Němci posilují hlídky na vánočních trzích, samopaly ale k vidění nebudou

  12:57aktualizováno  12:57
Miliardový byznys vánočních trhů v Německu a Rakousku, které s oblibou navštěvují i tisíce Čechů, letos ohrožuje strach z teroristických útoků. Policisté jsou proto v pohotovosti a navyšují hlídky, nechtějí však být příliš vidět.

Vánoční trhy ve Vídni. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Christkindlesmarkt v Norimberku startuje v pátek. Vánoční trh ve městě někdejších císařských sněmů jen 140 kilometrů od českých hranic je jedním z nejproslulejších v Německu. Ve čtvrtek přitom otevřel své brány také drážďanský Striezelmarkt, který s oblibou navštěvuje i řada Čechů. Punč ve stánku před radnicí ve Vídni je pak možné dát si už od poloviny listopadu.

Atmosféru proslulých vánočních trhů však kazí nálada po teroristických útocích v Paříži. Právě místa s vysokou koncentrací lidí, navíc související s křesťanskými svátky, se totiž mohou stát cílem islámských teroristů.

„Na základě informací spolkových bezpečnostních složek je Německo cílem džihádisticky motivovaného násilí. Pro celé území spolkové republiky nadále panuje vysoké abstraktní nebezpečí,“ oznámila v souvislosti s začátkem trhů norimberská policejní mluvčí Elke Schönwaldová.

V Berlíně platí zákaz kufrů, police však nechce moc rušit

Informace o konkrétním riziku však úřadům známy nejsou. Příliš viditelným bezpečnostním opatřením, které by znervózňovaly návštěvníky a rušily vánoční atmosféru, se policisté chtějí vyhnout.

Na trzích v Berlíně se sice mluví o vstupních kontrolách návštěvníků a platí zde třeba zákaz příliš velkých zavazadel. Samopaly, neprůstřelné vesty či rámy detekující kovy ale návštěvníci nespatří.

„Typická atmosféra vánočního trhu by neměla být naší přítomností narušena. Policejní hlídky se samopaly přes rameno nebudou,“ prohlásil vrchní komisař Markus Schneider, který letos odpovídá za bezpečnost během adventu v Drážďanech.

Policie místo toho sází na kombinaci uniformovaných hlídek a policistů v civilu. „Abychom posílili subjektivní pocit bezpečí, budou na místě přítomné civilní i uniformované policejní síly,“ uvedl mluvčí Norimberku Thomas Meiler.

Stejně k tomu přistupují i ve Vídni. „Nemáme informace konkrétním nebezpečí,“ říká tamní policejní mluvčí Roman Hahslinger. Oproti minulým rokům však nasadí tamní policie do ulic více lidí v uniformách i bez nich.

Policisté se na trhy nezaměřují jen kvůli zvýšenému riziku teroristických útoků. Předvánoční tlačenice jsou i oblíbeným rajónem kapesních zlodějů.

Lidé na vánočních trzích v Německu utratí 27 miliard korun

Podle Meilera nelze vyloučit, že po útocích v Paříži se na vánoční trhy letos vypraví méně lidí. „Nemůžeme vyloučit, že tuto zimu dorazí na vánoční trh méně lidí, protože návštěvnice a návštěvníci zůstanou raději doma. Zatím tomu nic však nenasvědčuje, z dotazování mezi cestovními kancelářemi a dopravními společnostmi nic takového nevyplývá,“ uvedl Meiler.

Kdyby tomu tak bylo, mohlo by to mít nejen na Norimberk citelný dopad. Loni na tamní trhy dorazilo 2,4 milionů návštěvníků. V Drážďanech odhadli loňskou návštěvnost ještě o sto tisíc vyšší, ve Vídni pak dokonce 3,5 milionů lidí.

Deník Die Welt citoval studii poradenské společnosti Ift-Consulting, podle níž se ve stáncích v Německu každoročně utratí miliarda eur, tedy 27 miliard korun.

Podle statistik turisté z Česka překvapivě nepatří mezi nejpočetnější zahraniční návštěvníky blízkých zahraničních metropolí. V Norimberku za loňský rok napočítali 13 902 Čechů, což je až desátá pozice mezi nejčastějšími národnostmi navštěvující město.

V Drážďanech od letošního ledna do konce září zaznamenali 11 783 turistů z Česka a přidělili jim 13. pozici. Oficiální čísla jsou však zkreslená, zakládají se totiž na počtech přenocování v hotelích.

Většina Čechů však vzhledem k blízkosti obou měst sem jede jen na jednodenní výlet a na noc se vrací domů.

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Boeingy nikdo nechce. Do firmy nepřišla objednávka ani na jeden typ letadla

Boeing 737 MAX 8

Špatné časy Boeingu pokračují. Poté co si v březnu nikdo neobjednal problémový letoun 737 Max, výrobce letecké techniky...

Z Prahy do Brna autem na baterky. Jedno nabití elektrickému golfu nestačilo

Volkswagen e-Golf

Budoucnost automobilismu? Zatím ne. MF DNES zkoušela, jak se žije s elektrickým golfem. Ve městě funguje obstojně, ale...

Nezaúčtoval koláč, dostal pokutu 11 tisíc. Soud se teď prodejce zastal

293 milionů účtenek se již do včerejška vydalo.

Soud se zastal prodejce, který nevystavil EET účtenku za desetikorunový koláček. Místo původní pokuty 11 tisíc korun...

Češi prodali radar na nespokojené klienty. Mění call centra po celém světě

Ilustrační snímek

Čeští investoři v čele s Jakubem Havrlantem prodávají zlaté startupové vejce jménem Brand Embassy. Úspěšný nástroj péče...

Další z rubriky

Jdu si nakoupit pěšky. Zákazníci supermarketu Rohlík měli na Facebooku pré

Ilustrační snímek

Internetový supermarket Rohlík.cz měl v pátek ráno výpadek. Služba byla kvůli technickým problémům nedostupná. Její...

Pokuty za dvojí kvalitu budou platit obchodníci, uvedl ministr Toman

Ilustrační snímek

Až padesátimilionovou pokutu za takzvanou dvojí kvalitu potravin budou platit obchodníci, nikoliv nadnárodní výrobci,...

TEST DNES: Úplné výsledky testu kvasových chlebů

Ilustrační snímek

MF DNES otestovala deset chlebů, u nichž výrobci zdůrazňují, že jsou vyrobeny z živého žitného kvasu. Vybrali jsme...

Najdete na iDNES.cz