Vleky v Česku jsou pořád dražší než v cizině

aktualizováno 
- Tuzemský lyžař by si měl před odjezdem na hory několikrát zopakovat úsloví o tom, že není tak bohatý, aby si mohl kupovat levné služby. Zdánlivě levné české a moravské vleky a lanovky jsou totiž ve skutečnosti požírači peněz. Za své peníze si totiž lyžař užije daleko více v Alpách než v Krkonoších a v Krkonoších více než v Orlických horách.

Na tuto skutečnost poukázal TEST INDEX, který bere v úvahu počet vleků, délku sjezdovek a cenu jednodenní permanentky. V případě ciziny i cenu benzinu, který je potřeba k dojetí do zimního střediska. Čím je jeho číslo vyšší, tím má lyžař více možností.
Zatímco v alpských střediscích se index pohybuje od několika set do několika tisíc bodů, nejvyššího hodnocení dosáhl Špindlerův Mlýn se sto jedenácti body. Za ním ovšem zeje propast a na její druhé straně jsou až permanentky pro tři největší střediska Jizerských hor (77), beskydské Pustevny (57), Ještěd (37) a Janské Lázně společně s Malou Úpou (37). TEST INDEX většiny ostatních středisek se pohybuje v jednociferných veličinách.
Nejvýhodnější jsou tak Jizerské hory, Krkonoše a Beskydy. Poměr cen vleků a lyžařských možností je nejhorší v Orlických horách. Je to způsobeno mimo jiné tím, že se tam jednotliví majitelé vleků nemohou dohodnout na společné jízdence.
"Proč neexistuje jednotná permanentka na celé Krkonoše?" ptají se někteří lyžaři. "Nemohly by se spojit všechny vleky na naší i německé, polské a rakouské straně pohraničních hor?" jdou se svými dotazy ještě dále jiní. Zatím existuje pouze teoretická možnost, že si někdo koupí permanentku na Boží Dar společně s německým Oberwiesentalem. Prakticky to však nikdo nedělá, protože vyjde levněji si koupit každou zvlášť.
V západoevropských horách však lze koupit sdružené permanentky na všechna lyžařská střediska, která mohou strčit do kapsy všechna zimní střediska v Česku.
VELKÁ STŘEDISKA PODRAŽILA, MALÁ NEZLEVNILA
Velká zimní střediska v Česku podražila proti loňské sezoně přibližně o deset procent, což odpovídá míře inflace. Provozovatelé, kteří vlastní tři čtyři vleky, však zůstali na svých loňských cenách. Bílou vránou mezi nimi je železnorudský areál Belveder, kde majitel vleků dokonce slevil z loňských sto osmdesáti na letošních sto sedmdesát korun za denní permanentku.
O celých sto deset korun více si na druhou stranu musí připravit lyžař na jednodenní ježdění na nedalekém Zadově, kde se v hlavní sezoně platí již 280 korun. Nejdražší lyžování si v České republice může dopřát sjezdař ve Špindlerově Mlýně za čtyři sta padesát korun na jeden den. Obvyklé ceny za denní permanentku jsou však v tuzemsku o mnoho nižší. Vyjma pár největších krkonošských center, Červenohorského sedla v Jeseníkách, sdružené jizerskohorské jízdenky a Klínovce v Krušných horách se pohybují okolo dvou set korun.

 

V Česku se obvykle platí jen za lyžování
Zatímco v zahraničí ceny permanentek obvykle obsahují parkovné, pojištění, návštěvy bazénů, zimních stadionů, upravených běžeckých drah či zábavných akcí, v Česku nejsou zatím takové výhody zvykem. Přesto se objevují první vlaštovky.
Špindlerův Mlýn poskytuje úrazovou pojistku, v Janských Lázních a Malé Úpě je parkování zdarma a na Zadově je v ceně hlídaní malých dětí.
Ušetřit se dá i v Harrachově, kde hotely a penziony sdružené v Bonus klubu dávají svým hostům patnáctiprocentní slevu na permanentky. V Žacléři vyšli vstříc víkendovým lyžařům a nabízejí jízdenku na libovolných dvacet dní v sezoně, kdy jeden den lyžování přijde na 129 korun. Jednodenní permanentka přitom stojí dvakrát tolik. Na Ještědu prodávají rodinnou jednodenní jízdenku za pět set korun. Za dva dospělé a dvě děti se jinak platí o stovku více.
Ve velkých krkonošských střediscích s výjimkou Rokytnice zmizely výhodné ranní jízdenky pro běžkaře, které stály polovinu a platily jen na první ranní jízdu.

 

Informace o počasí
Živé vysílání z velkých zimních středisek přináší Česká televize každý den na programu ČT 2. V pořadu Panorama od 7:30 do 8:00 jsou k vidění záběry reálného počasí spolu s informacemi, jaké vleky jsou v provozu.
Na teletextu ČT 1 je na straně 185 každý den aktualizovaná výška sněhové pokrývky a zároveň údaje o novém sněhu. Teletext Novy uvádí podobné informace na straně 188.
Sněhové zpravodajství je nahrané na telefonním čísle 1094 a informace o sjízdnosti silnic na 1098.
V internetu funguje Sněhový server na adrese www.snih.iqnet.cz/index.asp, kde lze najít údaje o kvalitě sněhu, sjezdovek i běžeckých stop.
Na internetu zveřejňuje své denní předpovědi i Český hydrometeorologický ústav, lze si je přečíst na www.chmi.cz.
Informace z lyžařských středisek se také pravidelně každé úterý a pátek objevují v MF DNES.

Někde lze koupit i sezonní jízdenky
Špindlerův Mlýn: 6500 Kč
Pec pod Sněžkou: 6000 Kč
Deštné v Orlických horách: 5000 Kč
Žacléř - Prkenný Důl: 4500 Kč
Janské Lázně+Malá Úpa: 4250 Kč
Špičák na Šumavě: 3000 Kč
Herlíkovice: 3000 Kč
Ještěd-lanovka: 3000 Kč (1/2 roku)
Ještěd: 2500 Kč (4500 Kč s předností)

 

TEST INDEX hodnotí ceny a nabídku
Při porovnávání cen jednotlivých horských středisek může pomoci i TEST INDEX, který hodnotí poměr lyžařských možností a cen za vleky. Čím je číslo indexu vyšší, tím lépe pro lyžaře.
Vzorec pro výpočet: TEST INDEX = (počet vleků x délka sjezdovek x 100): cena jednodenní permanentky.
V cizích střediscích, kam se jezdí lyžovat na jeden den, je do ceny započtena i cena benzinu pro jednu osobu na cestu tam a zpět od hranic v osobním autě obsazeném čtyřmi lidmi. U vzdálených středisek je tato cena dopravy dělena šesti, protože se tam jezdí lyžovat na týden.

 

Stát

Místo

Počet vleků a lanovek

Délka tratí (km)

Cena lyžování* (Kč/1 den)

TEST INDEX

Jednodenní lyžování

Německo

Bayerisch Eisenstein

9

5

400

11

Slovensko

Oščadnica

10

9

250

32

Rakousko

Hinterstoder

16

35

790

67

Týdenní lyžování

Rakousko

Salzburger Amadé

121

320

970

3900

Rakousko

Stubaital

20

90

940

200

Rakousko

Zell am See

54

130

1050

640

Francie

Trois Vallées

200

600

1200

9200

Francie

La Plagne

113

210

1180

1900

Francie

Espace Killy

102

300

1180

2400

Itálie

Val di Sole

55

120

1050

600

Itálie

Val di Fassa

50

120

850

700

Itálie

Dolomiti Superski

464

1180

1060

49 300

Švýcarsko

Saas-Fee

26

100

1232

200


Poznámka: * orientační přepočtené ceny na kč za 1 den.

Informace o lanovkách v Čechách a na Moravě

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Konec kšeftů. Stát se rozhodl, že si dálnice bude opravovat sám

Ilustrační snímek

Během následujících deseti let postupně zmizí z dálnic sypače a pluhy soukromých firem. Stát se totiž rozhodl, že...

Pražský hotel vydával české hovězí za australské, steak za 650 korun

Kráva před hotelem Holiday Inn u Kongresového centra.

Hotel Holiday Inn sídlící na pražském Pankráci lhal svým zákazníkům o skutečném původu podávaného hovězího masa. O...

Další z rubriky

TEST DNES: Úplné výsledky testu online lékáren

Ilustrační snímek

MF DNES otestovala osmnáct online lékáren. Do výběru jsme zařadili velké lékárenské řetězce i menší regionální lékárny...

PŘEHLEDNĚ: Do žlutého, nebo hnědého kontejneru? Vše o třídění odpadu

Tříděný odpad, kontejner na papír.

Víte, kam se starým kartáčkem na zuby, s rozbitým zrcadlem, se špinavým polystyrenovým jídelním boxem, nebo s použitými...

TEST DNES: Pilulky z internetové lékárny máte doma do tří dnů

Ilustrační snímek

Otázka pro aktuální test MF DNES zněla, zda má vůbec smysl nakupovat léčebné přípravky online. Je to vážně bezpečné,...

Najdete na iDNES.cz