Polévky v prášku chutnají lépe než před lety

  11:00aktualizováno  11:00
Polévky v prášku sice nenahradí ty domácí, zase ušetří čas a mohou vylepšit jídelníček na dovolené. Některé ale chutnají jen jako obarvená voda. Nespornou výhodou polévek ze sáčku je snadná a rychlá příprava, kterou hravě zvládne i školák.
Polévka (c) profimedia.cz/corbis

Polévka (c) profimedia.cz/corbis - Polévka - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Ale jak chutnají? Právě na to se zaměřil test MF DNES, v němž osmičlenná porota složená z kulinářských profesionálů ochutnávala a hodnotila dvanáct polévek čtyř nejznámějších značek.

A výsledek? Polévky se hodně zlepšily, chutnají lépe než v minulosti - tak zní závěr testu.

Žádná polévka vyloženě nepropadla, v každé skupině si hodnotitelé našli svého favorita. Nejčastěji udělovali dvojku a trojku, ale občas padaly i čtyřky. Myšleno školním hodnocením.

Nejlepší byla gulášová
Těsným vítězem testu se stala gulášová polévka od Podravky, za chuť získala nejvíc jedniček a i její vzhled se podobal obrázku na obalu. "Byla trochu ostřejší, než bych čekal, ale moc dobrá," zhodnotil její chuť jeden z porotců, šéfkuchař Zdeněk Šula.

Naopak bez chuti připadala porotcům polévka od Knorru. "Vůbec to gulášovku nepřipomíná," poznamenala Jana Podojilová z hotelové školy v Praze.

Zbylé dvě polévky byly spíš průměrem, chuťově nevýrazné, jedna byla moc hustá, druhá zase řídká. "Maso bylo tvrdé, pokud by v polévce nebylo, byla by mnohem lepší," řekla o gulášové Maggi jedna z hodnotících, Anna Kučerová.

Vývary chutnají uměle
Všichni porotci se shodli na tom, že se klasický masový vývar nedá práškem nahradit, sáčkové polévky zkrátka chutnají příliš uměle. Přesto je nadchla francouzská od Maggi.

"Ta by mi chutnala i doma," řekl šéfkuchař hotelu Savoy Josef Štangl. Jen těsně za ní skončila Vitana. Obě byly chutné, se správně měkkou zeleninou, masem i těstovinami.

Grafické výsledky testu
Gulášové polévky a vývary
Instantní drůbeží polévky
Zato francouzská polévka od Podravky degustátorům nechutnala. Připadala jim příliš umělá, nejen svou barvou, ale především chutí. "Mnoho soli, málo zeleniny, navíc tvrdé," to byly poznámky hodnotících. Zajímavé je, že se svým vzhledem na talíři nejvíce blížila vyobrazení na obale.

Instantní se hodí do kanceláře
Příprava "hrnečkových" polévek je ještě rychlejší a jednodušší než těch, které se musí vařit. Obsah sáčku se pouze zalije horkou vodou a je hotovo. Člověk ale musí počítat s tím, že jsou chudší a dochutit se dají leda tak kořením. "Jako přesnídávku v kanceláři ano, ale doma bych si ji nedal," ozval se hlas z poroty.

Z instantních nejvíce chutnala kuřecí od Vitany. Měla dost zeleniny i těstovin, a dokonce na talíři vypadala téměř stejně hezky jako na obrázku na obalu, chyběla jen čerstvá petrželka. Dobrou chuť měla i slepičí od Knorru, škoda jen, že nudle zůstaly tvrdé a nezměkly ani po deseti minutách, kdy polévka docela vystydla. Jako příliš vodovou a bez chuti ohodnotili porotci instantní polévku Fini Mini od Podravky.

Některé suroviny byly nedovařené
Mnohým z testovaných polévek by jistě prospělo, kdyby se kuchař při přípravě více řídil svou zkušeností než doporučením. Při testu jsme se záměrně drželi návodů, a tak se mnohdy stalo, že zelenina nestačila změknout a zbytečně tak zkazila jinak dobrou chuť polévky.

V několika případech se těstoviny a maso uvařily doměkka, ale zelenina zůstala tvrdá. Chyba pak nejspíš není v návodu, ale v nesprávně zvolených surovinách.
Výrobci zřejmě počítají s tím, že si každý doma polévku dochutí sám.

Na všech sáčcích najdete tipy, jak si ji vylepšit tím, že do ní přidáte třeba brambory, houby, osmaženou slaninu nebo čerstvou petrželku. Pokud si takto pokrm doladíte, bude sice chutnější a barevnější, ale zase ztratí půvab rychlé a snadné přípravy, tedy hlavní výhody polévky v prášku.

Autoři: ,

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Témata: Test iDNES.cz

Nejčtenější

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Konec kšeftů. Stát se rozhodl, že si dálnice bude opravovat sám

Ilustrační snímek

Během následujících deseti let postupně zmizí z dálnic sypače a pluhy soukromých firem. Stát se totiž rozhodl, že...

Další z rubriky

Většina Filipínců nemá ani bankovní účet. Čech jim půjčuje online

Filipínský startup Oriente je zaměřený na spotřebitelské úvěry přes mobilní...

Sedmatřicetiletý Vlastimil Hrabal pracoval pro firmu ze skupiny PPF Petra Kellnera, loni v dubnu však změnil dres a...

Víčka na PET lahvích brzy jen s poutky. Nařízení EU dělá výrobcům starosti

O konci plastových brček, tácků nebo příborů ví snad každý, ale že PET lahve...

Že se blíží konec plastových brček, tácků nebo příborů, ví asi každý. Ale že PET lahve budou muset mít k sobě pevně...

TEST DNES: Úplné výsledky testu online lékáren

Ilustrační snímek

MF DNES otestovala osmnáct online lékáren. Do výběru jsme zařadili velké lékárenské řetězce i menší regionální lékárny...

Najdete na iDNES.cz