Vyhrajte nad slunečními paprsky

  • 11
Sluneční záření je stále agresivnější a nebezpečnější. Lze se mu bránit? Řešením jsou ochranné opalovací krémy. Ale Češi v nich zatím každodenní zalíbení nenašli. Dvě třetiny Čechů kupují opalovací přípravky s ochranným faktorem nejvýše do čísla 12.

A valná většina lidí - okolo 75 procent - je navíc používá pouze při opalování. V Česku se zatím krémy, mléka, spreje, které blokují UV záření a brání jeho škodlivým účinkům, nestaly součástí každodenního života.

Sluneční paprsky jsou stále agresivnější a nebezpečnější. "Kožních nádorů v posledních desetiletích trvale přibývá. Za jednu z příčin je považováno neopatrné intenzivní slunění," vysvětluje primářka kožní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Ivana Krajsová.

"I v českých klimatických podmínkách je nutné se před slunečním zářením chránit. Jeho intenzita je pro spálení kůže dostatečná. Mezi dubnem až zářím byste proto měli pokožku, která není zakryta oděvem, ošetřit opalovacím krémem vždy, když jste po delší dobu v přírodě, tedy nejen při pobytu u vody," doplňuje kožní lékařka.

Pozor na falešnou jistotu
Je však pravda, že zdaleka ne každý, kdo se rozhodne opalovací krém používat, dokáže vybrat správný ochranný faktor. "Výška faktoru má být volena vždy podle kožního fototypu, místa a délky pobytu na slunci," radí primářka Krajsová.

Co musíte vědět o opalovacích krémech

Výběr slunečních brýlí je věda

Vedle příliš nízkých faktorů, přibližně do čísla 10, které jsou podle kožních lékařů v podstatě bezvýznamné, existují i extrémně vysoké faktory, které mají vzbudit dojem absolutní bezpečnosti. S vysokým faktorem získávají lidé falešnou jistotu v tom, jak dlouho mohou na slunci bezpečně pobývat, aniž by to pro kůži mělo negativní dopad.

Označení "total sun block" či faktory v hodnotě 60, 70 a více je ale nutné brát s rezervou. Žádný krém neblokuje záření zcela, to znamená, že i u nejvyšších faktorů určité procento slunečního svitu na kůži proniká. Navíc je potřeba pamatovat na to, že rozdíl v účinku ochranných faktorů od 30 výše je již minimální.

"Pokud si koupíte opalovací mléko s ochranným faktorem osmdesát, neznamená to, že můžete být na slunci osmdesátkrát déle, než je přirozená ochrana vaší pokožky. Krém s faktorem sto neúčinkuje čtyřikrát více než krém s ochranným faktorem pětadvacet," tvrdí Jitka Srkalová, manažerka značky Nivea Sun.

Padesát a dost
Evropa proto nyní zavedla maximální označování ochranných přípravků faktorem číslo 50. Zákazník by měl od příštího roku na opalovacích krémech najít nejvyšší označení 50+.

Spotřebiteli tato informace říká, že faktor je ve skutečnosti například 60, 70, ale účinek se přitom od faktoru 50 liší jen velmi málo. Pro ilustraci: faktor 25 filtruje 96 procent UVB záření, faktor 50 filtruje jen o dvě procenta více - 98 procent UVB záření.

ANKETA: Používáte v létě ochranné opalovací přípravky?
Natření je alfou a omegou
Účinnost ochranného faktoru ovlivňuje i namazání. Nestačí se namazat jednou, je potřebné se přimazávat i během dne, protože při nadměrném pocení nebo koupání se přípravek z kůže alespoň částečně setře.

"Opakované namazání ale nezvyšuje ochranný faktor. Pečlivé, rovnoměrné rozetření krému je nezbytné pro odpovídající ochranu uvedenou právě ochranným faktorem," upozorňuje primářka Krajsová. Problematická místa, na něž se zapomíná, jsou nárty, uši, ramena, týl. "Je nutné nanést dostatečnou vrstvu přípravku a dlouho ho po kůži roztírat, aby se přípravek dostal všude," doplňuje Ivana Krajsová.

Reklamace
Opalovací přípravky je možné stejně jako každé spotřební zboží reklamovat. Prvním ukazatelem, který vypovídá o tom, že s výrobkem není něco v pořádku, je vůně. Je-li odlišná od ostatních produktů téže značky, neměl by člověk takový krém kupovat.

Také objeví-li se v přípravku voda či sraženiny, je to důvod k reklamaci. To se často projevuje u výrobků, kterým vypršela minimální trvanlivost a jsou v obchodech nabízeny ve slevách. "Prošlé zboží se nevyplatí kupovat. Můžete si nejen přivodit kožní problémy, ale přípravek především nemusí být účinný," dodává Srkalová.

Ochranný faktor vybírejte s rozvahou


Děti

Na dětskou pokožku je nutno pohlížet nejvýše jako na fototyp II. Její přirozená ochrana na slunci je 5 minut. Děti do jednoho roku by neměly být slunci vystavovány vůbec, děti do tří let je vhodné mazat ochrannými přípravky s fyzikálními filtry, které sluneční paprsky odrážejí.

Kůže dětí je velmi citlivá, snadněji se spálí, přirozená pigmentace není dostatečná. Je prokázáno, že spálení kůže u malých dětí znamená zvýšené riziko kožního nádoru v dospělosti.
SPF: v Česku 15-20, u moře 30

Dospělí

Fototyp I
Tento fototyp by raději neměl na slunce chodit. Má světlou pleť, rezavé vlasy, pihy, modré oči. Vždy se spálí, někdy se opálí do červena. Přirozená ochrana kůže je 10 minut. Lidé fototypu I by si měli od jara do podzimu všechny části těla vystavené slunci mazat přípravky s dostatečnými ochrannými faktory.
SPF: v Česku 20, u moře 30

Fototyp II
Lidé fototypu II se opalují do červena, často se spálí. Mají světlou pleť, modré, zelené nebo šedé oči, světlé vlasy. Rovněž v jejich případě je na místě spolehlivá ochrana, a to vždy, pokud jsou slunečnímu záření vystaveni delší dobu, než je krátká cesta do práce. Přirozená ochrana kůže je 10 až 20 minut.
SPF: v Česku 15-20, u moře 20-25

Fototyp III
Přirozená ochrana kůže u tohoto fototypu je 15 až 25 minut. Tito lidé mají světle hnědou pleť, hnědé až tmavé vlasy, hnědé oči. Málokdy se spálí, dobře se opalují. Při delším pobytu na slunci, zejména v přírodě, by se měli určitě mazat ochranným přípravkem.
SPF: v Česku 10, u moře 15

Fototyp IV
Italský typ s přirozenou ochranou pleti okolo 30 minut se v Česku moc nevyskytuje. Má tmavou, olivovou pleť, velmi tmavé vlasy i oči. Nikdy se nespálí. V přírodě, u moře či na horách je však ochranný krém nezbytný.
SPF: v Česku 8, u moře 10-12