TEST: Pomazánkové máslo? Jen název

  14:16aktualizováno  14:16
V Česku se prodává pomazánkové máslo, které není pomazánkovým máslem. Jenom se tak jmenuje. Obsahuje rostlinné tuky, levnější náhražky smetany, které podle předpisů nemají v pomazánkovém másle co dělat.
Pomazánkové máslo

Pomazánkové máslo | foto: Koláž - iDNES.cz

Test MF DNES odhalil čtyři takové výrobky v různých obchodních řetězcích. Testem neprošlo třeba pomazánkové máslo Spar z řetězce Interspar či pomazánkové máslo Pilos Spread Butter ham, které nabízejí supermarkety Lidl. Pod jinými názvy prodává problémová másla i Tesco a Hypernova.

Všechna však mají stejného výrobce - do supermarketů je dodává mlékárna společnosti NET Plasy z Bystřice pod Hostýnem.

"Někde ve výrobě se zřejmě stala chyba. Kromě pomazánkového másla vyrábíme ještě pomazánku s rostlinnými tuky. Oba výrobky sjíždějí ze stejné linky, mohlo se stát, že se to přehodilo," vysvětluje vedoucí obchodního oddělení mlékárny Jana Páterová.

Výrobci hrozí pokuta
MF DNES kontaktovala některé obchodní řetězce, které másla nabízejí pod vlastními značkami. Ty jsou rozčarovány. "Ihned to prověříme, tento stav je pro nás nepřípustný. Pokud se to prokáže v rámci našich zkoušek, vyvodíme z toho důsledky," řekla Sandra Kipeťová, mluvčí společnosti Lidl.

Případ chce řešit i Státní veterinární správa, kterou MF DNES upozornila. "Určitě tam půjdeme na kontrolu, a pokud se to potvrdí, bude nás zajímat, jestli to byl úmysl, nebo nedbalost. Výrobcům v takových případech hrozí až statisícové pokuty," řekl mluvčí veterinární správy Josef Duben. Paradoxem je, že mlékárna NET Plasy za své pomazánkové máslo před dvěma lety získala značku kvality Klasa.

Tři krajíce denně a dost
Mlékárna připustila, že se do pomazánkového másla mohly technickým nedopatřením dostat jen nepatrné příměsi rostlinných tuků. S tím však nesouhlasí Jana Dostálová z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze, jejíž laboratoř pro MF DNES test provedla.

"Nezjišťovali jsme sice podíl mléčného a rostlinného tuku, ale rozhodně to nejsou jen stopy. Odhadujeme to na nějakých dvacet až třicet procent," upřesnila Dostálová. NET Plasy vyrábí i pomazánky, ve kterých rostlinný tuk být může, ale musí být označen na obalu. Technolog mlékárny Miloš Brhel přiznal, že výrobky z rostlinných tuků jsou levnější než pravá pomazánková másla. Odmítá však, že by firma oba výrobky mísila záměrně, aby ušetřila. Test odhalil nejen to, že jsou obaly výrobků nesprávně označeny.

Zmíněná pomazánková másla i některé pomazánky s rostlinnými tuky obsahovaly také větší množství transmastných kyselin. A ty mohou být škodlivější než živočišné tuky, které zvyšují cholesterol. Pokud si jimi někdo namaže dva krajíce chleba k snídani, spotřebuje dvě třetiny maximální denní dávky. Světová zdravotnická organizace doporučuje, aby transmastné kyseliny tvořily nanejvýše jedno procento z energie, kterou člověk denně přijme z tuků.

Tuky zatěžují cévy
Nahrazovat klasická másla či pomazánkové máslo rostlinnými tuky proto nemusí být žádná výhra. "Tělo nemá enzymy pro odbourání transmastných kyselin. Usazují se do tukové tkáně a zvyšují riziko aterosklerózy, zatěžují cévy a zvyšují riziko infarktu či cévní mozkové příhody," říká lékařka Erika Matějková.

Vyvrací tak rozšířenou představu, že rostlinný tuk je vždy zdravější než živočišný. Škodlivé transmastné kyseliny jsou přirozeně přítomny i v mléce a v mléčném tuku, ale většinou jen v malém množství. Vznikají však při zpracování rostlinných tuků. A pokud se zpracují špatně, zůstane v tucích víc transmastných kyselin, než je zdrávo.

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Inspekce zveřejnila tři restaurace s podivným původem hovězího masa

Ilustrační snímek

Od propuknutí kauzy s nevyhovujícím hovězím polským masem provedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)...

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Husákovy hradby. Symbol minulého režimu poskytl domov milionům Čechů

Sídliště na Slezském předměstí v Hradci Králové (5.2.2019).

Pozůstatek minulého režimu v podobě rozsáhlých betonových sídlišť bývá často kritizován jako nevzhledné, nekvalitní či...

Další z rubriky

Rizoto za stovku, doprava a balné za 70 korun. Testovali jsme rozvoz jídel

Ilustrační snímek

MF DNES otestovala v krajských městech firmy, které rozvážejí jídlo. Dobrá zpráva je, že většina kurýrů přijela včas a...

TEST DNES: Úplné výsledky testu online lékáren

Ilustrační snímek

MF DNES otestovala osmnáct online lékáren. Do výběru jsme zařadili velké lékárenské řetězce i menší regionální lékárny...

Polské maso nabízely podniky v Praze jako argentinské, steak za tisícovku

Řezník v obchodě v polském městě Gdyně aranžuje hovězí maso.

Restaurace, které odebíraly v Praze hovězí z problematických polských jatek, je následně vydávaly za argentinské....

Najdete na iDNES.cz