vánočka

vánočka | foto: MAFRA

Test českého vánočního pečiva: máslem šetří, je suché i polystyrénové

  • 191
Víte, jaký je rozdíl mezi českou a francouzskou vánočkou? Česká vzala máslo velkou oklikou. Rozdíly v přípravě vánočního pečiva ukázal Test MF DNES. Zatímco Francouzi zadělávají vánočku z půl kila másla a také Němci na svou štolu nešetří tukem. Ale sladké pečivo z českých obchodů je spíš „dietní“.

Poslední test MF DNES je věnován přípravě složení a chuti pečiva z českých hypermarketů a výrobků ze zahraničí. Pro pečivo s českou vlaječkou nedopadl moc dobře. Některé pečivo je suché, dusivé a drolivé. A ve srovnání se zahraničními „bratříčky“ chudší na tuku.

Ve většině štol, zakoupených v tuzemských obchodech, například máslo chybí nebo je ho minimum. Základem je rostlinný tuk, často palmový. Na druhou stranu, výrobci na etiketách nelžou. Zákazník ve většině případů dostane to, co se dočte na obalu. Množství tuku souhlasí. 

Zklamaný může zákazník být, až když má svou vánočku nebo štolu na talíři a pokud jí srovná se zahraniční konkurencí. Ukázal to test máslového vánočního pečiva. V hodnocení se posuzovalo také složení i chuť vánočních sušenek nebo bio vanilkových rohlíčků. 

Zatímco podle saského Svazu na ochranu štoly by se mělo máslo postarat o čtvrtinu objemu těsta, v průmyslově vyráběných je ho sotva desetina. Teorie se z praxí rozchází i i vánoček. Podle cechovních norem potravinářské komory v nich má být alespoň 15 procent másla. Skutečnost? Prošel jediný testovaný vzorek. Ostatní vánočky se s nadsázkou dají označit za „dietní“.

„Přitom například u francouzských receptů bývá poměr až půl kilogramu másla na kilo mouky, typická cukrářská vánočka má ve 100 gramech přibližně 30 gramů tuku,“ přibližuje složení nefalšovaného symbolu Vánoc cukrářka a viceprezidentka Svazu kuchařů a cukrářů ČR Pavlína Berzsiová.

Poctivá vánočka by se musela v době „máselné krize“ výrobcům pořádně prodražit. Čtvrtkilová kostka másla stojí podle Českého statistického úřadu v tuzemských obchodech téměř 49 korun.

Podle odborníků je šetření na tuku výrazně znát na chuti. Mezi třinácti degustátory byl například i kuchař roku 2016 Tomáš Kourek nebo členové Staré gardy cukrářů a kuchařů Jiří Eichner, Bedřich Vesecký a Josef Švancer.

Prakticky všichni se shodli, že většina z deseti výrobků má k domácímu vláčnému a jemnému ideálu proklatě daleko. Proto se také v hodnocení objevovaly často pejorativní přívlastky jako málo tučná, suchá, dusivá, nebo dokonce polystyrénová.


Prémiové testy