Jedenáct vzorků bot z celkových dvanácti vykázalo v testu nějakou vadu.

Jedenáct vzorků bot z celkových dvanácti vykázalo v testu nějakou vadu. | foto: David Port, MF DNES

Test MF DNES: Boty pro prvňáky totálně propadly

  • 52
Tak špatný výsledek testu tu nebyl už dlouho. Z dvanácti párů bot, které prošly testem MF DNES, byly zcela v pořádku pouze jediné. Většina se rozpadla, prodřela nebo vůbec nohy nechránila.

"Opravdu hrozné boty!"  "Nohy by se pařily jako v holínkách." "To nemá s botou nic společného." Toto často zaznělo na adresu zkoumaných dětských botiček.

"Aby z dvanácti párů bot mělo větší nebo menší nedostatky jedenáct, to svědčí o současné kvalitě obuvi v obchodech," konstatovala Marie Ordeltová ze zlínské Zkušebny materiálů, polotovarů a obuvi, která boty testovala.

Při zkouškách pak pět párů úplně propadlo. Přitom pouze jediné z nich – Aierlu – byly z tržnice, kde by se to dalo čekat, ostatní z kamenných obchodů, kam je nyní chodí kupovat rodiče: chlapecké boty od Bati, Cherokee z Teska, Shaq Platinum a dívčí Victory – oboje z Deichmannu.

Jaké mají vady? Rozlepují se, švy se trhají, noha se v nich nepřípustně potí, podešev se rychle odírá nebo praská. Špatná konstrukce boty pak nechrání a nepodpírá nohu tam, kde by měla.

. Infografika

Podívejte se na test dětských bot

I zbylé boty trápily, i když v menším rozsahu, některé ze zmíněných neduhů. Naprosto v pořádku byly pouze celousňové boty firmy Fare Valašské Klobouky.

Levné boty se prodraží
Pokud dětem vydrží jedny boty celý rok, je to zázrak. Nejen že jim roste rychle noha, ale nechovají se k nim nijak šetrně. Nákup dražších bot se proto může mylně zdát jako zbytečný. Jenže koupě levných, a nemusí nutně jít jen o ty z tržiště, se nakonec prodraží. Většina testovaných bot levnějších než 800 korun se nejen rychleji prošlapala nebo roztrhala, ale kromě toho nebyla vhodná ani z pohledu zdravého obouvání.

Použité umělé materiály, které snižují cenu, totiž nedýchají. Dětská noha je pak v takových botách jako v pařeništi. Rozdíl oproti holínkám je minimální.

"Nedělám si iluzi, že se děti ve škole přezují, pokud nemusí. V takovém případě často zůstanou v botách až do večera. Proto by alespoň jedny boty, v kterých bude dítě trávit nejvíc času, měly být opravdu dobré a nemělo by se na nich šetřit," říká Marie Ordeltová.

Neudrží patu
Dalším častým problémem byla nevyztužená, snadno se deformující pata. Opatek musí být přitom pevný, aby dokázal udržet patu ve správné pozici.

To je zvlášť důležité, pokud má dítě tendenci ke šmajdání. Nevyztužená pata také může přispět k podvrtnutí kotníku při došlapu. V tomto ohledu na tom byly nejhůře boty Aierlu a Cherokee. Většina bot také měla plochou stélku. Přitom její tvarování na vnitřní straně chodidla, které podpírá podélnou klenbu, je u dětí ve školním věku žádoucí.

. Jak se pozná nekvalitní obuv?

Špatně vyrobené boty můžete poznat i vy. Poradíme vám, na co si dát pozor, abyste si domu odnesli skutečně dobré boty.

Test bot


Stélka by měla být vyndavací
Ideální je, když boty mají vyjímatelnou stélku neboli vložku. Můžete ji tak rychleji vysušit nebo nahradit ortopedickou vložkou vyrobenou na míru, pokud ji lékař dítěti doporučí.

Gumičky tkaničky nahradit nedokážou
K správnému usazení boty na noze jsou nejlepší tkaničky, které se dokonale přizpůsobí noze, na rozdíl od suchého zipu. Ten je u dětí pro pohodlné nazouvání oblíbený, nicméně záleží dost na jeho kvalitě. Když se zanese špínou, moc nedrží. Suchý zip je však lepší než gumičky, které se vytahají, přestanou pružit a plnit svou funkci. Bota pak na noze nesedí.

Dírky pro tkaničky by měly být půl centimetru od okraje
Dírky pro tkaničky by neměly být těsně u okraje. Ideální vzdálenost je zhruba pět milimetrů. Svršek boty by měl být na namáhaných místech vyztužený. To poznáte pohmatem. Slabinou bývají všitá textilní poutka nahrazující dírku pro tkaničky. Mají tendenci se vytrhávat. Všímejte si způsobu zašití - nestačí jen na okraji svršku, mělo by být i dále od něj.

Šev by neměl procházet patou
V místech, kde dochází k tlaku, by neměly být švy, aby nevznikaly puchýře. Pokud šev prochází středem paty, není to šťastné řešení. Ideální provedení je s otočenou patičku, kdy je vnitřní část podšívky paty na povrchu drsnější. Po hladké kůži by totiž mohla noha klouzat.

Ideální je usňový svršek
Nejlepším řešením z hygienického hlediska je koupit boty s usňovým svrškem. V redakčním testu to byly například modely Fare, Bama a Elefanten. Takové boty dýchají a dětská noha se v nich potí jen minimálně. Usňový by neměl být jen svršek, ale pokud možno i podšívky a stélky.


Prémiové testy