Pondělí 3. října 2022, svátek má Bohumil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 3. října 2022 Bohumil

Trend mezi lyžaři - slalomky

  15:16
Reklamní fotografie: lyžař na krátkých lyžičkách řeže oblouk v takovém náklonu, že rukama hladí sníh. Vše se odehrává na prosluněné, mírně prudké a hlaďounké sjezdovce. Realita: málokdo umí pořádně jezdit po hraně, většinu lyžařů to ani neláká. Jejich smýkané obloučky jim stačí na urolbované tratě po ránu i na rozbité sjezdovky k večeru.

Proto se zpočátku nadějná kategorie lyží na extrémní kousky, takzvaných funcarverů, uzavřela sama pro sebe a obchodníci jí dávají jednu až dvě sezony života. Naznačují to letošní kolekce firem Dynastar, K2, Salomon a Rossignol, které už funcarvery neobsahují.

"Jejich dobré vlastnosti letos převzaly slalomky," tvrdí Ivan Sosna, který se zúčastnil letošních zkoušek sjezdových lyží pod hlavičkami Supertest v Německu a Niezaležny Test Narciarski v Polsku. Slalomové lyže výborně točí, dobré lyžaře doslova katapultují ven z oblouku a při náklonech je drží až po mez jejich fyzických schopností. A přitom dokážou být stabilní i při přímé rychlé jízdě.

Organizátor polského testu a závodník v extrémním carvingu Tomasz Kurdziel dodává: "Funcarvingy si lidé pořizují jako druhé lyže pro zábavu." Bývalý závodník ve Světovém poháru a současný polský dovozce Salomonu Andrzej Bachleda nepřímo souhlasí: "Devadesát procent prodaných lyží pochází z kategorie allround."

Stejná situace s všestrannými lyžemi je podle tuzemských prodavačů i v českých obchodech. "Dobrý allround je klidná rekreační lyže za polovinu toho, co stojí plnokrevný funcarver," uzavírá Andrzej Bachleda.

Jak se testovalo

Test proběhl koncem března v polském Czorsztyně pod Vysokými Tatrami převážně na umělém sněhu. Zúčastnilo se ho dvacet bývalých i současných závodníků a trenérů, učitelé lyžování a sportovně zaměření lyžaři s carvingovým stylem jízdy. Pokud měl některý z testerů obchodní vztah k některé značce, nemohl její lyže hodnotit.

Česko zastupoval lyžařský publicista a bývalý závodník Ivan Sosna a Jakub Turek. Všechny lyže dodali obchodní zástupci lyžařských firem. O lyže každé značky se starali profesionální servismani závodních týmů.

Na svahu v Czorsztyně

Při pohledu na mapu, která uvádí nadmořskou výšku kopce jen 680 metrů, jsme skeptičtí, zvlášť když v nedalekém údolí Dunajce již vládne jaro. Ale vše se v dobré obrací hned, jak se kopec ukáže za okénkem automobilu. Jeho jednolitá bělost kontrastuje s okolní zelení.

Videopříloha - sestřih záběrů České televize z testu lyží a snowboardů. Reportáž odvysílá ČT2 v pořadu Černá - bílá ve středu 5. prosince.
 Obvyklé formality a potřásání rukou máme za sebou, jdeme spolu s ostatními dvaceti testéry do práce. Sjezdovky jsou pokryté přimrzlým umělým sněhem. To je dobrá zpráva, protože kdyby sníh tál, museli bychom jezdit od svítání, dopoledne přestat a lyže vytáhnout zase až k večeru. "Na rozbředlém sněhu jedou každé lyže dobře," připomíná organizátor testu Tomasz Kurdziel.

Všichni to však dobře vědí, protože polovinu z testérů tvoří současní nebo bývalí závodníci a trenéři, zbytek slušní sportovní lyžaři. Lanovka o převýšení sto padesát metrů (to je asi pětina oproti Špindlerovu Mlýnu) a dva vleky obhospodařují tři kilometrové sjezdovky, každý z nás si je vybírá podle charakteru lyží, ne kterých zrovna stojí. Stejně je vystřídáme všechny.

Nejostřejší svah je zledovatělý, několikrát mění směr a sklon. Tady se zkoušejí allroundy a závodní lyže pro obří slalom. Každý jezdí na hranici vlastních schopností, většina lyží to umožňuje. Při takovém stylu ovšem stačí malá chybička, špatné zahranění nebo záklon a testéři ve velkých rychlostech padají. Někteří končí až v záchranných sítích na okraji lesa.

Druhá trasa je přehledná, široká a leží na ní dotvrda upěchovaný sníh. Na třech  stech metrech je vytačena i slalomová trať. Tady zkoušíme rozjet slalomky. "Na těchto vloni jezdila Kosteličová," upozorňuje kdosi a ukazuje na pár pod mýma nohama. Tady se moc nepadá, ale neprojetí branky je to na denním pořádku. Všichni do toho totiž dupou jako o život.

Fucarvery, přezdívané lopaty či lízátka, si užijí na nejmírnějším svahu. Lyžaři si v širokých obloucích připadají jakoby krájeli sníh. Stačí naklopit lyže na hranu a ty poslušně přejdou do oblouku jako na kolejích. Zůstávají za nimi jen dvě úzké rýhy bez jediného smyku.

Kopec sjedou za dva dny testéři padesátkrát až stokrát. Na každém z šestnácti párů lyží tedy stojí nejméně třikrát. Po každé výměně selyží zmocňují firemní servismani, voskují je a brousí.  "Jsou nabroušené jako břitva a tím pádem i agresivnější než v německém Supertestu," shodují se Tomasz Kurdziel s Ivanem Sosnou, kteří absolvovali oba dva konkurenční testy. Mimochodem tak potvrzují, jak je při carvingu důležitá péče o lyže.

Lyže roku - spanilá dvanáctka

FISCHER RC4 Race SC
Revoluce u Fischera? Lyže, které oslní již při malém úsilí, a při aktivním vedení nemají sobě rovných. Krátký nebo dlouhý oblouk – to nehraje roli. Měl bych je raději kratší. * Dokonalé slalomové lyže, velmi dynamické při výjezdu z oblouku. Stejně dobré jako fun. * Dokonalé lyže: slalomové, fun, allround i pro obřák. Vůbec se nehodí leda pro Malysze do Planice. * Dynamické lyže pro opravdové slalomáře, postav je na hrany a je hotovo! * Dávají velkou satisfakci z jízdy, dodávají sebevědomí, pobízejí k zahuštění oblouků. Velmi všestranné. Výborné na tvrdém. Takové lyže chci mít! Při obřáku řežou jako blázen, fun je pro ně hračka a při slalomu prostě poletují jako Malysz. Pro mne č.1. Bezpodmínečně! * Lyže stejně dobré pro všechny disciplíny. Všestranné, ale vyžadují moderní techniku jízdy. * Velmi všestranné lyže. Lze je použít na slalom, na obřák i na muldy. Lyže pro profesionály i amatéry. * Výrobek dne, a možná i celého testu. Extrémní i klidné, těžko se to spojuje. Dobré dokonce na měkkém sněhu. Moje oblíbené. * Síla jistoty a klidu. Dokonalé pro slalom i fun. Pro amatéry i profesionály. Super v každé situaci. Lze je jako jediné doporučit.
Závěrečná známka: 42,99

DYNASTAR Speed SX Autodrive
Tyhle lyže by se také mohly ucházet o Lyže roku, ale takové mohou být jen jedny. * Ideálně odpovídají charakterizaci skupiny, jsou prostě univerzální v nejlepším smyslu slova. * Příjemné lyže pro každého: ergonomické a dostupné. * Dokonalé lyže allround. Člověk se na nich může učit jezdit řezané oblouky i z protitlaku. Zároveň působí radost pokročilým lyžařům. Velmi točivé a zároveň stabilní. Člověk na nich může řádit. * Dobré lyže allround. Skvěle drží na ledu i na tvrdém sněhu. Univerzální. * Tyhle lyže bych doporučil každému lyžaři pro klidnou jízdu bez námahy. * Příjemné lyže allround. Nedovolují extrémní oblouky, ale jsou dobré pro klidnou a dynamickou jízdu. Nenáročné a dostupné každému. Dokonalé pro přechod z tradiční techniky na carving. Nenáročné a snadné v použití. Bezproblémové v tradiční jízdě. Dobré ve všech kritériích hodnocení, ale bez senzace. Pro mě jsou trochu málo dynamické. * Je třeba se na nich snažit, pak ukážou, co umí. Dokonalé pro „klasiky”, kteří zkoušejí řezanou techniku.
Závěrečná známka: 42,54

HEAD Space XTI
Lyže, na kterých se lze učit funcarving a zároveň vyhrát závody v carvingovém slalomu. * Super zábava a dokonale sedící hrany. Mohly by mít ještě menší poloměr oblouku. * Jestli chce někdo jezdit moderně a dynamicky, měl by už začít šetřit prachy. * Na nich můžeme všechno: fun, slalom, hasit si to v obřáku i na muldách. Bez zbytečných komentářů čís. 1. * Lyže pro rodilého funcarvingovce. Super! * Velmi univerzální a perfektní funcarvery. Stabilní a dynamické. Pro zábavu i výuku. Mají sportovní charakter. Vyžadují však aspoň špetku preciznosti. Hodí se jako jediné, za podmínky, že vše děláš s rozmyslem. * Náročné, ale zkrotitelné – super výsledky! * Hodí se jako jediné: lehké a elastické. Touha všech opravdových funcarvingovců. * Velmi nenáročné a zároveň dokonalé funcarvery. Může na nich jezdit každý. * Head jako obvykle vyrobil senzační lyže pro funcarving. * Pro mě i pro strýčka Jedličku – mladým vysvětluji – pro každého. * Jestli má někdo rád fun, bude spokojen na 100%. * Dokonalé funcarve race. * Sympatické lyžičky, stabilní vedení, plynulý přechod od oblouku k oblouku.
Závěrečná známka: 42,33

ROSSIGNOL T-Power Viper S
Nejlepší allround na polské muldy. Samy točí krátké i střední obrátky. * Nejlepší. Můžeme jet rychle i pomalu, slalomem i volnou jízdou. * Opravdové lyže allround: drží, táhnou, řežou krátké i dlouhé oblouky. * Lyže tak mírné, že se na nich dá odjezdit všechno počínaje pokusy s funcarvingem. Vyvážené lyže allround. * To je opravdu univerzální výrobek! Klidně si na ně můžeme zvyknout – jsou naprosto univerzální. Absolutně! * Příjemné lyže allround. Celkem dobře drží na ledu. * Super lyže se sportovním zápalem. Doslova se na nich může jezdit všechno, dokonce na čáru... . Ideální pro středně i velmi pokročilé lyžaře. Udělají radost slabším a nutí ke stálému zvyšování kvalifikace. Ideální jako jediné lyže. * Trochu techniky a trochu síly a začínají pěkně pádit. * Vyvážené ve všem, co se na nich dělá. Skvělé lyže allround. Nejsou tak radikální jako některé jiné, ale jsou dynamické a hbité.
Závěrečná známka: 42,10

FISCHER Radarc
Velmi dobré funcarvery. Hrany drží dokonale. Ideální! * Skvělé pro výuku řezaných oblouků i funcarvingovou zábavu. Dobré dokonce i na muldách. * Dokonalé pro výuku, nejlepší jako první funcarvery. * Prostě ideální funcarvingové lyže pro výuku, zábavu a dokonce pro závody. Velmi stabilní a precizní, máš je pořád pod kontrolou. Lze je mít, a snad je třeba je mít jako jediné. Skvělá zábava. Mohl bych na nich jezdit celý den i déle, jestli najdu svah s osvětlením. Senzace! * Dobré výsledky, dokonce při nevelkých schopnostech. Lyže, které lákají ke hře. Velmi všestranné. Dávají velkou satisfakci z jízdy. * „Just cool & fun”. Univerzální, ale jen při moderní technice. Nenáročné lyže pro každého, hodil by se o něco větší tah. Příjemné, ale jen na hranách. * Nenáročné funcarvery, na nich mohou být všichni „fun”. * Osvědčují se jako univerzální. * Fischer na tuto sezónu připravil životní kolekci – osobní VIP.
Závěrečná známka: 41,67

ROSSIGNOL T-Power 9S
Nejvšestrannější slalomové lyže. Dá se na nich odjezdit všechno a na každém stupni pokročilosti. * Dokonalé krátké oblouky bez námahy. Žluté lyže, žluté vlasy, a budu nejlepší! * Velmi všestranné lyže, které se dobře cítí v carvingové technice a v krátkých a středních obloucích všeho druhu. * Univerzální lyže, které od lyžaře nevyžadují příliš mnoho. Na závodní lyže jsou velmi příznivé. * Lyže jako dynamit! Mají neobvyklé zrychlení v obloucích. Velmi rychlé a víceúčelové. Dávají pocit bezpečí a obrovskou radost z jízdy. Vyžadují však techniku a trochu síly. * Suprová prkénka pro ty, kteří jezdí ostře a nekompromisně. V měkkých podmínkách se z nich nevyždíme mnoho, ale na tvrdém ukazují svou třídu. * Dynamické! Super v krátkých i středních obloucích. Dostupné pro technicky pokročilé. * Specializované slalomové lyže. Dokonale drží na tvrdém a vedou oblouk. * Jsou prostě dobré a hotovo... . * Nic pro slabochy! Člověk se s nimi musí sjezdit. Vyžadují sílu, aby odhalily své možnosti. * Lehké a elastické lyže pro super sportovní jízdu. Pozor, na konci oblouku rády ujedou! * Náročné slalomové lyže.
Závěrečná známka: 41,50

HEAD Cyber XP 100
Tyhle lyže jsou opravdovou odměnou pro ty, kteří zvládli techniku řezaných oblouků. Pro mě čís.1. * Mistrovství světa ve skupině Allround. Dají se použít jako jediné lyže pro všechno. Při délce 177 cm takový poloměr oblouku (r=13 m). Pro mě jsou to lyže roku. * Ideální lyže pro jízdu na hranách za každých sněhových podmínek. * Jediné lyže, které v sobě spojují vlastnosti skupin: slalom, obří slalom, allround a fun. * To jsou rakety! Vypadají jako crossy, jezdí jako fun a jsou allround. Nemají sobě rovných z hlediska univerzálnosti (samozřejmě pro dynamicky jezdící lyžaře). Každý oblouk, každý sníh. Moje lyže roku. * Snadno vjíždějí do oblouku, dokonale drží na ledu. * Mají vlastnosti funcarverů. Hodí se pro výuku i sportovní jízdu. Dobré na slalom. Skvěle drží na tvrdém. * „Nebezpečné” lyže, je třeba je hlídat, aby někam neodjely i s pilotem. Nenáročné, příjemné a šíleně všestranné: od jízdy fun po polosportovní slalomovou jízdu.
Závěrečná známka: 45,18

ATOMIC Beta Race 9.12
Jsou prostě super ... na co kupovat funcarvery! * Lyže – bomba! Neobyčejně zrychlují v otočkách. Rychlé a stabilní. Zvyšují hladinu adrenalinu a působí velkou radost. Vyžadují hodně síly, ale vrací ji s přídavkem. Dynamické, ideální v každé technice. Zbožňuji je. * Slalomové lyže, na kterých lze řezat oblouky jako na funech. Velmi univerzální a velmi rychlé. Příjemné, ale je třeba mít zvládnutou carvingovou techniku. * Náročné lyže. Pro lidi s dokonalou technikou. Jedním slovem: SENZAČNÍ. * Všestranné dynamické lyže pro pokročilé lyžaře. * Dá se na nich jezdit všechno. Rychlé a stabilní v každém terénu. * Skvělé a všestranné slalomové lyže, dokonalé na tvrdém. * Super lyžičky! Pro mě extra pro každý terén. SUPER! * Lyže pro všechno. Perfektní. Myslím, že si je koupím. * Musí se na nich jezdit dynamicky. Dokonalé pro slalom i pro fun. Určitě ne pro všechny, ale to je pro mne předností. * Osvědčí se každému lyžaři, jezdí se na nich hodně snadno. * Velmi agresivní, tzn. znamenité. * Silné sportovní lyže.
Závěrečná známka: 44,17

ATOMIC Beta Carv 11.16
Velmi dobré univerzální lyže, dokonce jako fun. Snadné, pro každého. * Jsou to lyže pro lidi, kteří vědí, co je to carving. Mají velmi dobré proporce. Opravdu dokonalé lyže pro neprofesionály, všestranné, univerzální. * Sportovní lyže allround, velmi všestranné. Můžeme na nich jezdit slalom i obří slalom, dlouhé i krátké oblouky. Dopracované do všech podrobností. * Univerzální, ale trochu náročnější. Mají vlastnosti slalomových lyží: rychlé v přechodu z hrany na hranu a dynamické na konci oblouku. * Univerzální lyže pro každého a na všechno. Poskytují pocit bezpečí a stability. Zároveň umožňují agresivní a dynamickou jízdu. Jsou prvotřídní, prostě ideální. Soukromý VIP. * Super lyže. Jako racecarvery pro amatéry. Skvělé v obřáku. Suprově drží na tvrdém. Mají dokonalý tah. * Můžeme se na nich skvěle vyhrát. * Nepatrně tvrdší než by měly být. Je zapotřebí síly anebo váhy. * Hodně zábavy, ale jen pro lidi s dobrou, moderní technikou a na dobře upravených trasách. * Kdyby byly o něco elastičtější, činily by si nárok na první místo ve skupině Allround.
Závěrečná známka: 43,91

SALOMON Equipe 10 3 V
Hotová rtuť pod nohama, koupím si je a budu Janicou Kostelić. * Lyže pro velmi dobré lyžaře. Umí toho hodně. Dá se na nich naučit jezdit slalom. * Všestranné lyže. Pro jízdu moderní řezanou technikou se zaměřením na slalom. Doporučuji je všem dobrým lyžařům. * Skvěle táhnou oblouky s malým a středním poloměrem. Senzačně drží na tvrdém, dotáčejí jako žádné jiné z testu. Plná rychlost při dokonalé stabilitě. * Dynamické a univerzální lyže, dobré i v obloucích obřího slalomu. Ve slalomu se do nich musí vložit hodně síly, ale výsledky jsou skvělé, tzn. katapultáž a la Mario Matt. Dynamické lyže s velkými možnostmi. Snadno zatáčejí a poddávají se vůli lyžaře, jestli ten ví, co má dělat. Jsou náročné a neodpouštějí chyby. Dokonalé sportovní lyže pro odhodlané lyžaře s nadprůměrnou moderní technikou. * Lyže pro všechno, ale pro velmi dobré lyžaře. Bez poznámek, prostě žádné nemám! Senzace, pro mě číslo 1! * Dokonalé moderní slalomové lyže. Hodí se jako univerzální lyže pro znamenité lyžaře. Velmi dobře drží na tvrdém povrchu. Skvělé, rovněž pro zábavu. * Velmi příjemné lyže pro všechno, doporučuji, přemlouvám. Ano, tohle jsem vám chtěl vyřídit.
Závěrečná známka: 43,67

FISCHER Sceneo 3 Air
V pohodě můžeme koupit tyto lyže. Je to požitek. * Fun allround. Zatáčejí samy. * Do ideálu jim chybí trochu víc dynamiky, ale jinak jsou doporučeníhodné. * Příjemné a pohodlné. Dovolují klidnou jízdu bez námahy. * Na těchto lyžích lze dělat vše: jezdit libovolně každý oblouk, startovat na závodech amatérů a dokonce jezdit carvingový slalom. * Lyže allround, které spojují vlastnosti skupin slalom a fun. Pro mě bomba! Dokonalé rovněž na těžkém a mokrém sněhu. * Velmi všestranné a přístupné lyže allround. Ideální pro výuku moderní techniky. Snadno si na ně člověk zvyká. Hodí se jako jediné. Spíše pro středně pokročilé. * Univerzální lyže pro lidi, kteří jezdí moderní technikou. * Udělají vše, co jim nařídím! Lyže s širokým uplatněním, zároveň dynamické a dokonale drží na tvrdém podkladu. Univerzální lyže allround s příjemnou charakteristikou.
Závěrečná známka: 43,40

SALOMON Crossmax 10 Pilot
Podle mě jsou to lyže roku! * Tyhle lyže se mi výjimečně zalíbily, dá se na nich udělat téměř vše. Dokonalé z každého hlediska, navíc znamenitě připravené k testování. * Pro moderně jezdící lyžaře jsou nejlepší. * Každý dobrý lyžař by vystačil s párem takových lyží, pokud nechce startovat ve slalomech. * Super všestranné. Lze je doporučit v každém terénu. * Zajímavá věc s tímhle Pilotem. Lyže se prohýbají v oblouku a cítím je celou dobu. Jsou opravdu všestranné, poněkud příliš široké pod botou, a tím pádem nepříliš rychlé v přechodu z hrany na hranu, ale i tak senzační. * Lyže pro všechno téměř pro každého do každých podmínek. * Super prkna pro milovníky rychlé a odhodlané jízdy. Chovají se jako lyže pro obřák, ale snadno vjíždějí do krátkých řezaných oblouků. Dokonalé proporce. Jedou, kam chceš, s ideální přesností. Fantastické lyže! * Všestranné lyže, které se osvědčují všude. * Lyže pro znalce, ale musí se to na nich naučit. Spíš ne pro průměrné lyžaře.
Závěrečná známka: 43,09

Kompletní hodnocení všech testovaných lyží si můžete stáhnout jako textovou přílohu nebo jako obrazovou přílohu.

Kdo hodnotil: Jędrzej Byrski, Paweł Pilch, Aleksander Pokorny, Ivan Sosna, Tomasz Sulimierski, Robert Wachowiak, Leszek Wykrota, Piotr Górnicki, Maciej Stanisławski, Jerzy Wójcik, Kuba Jonkisz, Bartek Kowalski.

Autoři:
  • Nejčtenější

Přístroje zjistily výbuchy u Nord Streamu. Úmyslný čin, tvrdí Švédsko

Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy, a to v místech, kde z plynovodu Nord...

Slovensko vře kvůli cenám elektřiny. Největší výrobce hrozí bankrotem

Největšímu výrobci elektřiny na Slovensku, společnosti Slovenské elektrárne, se příčí dodávání elektřiny slovenským...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Slovenské ekonomice hrozí kolaps, varuje premiér. Žádá pomoc EU, mluví o zestátnění

Premiér Eduard Heger varuje, že slovenské ekonomice hrozí kvůli prudce rostoucím nákladům na energie kolaps. Obrovský...

Síkelovo poslední slovo: spotřeba neovlivní stropní cenu energií u domácností

Jako v pohádce Pyšná princezna si lze připadat při sledování výroků ministra průmyslu a obchodu o zastropování cen...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Značka Lindt má ochranu, soud nařídil Lidlu zničit zásoby čokoládových zajíčků

Čokoládoví zajíčci od společnosti Lindt & Sprüngli si zaslouží ochranu před napodobeninami. Rozhodl o tom ve čtvrtek...

Puč v Kremlu? Vzpoura generálů? Už se řeší, kdo nahradí Putina

Premium Vzhledem k průběhu ruského vojenského dobrodružství na Ukrajině se začínají objevovat spekulace, že vláda Vladimira...

Bez jazyků i peněz. Čtyřicátnice svým cestováním „Za Kačku“ nakazila tisíce lidí

Premium Levně za posledních pár let navštívila čtyři světadíly, 45 zemí a 69 ostrovů. „Prachobyčejná“ Kateřina Ostrá z Blanska...

Tajemství ženského mokrého orgasmu odkryto. Pokus zjistil původ tekutiny

Premium Záhada to byla pro ženy, pro muže, pro vědecké kruhy. Squirting, ženský mokrý orgasmus, byl dlouho neznámou, včetně...

Test dětských helem: Malé cyklisty ochrání i přilba za pár stovek

Premium Patnáctikilometrová rychlost na kole není žádný spurt v cílové rovince Tour de France. Jenže když v takovém valčíkovém...

Test únikových a šifrovacích her. V Česku najdete skvosty, zaměstnají mozek i tělo

Premium Prohlídky s princeznou a kašírované souboje rytířů jsou moc prima. Když je vám šest. Jakmile se však o slovo přihlásí...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Velký test vín: Nejlepší Pálava voní po plástvích medu, meruňce i ananasu

Premium Pálava nejlépe vyzrává na jižních svazích dostatečně zásobených vodou. Takových, které mají právě pod Pavlovskými...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Přístroje zjistily výbuchy u Nord Streamu. Úmyslný čin, tvrdí Švédsko

Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy, a to v místech, kde z plynovodu Nord...

Úmrtní list Alžběty II. odhalil příčinu i čas smrti královny

Britská královna Alžběta II. zemřela na stáří. Vyplývá to z jejího úmrtního listu, který ve čtvrtek zveřejnil skotský...

Dcera Neumannové randí s modelem. V mém životě muž není, říká její matka

Dcera legendární lyžařky Kateřiny Neumannové, osmnáctiletá Lucie randí s úspěšným modelem Oliverem Průchou. Promluvili...

Slovenské ekonomice hrozí kolaps, varuje premiér. Žádá pomoc EU, mluví o zestátnění

Premiér Eduard Heger varuje, že slovenské ekonomice hrozí kvůli prudce rostoucím nákladům na energie kolaps. Obrovský...

Z odebrání titulu jsem šokovaný a smutný, říká dánský princ Nikolai

Dánská královna Margrethe II. (82) se tento týden rozhodla odebrat tituly všem potomkům svého druhorozeného syna, kteří...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat