Jen hodně naivní člověk by si mohl myslet, že chuť dodá brambůrkám skutečná slanina nebo uzené s křenem. Chuť obstará aroma a barvu umělé barvivo. Svoji roli hraje i obal, celofánovým sáčkům už většinou odzvonilo, nahradily je moderní obaly, jež dokážou lépe uchovat chuť a tvar brambůrků. Nevýhodou je, že do nich není vidět.
Nafouklá pěna
Klasickým brambůrkům konkuruje řada nových typů slaných snacků, které jsou vyrobeny z jiných surovin a jinou technologií. Jedním typem jsou extrudované výrobky. Poznáte je podle toho, že vypadají jako nafouklé, mají malou hmotnost a velký objem. Základem pro výrobu může být bramborová, ale třeba i kukuřičná nebo rýžová či pšeničná krupice, nejčastěji směs různých obilnin. Suchá směs surovin bohatých na škroby, bílkoviny a vlákninu se v takzvaném extruderu zvlhčí a přemění v lehce plynoucí „plastickou“ hmotu. Ta pak prochází expanzní tryskou, kde vlivem prudkého poklesu tlaku ztratí vodu a získá pórovitou křehkou strukturu. Olej a chuťové složky se nanášejí až na hotový výrobek za nižší teploty. Teoreticky by měly být tyto snacky zdravější než smažené chipsy, protože nedochází k přepalování oleje. Jenže extrudované snacky se vyrábějí také smažené z takzvaných pelet, hotových prefabrikátů. Ty naopak nasáknou oleje víc než smažené brambory.
Místo brambor těsto
Další skupiny představují výrobky, jejichž základem je těsto z bramborových vloček. Ty se smíchají s vodou a dalšími přísadami na těsto. Z něj se pak tvarují kolečka, která se smaží na speciálně tvarovaných válcích. Všechny mají stejný, krásně pravidelný tvar a balí se do válcových dóz se speciální úpravou, která je ochrání. Bramborové lupínky mohou být i pečené, ale nepečou se plátky brambor, nýbrž opět těsto. Jde tedy spíš o krekry než o brambůrky.
Kde se chipsy vzaly? |
Jak se do Evropy dostaly brambory, je notoricky známé - patřily k pokladům, které si přivezli Španělé z Nového světa. Méně známá, ale o to zajímavější je historie chipsů. Na počátku byla příhoda, která se údajně odehrála v polovině minulého století v jednom hotelu ve městě Saratoga Springs v americkém státě New York. Když si náročný zákazník opakovaně stěžoval, že smažené pomfrity (anglicky chips) jsou nakrájené příliš nahrubo, kuchař se rozhodl, že mu udělí lekci. Příště brambory nakrájel na extrémně tenké plátky a usmažil je zprudka v olejové lázni. Nechtěně tak vznikla křupavá pochoutka, která si rychle získala příznivce. |