Pitná voda vzbuzuje spoustu otázek

  • 3
Díky reklamě má voda z lahve punc přírodního a zdravého nápoje. Naproti tomu voda z kohoutku příliš žízeň nevzbuzuje. Často je cítit chlorem, někdy má i divnou barvu a příliš nechutná. Spousta lidí vodě z kohoutku nedůvěřuje, aniž vědí proč. Odborníci říkají, že si tak špatnou pověst nezaslouží.
* Je vůbec voda z kohoutku ještě pitná?
Pitná voda musí vyhovět 67 předepsaným ukazatelům. Hlídají si je jak sami dodavatelé, tak hygienici.


* Dá se pít teplá voda z kohoutku?

Teplá voda už nemá charakter pitné vody, protože může obsahovat některé chemické látky, které v pitné vodě nejsou. Navíc v teple se mohou rozmnožit některé bakterie. Proto by se na pití, přípravu jídla i teplých nápojů měla používat jen studená voda.

* Je možné pít vodu ze studně?

Záleží na místě. Studniční voda bývá často znečištěna dusičnany i bakteriemi. Proto se musí často kontrolovat. Voda ze studně musí být také vedena jiným potrubím než voda z veřejného vodovodu, aby se zabránilo případnému znečištění.

* Může se v domácnosti používat dešťová voda?

Jen k úklidu, zalévání zahrady nebo splachování záchodu. V žádném případě se však nemůže používat k vaření, není příliš vhodná ani k mytí.

* Lze pít vodu po úpravách potrubí?

Vodárny po úpravách desinfikují vodu většími dávkami chloru. Přesto je dobré vodu nechat odtéct, pokud potrubí prošlo nějakými úpravami nebo se dlouho nepoužívalo. Ostatně první ranní proud vody by se nikdy neměl používat k vaření. Ve vodě, která stála celou noc v trubkách, se mohly rozpustit různé usazeniny.

* Jsou ve vodě z vodovodu dusičnany nebo pesticidy?

Voda může obsahovat dusičnany, ale normy překračuje jen výjimečně. Distributoři si jejich obsah hlídají, a pokud je to nutné, míchají vodu z několika zdrojů, aby nepřekročila normu. Pesticidy voda z vodovodu většinou neobsahuje.

* Jsou dusičnany škodlivé?

Dusičnany zdraví neškodí. Škodlivé jsou, až když se v našem zažívacím traktu promění v dusitany. Ty snižují schopnost okysličování krve. Míra škodlivosti závisí na denní dávce. Norma je 50 mg/l, pro kojence 25 mg/l. Někteří odborníci volají po tom, aby zejména u dětí a těhotných žen byl limit snížen na 10 mg/l.

* Je pravda že vápník v tvrdé vodě škodí?

To je jeden z největších omyIů. Tvrdá voda je bohatá na vápník a hořčík, které organismus potřebuje. Má však svůj rub v podobě vodního kamene, který se usazuje na bateriích i domácích spotřebičích.

* Může hliník v pitné vodě vyvolat Alzheimerovu nemoc?

Některé studie skutečně dávají do souvislosti hliník ve vodě s Alzheimerovu nemocí. Jiné to zase vyvracejí. V každém případě množství hliníku, které se nachází v pitné vodě, je tak nízké, že nemůže člověka ohrozit.

* Škodí chlor?

Distributoři dezinfikují vodu chlorem, aby ji zbavili bakterií. Litr vody může obsahovat maximálně 0,3 mg chloru, množství, které je bezpečné pro zdraví.

* Proč Je někdy voda červená nebo hnědá?

Pitná voda obsahuje slabé množství železa a manganu, které se usazuje v potrubí. Kromě toho se z železných nebo litinových trubek uvolňuje rez, když se prudce zvýší tlak vody, a ten zbarví vodu do červenohněda. Voda se také zbarví, když se poprvé pustí po dlouhé době. Toto zbarvení je neškodné pro zdraví a zmizí, jakmile se trubky propláchnou. Pokud je zbarvení provázeno změnou chuti a pachu, jde bezpochyby o vážnější problém. V takovém případě se obraťte na dodavatele vody.

* Kde se bere bílé zakalení vody při prvním odtočení?

Když se sníží tlak vody nebo zvýší její teplota, sníží se rozptýlení vzduchu ve vodě a začnou se tvořit jemné bublinky, které získají působením světlsa mléčný vzhled. Jakmile necháte vodu krátce odstát, bublinky zmizí. Na kvalitu vody to nemá žádný vliv.

* Škodí zdraví trubky z olova?

Olovo ve velkém množství může způsobit otravu: saturnismus. Pokud se ve vodě objeví olovo, musí se zjistit jeho zdroj. Olověné trubky jsou především ve starých domech. Řešení: vyměnit trubky, nebo nepít vodu či aIespoň ji nechat hodně odtéct.

* A trubky z azbestocementu?

Azbest je toxický, když se vdechuje. Podle Světové zdravotnické organizace pití vody z azbestocementových trubek nepředstavuje žádné nebezpečí. Azbest se do vody neuvolňuje. Pokud trubky neprasknou.

* Řeší změkčovač vody problém tvrdé vody?

Usazování vodního kamene se dá snadno předcházet, především snížením teploty ohřevu pod 60st.C, což naprosto stačí. Nicméně hodně tvrdá voda někdy vyžaduje instalaci změkčovače. Tento typ přístroje má některé nevýhody, pokud je špatně nastaven, může být i nebezpečný pro zdraví (bakteriální kontaminace, příliš vysoký obsah sodíku). Proto se doporučuje umístit změkčovač pouze na okruh teplé vody na výtoku z bojleru. V žádném případě by se změkčená voda neměla pít.