Nebudeme si vás „proklepávat“, slibují úvěráři. Hrozí jim za to pokuty

  8:00aktualizováno  8:00
Na pouličních sloupech a v novinách se čas od času objeví inzeráty poskytovatelů půjček, které nezajímají negativní záznamy v platební historii dlužníků. Prodávají to jako výhodu pro spotřebitele. Může to však naznačovat, že porušují zákon.
Věřitelé mají ze zákona povinnost s odbornou péčí posoudit schopnost spotřebitele splácet půjčku. Ilustrační foto

Věřitelé mají ze zákona povinnost s odbornou péčí posoudit schopnost spotřebitele splácet půjčku. Ilustrační foto | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Ti, kteří mají v úvěrových rejstřících negativní záznam, na sousloví „bez registru“ slyší. Potřebují si prostě půjčit. Věřitelé mají ale ze zákona povinnost „s odbornou péčí posoudit schopnost spotřebitele splácet půjčku.“ Musí ovšem jít o spotřebitelský úvěr tak, jak ho definuje zákon, tedy úvěr nad pět tisíc.

Povinnost nahlížet do registrů dlužníků věřitelé nemají. Za členství v úvěrových databázích se totiž platí. Mohou si tak vystačit se svým způsobem hodnocení platební morálky, jako ještě donedávna například Provident Financial (o jeho vstupu do nebankovního registru čtěte zde).

Přesto, není reklama na půjčku „bez registru“ znamením, že ti, kdo ji nabízejí, mohou porušovat zákon o spotřebitelském úvěru? 

„Jednoznačně to vnímám jako problém,“ říká Daniel Hůle z neziskové organizace Člověk v tísni, který se dlouhodobě zabývá praktikami v dluhovém byznysu. Příčinu vidí v tom, že takto může podnikat prakticky kdokoli. „Stát vydal přes padesát tisíc licencí na poskytování nebo zprostředkování úvěru, ale nikdo už neví, kolik je samotných poskytovatelů,“ upozornil. 

Nad dodržováním zákona o spotřebitelském úvěru bdí Česká národní banka (ČNB) a Česká obchodní inspekce (ČOI). ČNB má na starosti banky a kampeličky, nebankovní subjekty spadají pod ČOI. Pokud ovšem není úvěr spojen s platební službou, například na kreditní kartě. Ty spadají také pod ČNB.

Centrální banka tuto povinnost kontroluje zejména po stížnostech konkrétních spotřebitelů. Několik nedostatků zjistila, ale vystačila si s domluvou. „Za toto nesplnění povinnosti nebyla uložena žádná pokuta,“ uvedla Kateřina Bartůšková z oddělení komunikace ČNB.

Jen letos padly tresty za více než tři sta tisíc

ČOI je v tomto ohledu přísnější, dost pravděpodobně ale proto, že má na starosti právě nebankovní segment, kde se podobné praktiky objevují častěji. Za nesplnění povinnosti prověřit si žadatele o půjčku už dala deset pokut v celkové výši 810 000 Kč. Jejich výše a četnost přitom roste. „Za letošní rok, který ještě zdaleka nekončí, jsme udělili více pokut než za všechny roky předchozí dohromady. Letos od ledna do srpna se jedná zatím o šest pokut v celkové výši 320 000 Kč,“ upřesnil mluvčí inspekce Jiří Fröhlich.

Přesto je to podle ředitele Poradny při finanční tísni Davida Šmejkala málo. „Je to velký problém, kterému se ovšem ČOI, jako státní instituce pověřená dozorem nad zákonem o spotřebitelském úvěru, nedostatečně věnuje,“ míní. Daniel Hůle z Člověka v tísni by uvítal, kdyby byl přístup do odvětví složitější, spíš, než pak takové podnikatele složitě kontrolovat.

Za popsaný prohřešek nehrozí jen pokuta od dozorového orgánu. „V případě neodborného prověření úvěruschopnosti klienta ze strany věřitele lze uplatňovat neplatnost smlouvy. S tím, že samotnou jistinu a zákonné úroky z prodlení je třeba vrátit, ne však další sankce a poplatky. Případně je možné se obrátit na úřad Finančního arbitra nebo na soud,“ upřesňuje Šmejkal.

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

V žebříčku aerolinek České aerolinie propadly

Letadlo ČSA Boeing 737 - 500 míří z Prahy do Ostravy, kde dostane nový lak.

Na žebříčku společnosti AirHelp se České aerolinie umístily na 59. místě ze 72 hodnocených aerolinek. Jako nejlepší se...

Boeingy nikdo nechce. Do firmy nepřišla objednávka ani na jeden typ letadla

Boeing 737 MAX 8

Špatné časy Boeingu pokračují. Poté co si v březnu nikdo neobjednal problémový letoun 737 Max, výrobce letecké techniky...

Z Prahy do Brna autem na baterky. Jedno nabití elektrickému golfu nestačilo

Volkswagen e-Golf

Budoucnost automobilismu? Zatím ne. MF DNES zkoušela, jak se žije s elektrickým golfem. Ve městě funguje obstojně, ale...

Vlak jako metro. Na pražské letiště se pojede o 10 minut rychleji

Vizualizace části úseku vlaku na ruzyňské letiště - Masarykovo nádraží v Praze.

Vlakem nebo metrem na pražské letiště? Zatímco Pražáci by raději pro chybějící spojení do centra města preferovali...

Další z rubriky

PŘEHLEDNĚ: Storno do 3 hodin. Jak se mění pravidla pro směnu peněz

Směnárna (ilustrační snímek)

Od pondělí platí novela zákona o směnárnách, díky níž lze stornovat výměnu peněz do tří hodin od nákupu měny. V praxi...

Počítače proti pančování: v aplikaci zjistíte, odkud pochází vaše jídlo

Ilustrační snímek

Olivový olej, ikona moderního stravování, se pančuje. A nejen on. Společnosti Belucci a Oracle nabízejí řešení:...

Prošlé párky a zkažená paštika na farmářském trhu. Prodejci hrozí pokuta

Prodejce na farmářských trzích v pražských Dejvicích prodával uzeniny v...

Veterináři zjistili, že prodejce na pražských farmářských trzích v Dejvicích nabízel prošlé párky nebo zkaženou...

Najdete na iDNES.cz