Stroj živého překladatele hned tak nenahradí

aktualizováno 
- Na otázku, zda je počítačový překladač investicí, která se vyplatí, lze odpovědět: Záleží na tom, k jakému účelu chce zákazník software používat. Překladatelé hodnotící všechny tři produkty říkají, že jejich použití může být teoreticky dvojí. Za prvé: lidem bez znalosti angličtiny (či obecně cizího jazyka) může strojový překlad sloužit k základní orientaci, případně jako podklad pro rozhodnutí, zda si text nechat přeložit překladatelem. A za druhé: počítačové překladače mohou za určitých okolností zrychlit práci profesionálních překladatelů.

 Počítač může text přeložit tak, že by překladateli stačilo provést úpravy vyžadující méně práce než přímo překlad z cizího jazyka. Všichni tři překladatelé, kteří programy posuzovali, se ovšem shodli na tom, že ani pro jeden z testovaných ve své práci uplatnění nevidí. Jak ve svém hodnocení shrnul Petr Nacher: "Řemeslo živého překladatele asi sotva kdy zanikne."
Originál: MI6 byla minulou noc nucena zvážit stažení svého muže z Prahy poté, co jej vyzradili odvolaní čeští bezpečnostní důstojníci a zveřejnili, že je homosexuálem a žije společně s jiným mužem. Tento incident, který patrně způsobí vážné zhoršení vztahů mezi českou a britskou tajnou službou, vyústil ve zveřejnění jména a adresy důstojníka MI6 v českých sdělovacích prostředcích.
Čtyřicátník Christopher Hurran byl takto označen poté, co jej příslušníci české bezpečnostní služby BIS obvinili z propuštění svého šéfa. Jméno pana Hurrana, jeho sexuální orientace a fotografie jeho domu byly vysílány českou televizí a uvedeny v několika novinách...

PC Translator 98
cena: 3950 Kč
překládá: z angličtiny do češtiny a naopak
další verze: německá, ruská, francouzská, italská, španělská
rozsah slovníku: 450 tisíc slov
internetová adresa: http://www.langsoft.cz
demoverze: ke stažení na internetu
Přeložený text: MI6 byla nouzová uvážit vytahování její člověk v Praze včera večeru po odpadlíkovi Čech orgány tajné bezpečnosti pojmenovaný jemu a odkryjí že byl homosexuální bydlit u další člověka. Mimochodem, který vděčí způsobit vážná škoda na vztah mezi Čechem a britskými zpravodajskými službami vést k MI6 důstojnickému jménu a adrese jsou vydaný v Čechovi prostředky.
Kryštof HURRAN, kdo je v jeho 40s, byl identifikovat po členech Čecha bezpečí služba, DVAKRÁT, zpropadený jemu pro jejich šéfa pytlovina. Pan HURRAN'S jméno, pohlavní orientace a obrázky z jeho domu byli vysílaný rozhlasem u Čecha televize a uskutečněn v každý pro sebe noviny.
Eurotran 98
cena: 2980 Kč
překládá: z angličtiny do češtiny
další verze: ne
rozsah slovníku: neuveden
internetová adresa: http://www.eurotran.cz
demoverze: -
Přeložený text: MI6 byl vynucený zvažovat, že stáhne jeho muže v Prague poslední noci po odpadlém Čechovi bezpeční důstojníci jmenovali jej a odhalovali, že on byl homosexuál žijící s dalším mužem.
Incident, který je zavázaný způsobit vážnou škodu na vztahu mezi českými a britskými špionážními službami, vedl k MI6 důstojníkovi je jméno a adresa, která je vydaná v českých médiích.
Christopher Hurran, kdo je v jeho 40s, byl poznaný po členech české bezpečné služby, BIS, vinil jej z jejich šéfovské pytloviny. Pan Hurran-ovo jméno, sexuální orientace a představy jeho domu byly vysílání českou televizí a nesly v několik novinách.
Skik 4.0
cena: 3780 Kč
překládá: z angličtiny do češtiny a naopak
další verze: německá
rozsah slovníku: neuveden
internetová adresa: http://www.skik.cz
demoverze: ke stažení na internetu
Přeložený text: #MI6# byl trvá nuceném považovat vyinkasovávání jeho Mana v Praze noční po odpadlíkovi české bezpečnosti důstojníkovi pojmenoval ho a #DISCLOSED# tento on byl homosexuál žití s dalším Manem.
Incident, který je zavázán zapříčinit vážný poškozuje vztah mezi Čechem a britskými výzvědnými službami, vedly k #MI6# důstojníkovu jménu a adresě bytosti vydávala česky Media.
Christopher #HURRAN#, který je v jeho #40S#, určil po členech Čecha bezpečnosti služební, #BIS#, obviněný/á/é/í on pro jejich #BOSS'S# loupení. Pan #HURRAN'S# jméno, pohlavní orientace a obrazy jeho domu byl vysílal od Čecha televizní a vnesené mnohé noviny.


Jak to udělat, aby "pes mluvil"
Se strojovým překladem se lingvisté potýkají už desítky let, ale zatím stále s velmi spornými výsledky. Nejlépe fungují počítače při překládání odborných textů z úzce vymezeného oboru (třeba předpovědi počasí), a to mezi jazyky, které si jsou relativně blízké (třeba angličtina a francouzština). Překlady  z češtiny do angličtiny (či naopak) působí často neohrabaně až komicky (viz překládaný článek, kde programy přeložily "sacking" ve významu "propouštění" jako "pytlovina").
V minulosti bylo na trhu víc produktů, některé firmy však další vývoj a prodej překladačů vzdaly - důvodem byly špatné výsledky v testech a recenzích. Ty ostatní naopak někdy požadují, aby hodnotitelé byli ve svých ortelech milosrdnější. Publicisté tomu říkají "syndrom mluvícího psa". Jinými slovy: výrobci prezentují jako malý zázrak, že počítače vůbec nějaké výsledky při překladu mají. Že jsou špatné? Odpověď zní: vždyť jsou to počítače, nemůžete čekat zázraky.

 

 

HODNOCENÍ PRO ZAČÁTEČNÍKY

PC TRANSLATOR 98

EUROTRAN 98

SKIK 98

Celkové téma

***

***

**

Smysl článku

**

**

**

Přeložené věty, které mají smysl (%)

25

53

11

Přeložené nematoucí věty (%)

87

91

80

Přijatelná gramatika (%)

55

64

40

HODNOCENÍ PRO PROFESIONÁLY

Věty, které mohou být ponechány (%)

0

0

0

Věty, které není nutno zcela přeformulovat (%)

5

13

0

Výrazy, které je možné zachovat (%)

18

36

14

Pramen: TEST DNES
Poznámka: Překlady hodnotili překladatelé Kateřina Zvelebilová, Petr Macháček a Petr Nacher. Pochopitelnost tématu hodnotí, o čem článek pojednává, a pochopitelnost smyslu hledí na pointu. Stupnice hodnocení: od *** pro jasný text až po žádnou hvězdičku pro nepochopitelný text. Hranice použití nenáročného profesionálního překladu je okolo osmdesáti procent.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Konec kšeftů. Stát se rozhodl, že si dálnice bude opravovat sám

Ilustrační snímek

Během následujících deseti let postupně zmizí z dálnic sypače a pluhy soukromých firem. Stát se totiž rozhodl, že...

Pražský hotel vydával české hovězí za australské, steak za 650 korun

Kráva před hotelem Holiday Inn u Kongresového centra.

Hotel Holiday Inn sídlící na pražském Pankráci lhal svým zákazníkům o skutečném původu podávaného hovězího masa. O...

Další z rubriky

TEST DNES: Úplné výsledky testu online lékáren

Ilustrační snímek

MF DNES otestovala osmnáct online lékáren. Do výběru jsme zařadili velké lékárenské řetězce i menší regionální lékárny...

Velký nákupní bratr. Kamery v obchodech poznají váš věk i náladu

Ilustrační snímek

Interaktivní displeje rozpoznají tvář, věk a pohlaví zákazníka a nabídnou mu zboží na míru. Zhruba dva roky se české...

Rizoto za stovku, doprava a balné za 70 korun. Testovali jsme rozvoz jídel

Ilustrační snímek

MF DNES otestovala v krajských městech firmy, které rozvážejí jídlo. Dobrá zpráva je, že většina kurýrů přijela včas a...

Najdete na iDNES.cz