňuje ošidit džusy

aktualizováno 
- Zatímco donedávna se pomerančové džusy cenově blížily spíš cenám vína, dnes je možné v supermarketech koupit litr pomerančové šťávy i za třináct korun. Levné džusy jsou přitom označeny stejně jako výrobky dvakrát až třikrát dražší - jako stoprocentní ovocná šťáva. Pod stejným označením se tedy prodávají šťávy vyrobené z kvalitních koncentrátů i džusy, které by byly v Evropské unii označeny za falšované. Jsou totiž vyrobeny z druhořadého koncentrátu s přídavkem takzvaného pulp wash, který vzniká dalším vymačkáním dužiny zbylé po prvním lisování. Prokázal to test, který pro MF DNES zpracoval Ústav konzervace potravin a technologie masa Vysoké školy chemicko-technologické v Praze.

V unii je přídavek pulp wash zakázán, u nás však výrobci jeho používáním zákon neporušují. Neexistuje totiž předpis, který by stanovoval, jaké vlastnosti má mít stoprocentní ovocná šťáva. Právě absence jasných předpisů způsobila, že se změnila nejen kvalita českých, ale i zahraničních džusů na tuzemském trhu. "Zahraniční výrobci nás vlastně naučili, jak vyrábět levněji. Začali sem dodávat výrobky, které neodpovídají evropským předpisům, ale našim ano," říká Miroslav Vocílka z firmy Toma Nehvizdy.

Není nic neobvyklého, když jeden a ten samý výrobce vyrábí džusy ve dvou jakostních skupinách. Například právě firma Toma, která je lídrem na trhu nealkoholických ovocných nápojů, vyrábí kvalitní džusy pod svou značkou a zároveň i druhořadé džusy pro obchodní síť Tesco. "Oba jsou vyrobeny podle české legislativy, značku Toma však chceme vyrábět i podle evropských norem, protože ji chceme udržet na vysoké úrovni," dodává Miroslav Vocílka.

Výrobci dnes shodně tvrdí, že by s dražšími výrobky v supermarketech, které levnými cenami bojují o zákazníky, ani neuspěli. "Tlaky na výrobce ze strany obchodních řetězců jsou ohromné," soudí předseda české Unie výrobců ovocných šťáv a nektarů Gabriel Slanicay. Zároveň přiznává, že nástupem levných výrobků se kvalita džusů skutečně snížila. "Před čtyřmi lety představovaly značkové zahraniční produkty asi čtyřicet procent prodeje, dnes tvoří jen čtrnáct procent a z toho většina jsou levné produkty přizpůsobené našemu trhu," vysvětluje Slanicay.

Situaci by podle odborníků mohly zlepšit průhledné předpisy a pravidelný kontrolní mechanismus. "Pokud nebudou určeny jasné parametry pro ovocné šťávy a nebude fungovat kontrola, nic se nezmění," tvrdí Miroslav Vocílka. Změnu k lepšímu přinese až připravovaná novela vyhlášky o nealkoholických nápojích, která by měla být přijata v polovině příštího roku.

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Konec kšeftů. Stát se rozhodl, že si dálnice bude opravovat sám

Ilustrační snímek

Během následujících deseti let postupně zmizí z dálnic sypače a pluhy soukromých firem. Stát se totiž rozhodl, že...

Další z rubriky

TEST DNES: Úplné výsledky testu online lékáren

Ilustrační snímek

MF DNES otestovala osmnáct online lékáren. Do výběru jsme zařadili velké lékárenské řetězce i menší regionální lékárny...

TEST DNES: Úplné výsledky testu rozvozu jídla

Ilustrační snímek

MF DNES otestovala firmy zprostředkující dovoz obědů, případně restaurace, které jídlo rozvážejí. V Praze jsme...

Začíná boj o použité PET lahve. Budou se používat na výrobu nových

Ilustrační snímek

Z použité plastové lahve od coly či mattonky se stává s nadsázkou řečeno cennost. Zatímco Evropa se snaží omezovat...

Najdete na iDNES.cz