Někteří výrobci reagují tím, že přicházejí s novými produkty, které neobsahují tabák. Upozorňují také na to, že zákaz nezačne platit ve všech zemích EU ve stejnou dobu, zákazníci si tak budou pořizovat ochucený zahřívaný tabák v zahraničí.
V Česku je zhruba dva miliony kuřáků, přibývá uživatelů alternativ ke klasickým cigaretám. Další desetina populace užívala elektronické cigarety, 6,6 procenta zahřívaný tabák a 2,8 procenta nikotinové sáčky. Z mladých ve věku 15 až 24 let užívá elektronické cigarety každý čtvrtý.
„Jsme přesvědčeni, že nikotinové alternativy jsou cestou, jak v budoucnu snižovat počet kuřáků v naší společnosti a jsou plně v souladu s naší strategií snižování rizik u uživatelů nikotinových produktů,“ uvedl k zákazu Štěpán Michlíček, regionální ředitel British American Tobacco (BAT) pro Českou republiku, Slovensko a Maďarsko a dodává. Právě BAT nyní sází na nikotinové náplně z bylin určené k zahřívání, které uvedla na český trh pod názvem VEO a jsou k dispozici v 5 intenzivních chuťových variantách..
Zákaz prodeje zahřívaných tabákových výrobků s příchutěmi měly členské státy EU zapracovat do svých právních řádů s účinností od pondělí, přičemž směrnice neumožňuje po tomto termínu žádné přechodné období pro doprodej zásob. Už dříve stát zakázal prodávat klasické cigarety s příchutěmi a ochucený tabák k ručnímu balení.
Omezení Evropské komise, které aktuálně vstupuje v platnost, už vzbudilo protesty některých tabákových společností například v Irsku, které uvádějí, že komise překročila své pravomoci a soudní dvůr EU v Lucemburku se bude muset zabývat oprávněností zákazu prodeje ochucených zahřívaných tabákových výrobků. Názory na restrikce, které jsou postupně uvalovány na celou kategorii tzv. nikotinových alternativ, se různí i mezi odbornou veřejností, která se jejich dlouhodobými dopady zabývá.
Stát zakáže prodávat dětem sáčky s nikotinem, někteří experti je hájí |
Jedním z hlavních důvodů zákazu je stoupající popularita těchto produktů, která souvisí s tím, že část lidí je nepovažuje za škodlivé. Zahřívaný tabák navíc oslovuje i mladé nekuřáky. Podle plicních lékařů ale aerosol zahřívaného tabáku má velmi podobné složení toxických látek jako cigaretový kouř. Obsahuje i prokazatelně karcinogenní, tedy rakovinotvorné látky.