Tesco „pomáhá“ v době krize - oschlými i prošlými uzeninami

OBJEV iDNES.cz   15:47aktualizováno  19:33
Regál obklopený důchodci, kteří se perou o plastové vaničky. Tak vypadá akce Teska, kdy mají lidé možnost koupit přinejlepším odřezky uzenin, oschlou sekanou nebo scvrklé párky za několik málo korun. V horším případě si ale mohou koupit i zboží den prošlé. Za toto jednání Tesku hrozí pokuta, zboží se navíc nesmí prodávat.

Tesco prodávalo den prošlou šunku. | foto: Helena Pirnerová, iDNES.cz

Prošlý výrobek přinesla do redakce čtenářka iDNES.cz. "Nedala bych to ani psovi," říká na balíček s nápisem Kuřecí prsní šunka hranatá.

Uvnitř se ale skrývá něco naprosto jiného. Kromě kousku šunky jsme našli odřezek slaniny, tučné maso i provázek. Výrobek stál 7,70 Kč. Původní cena této hromádky odřezků však byla 25,80. "To je drzost, i kdyby to prošlé nebylo," říká čtenářka.

Prošlá "šunka" z Teska s účtenkou

Čtenářka výrobek koupila 19. 2. 2009 v Tesku v Nákupním centru Eden. Spotřebovat se však měl o den dříve. Tesco tyto výrobky nabízí ve zvláštním regálu v sekci uzenin. Jen nedaleko odtud zákazníky láká reklama "Pomůžeme vám v době krize". - čtěte Tesco využívá motivu finanční krize k nalákání zákazníků

Zboží v Edenu ještě dnes zkontrolovala Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI). Prošlé zboží sice už inspektoři nenašli, přesto ale objevili závadné výrobky. "Našli osm výrobků, které byly klamavě označeny, tedy neobsahovaly to, co na nich bylo napsáno," uvedla mluvčí SZPI Martina Šmídtová. "Jeden výrobek navíc neodpovídal jakostním požadavkům," dodala. 

Tyto potraviny se podle inspekce nesmí uvádět od oběhu. Obsluha za přítomnosti inspektorů vyřadila a zlikvidovala šest kilogramů těchto výrobků. S Teskem bude zahájeno správní řízení, na jehož konci ho čeká pokuta.

Tesco se omlouvá

Zákaznici, která do redakce šunku s provázkem přinesla, se Tesco omlouvá. "Kontroly dat spotřeby zboží provádíme pravidelně každé ráno a večer. V tomto případě ale došlo k pochybení lidského faktoru," uvedla mluvčí Teska Eva Karasová.

Pracovníci zodpovědní za balení a doplňování zboží a kontrolu dat spotřeby byli podle ní znovu proškoleni. A to "dokonce" za pouhou hodinu od doby, kdy redakce Tesco na problém upozornila.

Čajový salám z Teska

Redaktorka iDNES.cz navštívila prodejnu Teska v Obchodním centru Nový Smíchov na pražském Andělu. Prošlé zboží sice tentokrát neobjevila, zlevněné uzeniny ale byly značně nevzhledné. Sekaná oschlá a párky scvrklé.

To ale nebránilo důchodcům, kteří regál ze všech stran obklopili, aby se o nabízené uzeniny nepoprali. "No tak, ženský," okřikoval starší muž dvě důchodkyně, které se přetahovaly o balíček se šunkou.

"Uzeniny stejně jako ostatní kategorie zboží jsou pravidelně zařazovány do tradičních týdenních akčních nabídek, o nichž informujeme zákazníky v našich letácích. Se slevou může zákazník koupit i zboží s blížícím se datem minimální spotřeby nebo tzv. patičky apod., jež jsou umisťovány na vyhrazených místech, odděleně od ostatních výrobků," uvedla Karasová.

Zákazníci vybírají zlevněné uzeniny.

Babička dá šunku vnukovi

"Kupuji to pro manželku, která s tím o víkendu obloží chleby vnukovi," říká jeden ze zákazníků. "Už je to nakrájené, takže s tím babička nebude mít starost a ještě dostanu pochvalu, že je to levné," dodává.

Na otázku, jestli mu nevadí, že o víkendu už bude šunka prošlá, odpovídá, že jsou to jen odřezky výrobku, který dnes Tesco také prodává. Výrobky ale rozhodně čerstvě nevypadají.

Je pro vás při nákupu potravin důležitější kvalita, nebo cena?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 25. února 2009. Anketa je uzavřena.

Kvalita 5932
Cena 770

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Konec kšeftů. Stát se rozhodl, že si dálnice bude opravovat sám

Ilustrační snímek

Během následujících deseti let postupně zmizí z dálnic sypače a pluhy soukromých firem. Stát se totiž rozhodl, že...

Další z rubriky

PŘEHLEDNĚ: Do žlutého, nebo hnědého kontejneru? Vše o třídění odpadu

Tříděný odpad, kontejner na papír.

Víte, kam se starým kartáčkem na zuby, s rozbitým zrcadlem, se špinavým polystyrenovým jídelním boxem, nebo s použitými...

Energetické nápoje pije každý desátý sedmák v Česku, zjistili vědci

Energetické drinky.

Slazené nápoje jsou u dětí několik let na ústupu. Vědci z Univerzity Palackého v Olomouci ovšem varují před jejich...

Většina Filipínců nemá ani bankovní účet. Čech jim půjčuje online

Filipínský startup Oriente je zaměřený na spotřebitelské úvěry přes mobilní...

Sedmatřicetiletý Vlastimil Hrabal pracoval pro firmu ze skupiny PPF Petra Kellnera, loni v dubnu však změnil dres a...

Najdete na iDNES.cz