Čtvrtek 7. července 2022, svátek má Bohuslava
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Čtvrtek 7. července 2022 Bohuslava

Test pracích prášků ze dne 10.6.1998

- Kdo si myslí, že dražší prací prášek znamená čistší prádlo, měl by svůj názor změnit. Stejně tak by měli přehodnotit své myšlení ti, kteří jsou přesvědčeni, že prášky se bez fosfátů neobejdou. A chybu dělá každý, kdo v obchodech míjí bez povšimnutí takzvané kompaktní prášky, protože se mu zdají drahé. Levné prášky perou stejně dobře jako drahé, bezfosfátové jako fosfátové a kompaktní jsou ve skutečnosti levnější než klasické, a navíc jsou šetrnější k životnímu prostředí. Prokázal to test deseti pracích prostředků, který pro MF DNES zpracoval Zkušební ústav lehkého průmyslu v Praze.

$1#1">Běžný prášek zvládne prádlo stejně dobře jako prášek speciální

$1#2">Rozdíly v cenách prášků jsou věrší než rozdíly v kvalitě praní

$1#3">Ke zkouškám posloužila umělá špína

$1#4">Test univerzálních pracích prostředků - tabulka
$1#5">Jaké prací prášky budou na trhu, je i v rukou zákazníků
$1#6">Prát lze kvalitně, ekonomicky i ekologicky
$1#7">Vítěz testu a výhodný nákup

 

Běžný prášek zvládne prádlo stejně dobře jako prášek speciální

Kdo si myslí, že dražší prací prášek znamená čistší prádlo, měl by svůj názor změnit. Stejně tak by měli přehodnotit své myšlení ti, kteří jsou přesvědčeni, že prášky se bez fosfátů neobejdou. A chybu dělá každý, kdo v obchodech míjí bez povšimnutí takzvané kompaktní prášky, protože se mu zdají drahé. Levné prášky perou stejně dobře jako drahé, bezfosfátové jako fosfátové a kompaktní jsou ve skutečnosti levnější než klasické, a navíc jsou šetrnější k životnímu prostředí. Prokázal to test deseti pracích prostředků, který pro MF DNES zpracoval Zkušební ústav lehkého průmyslu v Praze.
Výsledky mohou uklidnit ty, kteří před regály plnými prášků váhají, který z nich je ten pravý, co vypere dočista do čista a ještě za rozumnou cenu. Všechny prášky perou poměrně dobře, žádný není třeba zatracovat tak, jako to dělají televizní reklamy, v nichž inzerované prací prostředky vždy na hlavu porazí neznámé běžné prášky. Všechny, které prošly testem, by si na školním vysvědčení vysloužily za praní dvojku, výjimku tvoří jen Ariel Automat, který by získal jedničku, a Palmex Modrá síla, který by skončil naopak s trojkou.
Druhá zpráva potěší ty, kteří chtějí ušetřit: levnější prášek vypere stejně dobře, někdy dokonce ještě lépe než drahý. Kdo bude celý rok prát v Titanu, ušetří téměř tisíc čtyři sta korun oproti tomu, kdo pere v Omu. A ještě bude mít o chlup čistší prádlo. Běžnou špínu odstraňují oba prášky shodně na dvojku, v likvidaci skvrn však patří Titan mezi nejlepší, zatímco Omo k nejhorším.
Výsledek testu je i dobrou zprávou pro životní prostředí: prášky bez fosfátu nejsou totiž horší než ty, které fosfáty obsahují. V prací účinnosti se umístily na druhém a třetím místě (Ariel Futur, Titan bez fosfátů), při odstraňování skvrn je bezfosfátový Ariel Futur stejně dobrý jako Ariel Automat s fosfáty. Fosfáty nejsou sice pro člověka ani pro životní prostředí toxické, mají však na svědomí nadměrný rozvoj řas a sinic v povrchových vodách. Kdo se nechce v létě koupat v rybníku plném zelených řas, měl by od prostředků s fosfáty upustit a vybírat prostředky, které ke změkčení vody používají méně škodlivé zeolity. Řeky a ryby v nich mu budou za to vděčné.
Ještě méně přírodě škodí takzvané kompaktní prášky. Jsou nejen bez fosfátů, ale životní prostředí šetří i tím, že jsou úsporné. Prášku se do pračky dává méně, do odpadu tedy odchází i méně chemikálií, má menší nároky na obaly i dopravu. Kompakty byly v testu zastoupeny jen jedním vzorkem - Arielem Futur. Ten však prokázal, že není o nic horší než jeho fosfátová varianta - Ariel Automat a cenově je ještě výhodnější.
HANA VEČERKOVÁ

$1#top">top


Rozdíly v cenách prášků jsou větší než rozdíly v kvalitě praní

Výrobci dodržují limity fosfátů

Prací prostředky nejsou jediným zdrojem fosfátů, které se podílejí na znečištění životního prostředí, nicméně k němu významně přispívají. Žádný z těch výrobků, které nemají ve složení na obalu uvedeny fosfáty, je skutečně neobsahuje. Z těch, které polyfosfáty obsahují, ani jeden nepřesahuje množství, k němuž se výrobci zavázali dobrovolnou dohodou s ministerstvem životního prostředí, tedy maximálně 5,5 procent celkového fosforu, což představuje kolem 20 % polyfosfátů.
bez fosfátů
Ariel Futur, Palmex Modrá síla, Persil Green Power, Titan bez fosfátů
s fosfáty *
Omo Automatic 4 %, Colon Citron 4,1 %, Titan síla enzymů 4,5 %, Ariel Automat 4,5 %, Tix Bio Citron 4,5 %, Biomat Universal 4,7 %
* procenta vyjadřují obsah celkového fosforu

Na prášcích lze hodně ušetřit

Naplnit pračku za osm korun nebo za sedmnáct je velký rozdíl. Tím spíše, když levnější prášek je ještě lepší. Kdo pere pravidelně v Titanu síla enzymů, může ušetřit za rok až tisíc tři sta devadesát korun. Když bude po celý rok prát třikrát týdně v Omu, přijdou ho prášky na 2620 korun ročně, s Titanem ho budou stát méně než polovinu. Mezi ty levné, které vyperou za méně než dvanáct korun, patří ještě Titan bez fosfátů, Colon Citron, Tix Bio Citron a Biomat Universal.
Kompaktní prostředky jsou dvakrát dražší než klasické, ale prášku se dává jen polovina, praní tedy vyjde stejně, nebo i levněji. Jedno naplnění pračky Arielem Automat stojí 15,30 koruny, s kompaktním Arielem Futur přijde na 13,60.
nejlevnější
Titan síla enzymů 7,90 Kč
nejdražší
OMO Automatic 16,80 Kč

Bílé prádlo praním nezešedne

Dnes už nestačí, když je prádlo čisté, musí být ještě dokonale bílé, nejraději bělejší než bílé. Nejlépe se o to postará Ariel, ale ani s ostatními to není špatné. Rozdíl mezi nejvyšší a nejnižší hodnotou vybělení je jen šest procent. Ti, kteří si myslí, že fosfátové prášky lépe prádlo vybělí, se však mýlí. Ve fosfátech to není
nejlepší
Ariel Futur
nejhorší
Omo Automatic

Prádlo praním příliš nezhrubne

Kdo nesnáší ručníky drsné jako struhadlo, měl by se vyhnout Omu. U všech ostatních prášků nehrozí, že by prádlo opakovaným praním zhrublo. Ani jeden nemá při opakovaném praní ve středně tvrdé vodě příliš velký vliv na zhrubnutí tkaniny. Zjemnit prádlo mohou avivážní prostředky.
nejlepší
všechny kromě Oma a Palmexu
nejhorší
Omo Automatic

Nejlépe zmizí skvrny od vajíček

Tričko ušpiněné od vajíček vyperou všechny prášky výborně, se skvrnami od oleje si však při praní na šedesát stupňů moc neporadí. Tmavé skvrny od černého čaje nejlépe, i když také ne dokonale, zlikviduje Ariel a Tix, největší skrvny zůstanou po vyprání v Biomatu. Trávu vypere nejlépe Titan bez fosfátů. Višně z bílého ubrusu odstraní všechny prostředky, krátký je na ně jen Palmex.
nejlepší
oba Ariely
nejhorší
Palmex

Červené víno se vypere nejlépe

Všechny prášky vyperou běžnou špínu dobře. O něco lépe Ariel Automat, o něco hůře Palmex Modrá síla. Rozdíly v takzvaných remisích, které vypovídají o tom, jak prášek zbaví uměle zašpiněnou tkaninu nečistoty, jsou dost malé. Při šedesáti stupních se prášky dobře vyrovnají s ubrusem politým červeným vínem, hůře s mastnou špínou. Lépe než ostatní to dokáže jen Ariel Automat.
nejlepší
Ariel Automat
nejhorší
Palmex Modrá síla

Stránku připravila HANA VEČERKOVÁ

$1#top">top


Ke zkouškám posloužila umělá špína

Testem v pražské pobočce Zkušebního ústavu lehkého průmyslu České Budějovice prošlo deset univerzálních pracích prostředků. Vybrány byly ty značky, které se v čtenářské anketě MF DNES umístily na předních místech, a soubor vzorků byl doplněn tak, aby zahrnoval jak prostředky s fosfáty, tak bez nich. Záměrem testu bylo zjistit, do jaké míry jsou prací prostředky schopny vyprat běžně zašpiněné prádlo a odstranit i různé skvrny. Prášky byly do zkušebny předány v igelitových sáčcích pod čísly. Teprve po skončení zkoušek byly k číslům přiřazeny obchodní názvy.
Pralo se v automatické pračce Öko Lavamat. Množství prášku bylo dávkováno podle doporučení na obalu pro středně tvrdou vodu a normálně zašpiněné prádlo bez předpírky.
Cena praní: Protože ceny prášků se v obchodech hodně liší, redaktoři nejprve zjistili ceny 600 nebo 650gramového balení (u Ariel Futur 1500gramového) v deseti různých pražských i mimopražských obchodech. Z průměrné ceny a množství prášku doporučeného výrobcem pro středně tvrdou vodu pak vypočítali, na kolik přijde jedno praní.
Obsah fosfátů: Byl měřen obsah celkového oxidu fosforečného podle ČSN 68 1155. Přepočet na obsah fosforu byl proveden běžným chemickým propočtem.
Účinnost praní: Prášky nepraly jen tak ledajaké prádlo, ale pruhy látky, která se prodává na metry. Vzorek na ní však netvoří květiny nebo pruhy, ale pět různých umělých zašpinění simulujících běžnou špínu (kombinace prachu, potu a mastnoty, bílkoviny, kakao, červené víno). V evropských zkušebnách se tyto vzorky standardně používají k testům pracích prostředků. Dokonalost praní měří speciální přístroj, který ukazuje procenta takzvaných remisí, tedy odraženého světla. Čím vyšší je procento remisí, tím je vypraná tkanina světlejší a odstranění špíny vyšší.
Působení na bělost a inkrustace tkaniny: Zkouška vypovídá o tom, jak prášek působí na prádlo při opakovaném používání, tedy zda prádlo nezešedne nebo nezhrubne. Po dvaceti praních při 60oC se měřila změna bělosti tkaniny a přírůstek obsahu popela.
Odstranění skvrn: Pět různých skvrn - minerální olej, vejce, višně, černý čaj a trávu - nanesli ve zkušebně na bílou bavlněnou látku, nechali několik dní zestárnout a pak je prali. Odstraňování skvrn posuzovali vizuálně tři hodnotitelé.
Test stál redakci 70 457 korun.

$1#top">top


TEST VZNIKL VE SPOLUPRÁCI S MINISTERSTVEM ŽIVOTNÍHO PROSTŘEDÍ

TEST UNIVERZÁLNÍCH PRACÍCH PROSTŘEDKŮ

Název Výrobce Cena za 1 praní (Kč) 1) Obsah fosforu (%) Prací účinnost Působení na bělost Inkrustace Odstranění skvrn Celkové hodnocení - počet bodů ze sta
Ariel Automat Procter & Gamble 15,30 ** **** **** **** *** 89 ***
Ariel Futur Procter & Gamble 272,50 **** *** **** **** *** 86 ***
Persil Green Power Henkel 13,70 **** *** *** **** ** 77 ***
Titan bez fosfátů Setuza 9,40 **** *** *** **** ** 77 ***
Biomat Universal 2) Procter & Gamble 11,20 ** *** *** **** ** 73 ***
Colon Citron Benckiser 10,50 ** *** *** **** ** 73 ***
Titan síla enzymů 3) Setuza 7,90 ** *** *** **** ** 73 ***
Tix Bio Color Procter & Gamble 11,10 ** *** *** **** ** 73 ***
Omo Automatic Unilever 16,80 ** *** *** *** ** 69 **
Palmex Modrá síla Henkel 12 **** ** * * * 61 **

Poznámka: stupnice hodnocení **** velmi dobrý, *** dobrý, ** přijatelný, * nedostatečný, - zcela nedostatečný;
1) cena byla přepočítána z průměrné ceny 600gramového balení (Ariel Futur z 1,5 kg, Titan bez fosfátů - 650 g);
2) od března nahrazen výrobkem Biomat Bonux, který se liší jen obalem a vůní;
3) od května nahrazen výrobkem Titan Active, který se liší jen obalem
Pramen: ZKUŠEBNÍ ÚSTAV LEHKÉHO PRŮMYSLU ČESKÉ BUDĚJOVICE, pobočka Praha a TEST DNES

$1#top">top


Jaké prací prášky budou na trhu, je i v rukou zákazníků

Čisté prádlo za co nejmíň peněz - to je to, co hraje roli při výběru pracího prostředku. Teprve potom přichází na řadu ekologie. Však si také výrobci pracích prostředků stěžují, že tuzemští spotřebitelé jejich ekologicky šetrnější prášky nechtějí. Jenomže ti, kteří by se chtěli chovat ekologicky a kupovat jen prášky, které jsou šetrnější k životnímu prostředí, to nemají jednoduché. Pokud člověk není detektiv, aby údaje na obalech našel, nebo chemik, aby jim porozuměl, nemá moc šancí dozvědět se, s čím pere. Někteří výrobci navíc složení svých výrobků mění. Například firma Benckiser vyrábí pod stejným názvem prací prostředky jak fosfátové, tak bez fosfátů, záleží na balení.
Není divu, že většina lidí nevěnuje obalům pozornost a vybírá jen podle zkušenosti a ceny. Proto také nechávají bez povšimnutí takzvané kompaktní prostředky, které jsou k životnímu prostředí šetrnější.

VŠECHNY PRÁŠKY PŘÍRODĚ ŠKODÍ, NĚKTERÉ ALE MÉNĚ
Prací prostředky, který by svědčily přírodě, neexistují. Všechny obsahují řadu chemických látek, které více či méně škodí životnímu prostředí. Fosfáty sice nepatří mezi ty nejškodlivější, nicméně přispívají k tomu, že se každé léto na hladinách rybníků, přehrad a jezer objevuje nevábný zelený povlak, který může při koupání vyvolat alergické reakce a při úpravě pitné vody působí potíže. Nemají jej na svědomí jen prací prostředky, nicméně nemalou měrou k němu přispívají.
V roce 1995 se největší výrobci pracích prostředků v České republice zavázali dohodou s ministerstvem životního prostředí postupně snižovat obsah některých škodlivých látek ve svých výrobcích. Limitovaných 5,5 hmotnostních procent fosforu skutečně dodržují. Nicméně prosadit na trh kompaktní prostředky, které jsou nejem bezfosfátové, ale šetří životní prostředí i v širším rozsahu, se jim nedaří. Tvrdí, že je zákazníci odmítají, a zároveň dodávají, že je to tím, že o nich nic nevědí. "Zákazník vidí v obchodě malé balení a vysokou cenu," říká Stanislav Svoboda, tajemník Českého sdružení výrobců mýdla, čistících a pracích prostředků, v němž jsou zastoupeni největší výrobci působící na našem trhu. "Neuvědomuje si, že mají nižší dávkování a cenově jsou tedy srovnatelné s ostatními." Za pravdu mu dávají i zástupci ostatních velkých firem, které působí na našem trhu - Setuza, Henkel, Benckiser a Unilever.
HANA VEČERKOVÁ

$1#top">top


Prát lze kvalitně, ekonomicky a zároveň ekologicky

Stačí dodržovat některé zádady:

 • Dávat přednost pracím prostředkům bez fosfátů. Perou stejně dobře a nezatěžují povrchové vody nadbytkem fosforu.
 • V obchodech žádat takzvané kompaktní prací prostředky, které jsou k životnímu prostředí ještě šetrnější, a správně je dávkovat.
 • Třídit prádlo podle barvy a stupně znečištění. Prášky pro bílé prádlo obsahují bělicí látky, které jsou pro barevné prádlo nadbytečné a navíc barvám škodí.
 • Využívat kapacitu pračky. Ušetří to vodu, energii a prací prášek. Například u bubnových praček platí pravidlo, že mezi volně vloženým suchým prádlem a bubnem má být prostor na šířku dlaně.
 • Zvolit správný prací program. Pro normálně zašpiněné prádlo stačí praní při teplotě 40oC nebo 60oC. Předpírku a vyvářku je dnes již možné většinou vynechat.
 • Dodržovat pokyny pro dávkování. Více prášku neznamená čistší prádlo. Pro mírně znečištěné prádlo postačí nižší dávka než u velmi znečištěného prádla.
 • Při dávkování zohlednit tvrdost vody. Tvrdší voda vyžaduje více pracího prostředku, aby se voda změkčila.
 • Pro ruční praní dávat přednost mýdlovým pracím prostředkům. Mýdlo se ve vodním prostředí velmi rychle rozkládá na látky v přírodě běžné.

Slovníček pojmů

Tenzidy nebo povrchově aktivní látky jsou pro praní nejdůležitější, ale pro povrchové vody a vodní faunu nejvíce škodlivé. Odstraňují nečistoty a zároveň zabraňují jejich opětovnému usazování.
Změkčovací látky odstraňují tvrdost vody, protože předpokladem pro úspěšné praní je měkká voda. Používají se buď fosfáty nebo zeolity v kombinaci s dalšími účinnými látkami, například polykarboxyláty.
Bělicí prostředky jsou látky, které oxidací odstraňují barevné nečistoty, jako skvrny od vína či ovoce, nebo kávy.
Aktivátory bělení zvyšují účinnost bělicích prostředků při nižších teplotách.
Optické zjasňovací prostředky zvyšují bělost tkanin.
Plnicí přísady podporují bublavost a zamezují hrudkovatění a tvorbě prachu. Kompaktní prostředky je neobsahují.
Enzymy jsou látky, které rozkládají nečistoty složené z mastnoty, bílkovin nebo škrobu, jako jsou skvrny od mléka, kakaka, omáček, vajíček a krve.

$1#top">top


Vítěz testu

Špinavé prádlo nejlépe vypere Ariel Automat firmy Procter & Gamble. Ze sta možných bodů nasbíral v soutěži deseti pracích prostředků osmdesát devět, tedy o dvacet osm procent více než Palmex, který skončil na posledním místě. Nejlépe vypere běžnou špínu a dobře si poradí i se skvrnami. Na mastné fleky při praní na šedesát stupňů je však, stejně jako ostatní, krátký. Lépe než ostatní zlikviduje stopy po višních, dobře zvládne i těžko odstranitelné fleky po černém čaji a slušně se vyrovná s trávou. Prádlo po něm nezešedne, ani nezhrubne. Cenově však patří k nejdražším.
(hve)


Výhodný nákup

Mezi těmi, které se s hromadou špinavého prádla vypořádají víc než slušně, jsou cenově nejvýhodnější oba Titany, z nich pak ještě o něco více Titan síla enzymů, který se od května prodává pod názvem Active. Jedno naplnění pračky vyjde na 7,90 koruny, pochopitelně bez ceny za vodu a energii, tedy asi polovinu toho, co stojí vyprání v prášku Omu Automatic, který navíc pere hůře.
(hve)

$1#top">top

Autor:
 • Nejčtenější

Ne, ne, já nemusím, já už ho vidím. Holčička z reklamy na Kofolu se vrací

Malá holčička z vánoční „prasátkové“ reklamy na Kofolu, ve které zazněly hlášky „a bude mít ty velký zahnutý zuby...

Ruská ekonomika se hroutí, už není pochyb, ukazují nová statistická data

Ekonomika v Rusku se postupně hroutí, píše americký týdeník Newsweek. Průmyslová výroba se propadla hned v několika...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Máslo za stovku, rohlík za 9 korun? Ceny ještě porostou, říká šéfka potravinářů

Premium Nadále stoupají ceny paliv a energií. A ty pak ovlivňují ceny všeho dalšího. Razantní zdražování základních potravin...

Rusko utahuje ropné kohouty, nařídilo dočasně odstavit potrubí z Kazachstánu

Ropovod Caspian Pipeline Consorcium (CPC), jímž proudí ropa z Kazachstánu přes Rusko do světa, musí podle nařízení...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Francie zakáže „vegetariánské stejky“. Zákaz chce rozšířit na celou EU

Francouzští výrobci potravin nahrazujících maso už nebudou moci pro své výrobky používat názvy jako „vegetariánský...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

 • Další z rubriky

Americká, standardní, nebo retro. Poradíme, jak si vybrat tu správnou lednici

Premium Ač by životnost chladničky s mrazákem měla být v ideálním případě až třicet let, leckdy se najdou důvody, proč je nutné...

Test nákupů v cizině: Polsko je nejlevnější, Německo sází na akční slevy

Premium Redaktoři MF DNES se vydali nakupovat do sousedních zemí, aby porovnali ceny potravin a drogerie v Česku a v cizině....

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Test rozvozu pizz: Za 15 i 90 minut, lahodné i za trest, ale nikdy horké

Premium Byť se za objevitele pizzy považují Italové, jejich rozvoz až na práh domu vynalezli za Atlantikem. Kurýr v autě plném...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Ne, ne, já nemusím, já už ho vidím. Holčička z reklamy na Kofolu se vrací

Malá holčička z vánoční „prasátkové“ reklamy na Kofolu, ve které zazněly hlášky „a bude mít ty velký zahnutý zuby...

Pavla Tomicová výrazně zhubla a s kolegy oslavila šedesátiny

Pavla Tomicová měla s Dášou Zázvůrkovou v květnu nehodu, když do kolegyniny Vespy před Národním divadlem nabouralo...

Móda z Varů: Luxus i lacinost. Sexy Ramba a Plodková. Třeštíková přestřelila

Na červeném koberci zazářily v den slavnostního zahájení 56. ročníku karlovarského filmového festivalu v luxusních...

Ruská ekonomika se hroutí, už není pochyb, ukazují nová statistická data

Ekonomika v Rusku se postupně hroutí, píše americký týdeník Newsweek. Průmyslová výroba se propadla hned v několika...

Hvězdy ve Varech: Bývalí milenci Jágr s Verešovou po 20 letech opět spolu

Jaromír Jágr (50) a modelka Andrea Verešová (42) patřili kdysi k nejsledovanějším párům showbyznysu. Hokejista vyrazil...