Pět rad o sýrech

Sýry a víno mají mnoho společného. Nejenže se k sobě báječně hodí, ale vyžadují i podobnou péči. Řeč není pochopitelně o veselé krávě, kterou si mažeme na chleba k snídani, ale o sýrech vyráběných tradičním způsobem, jež jsou skutečnou lahůdkou.

Nejsou levné, tím spíše je na místě věnovat jim pozornost.

1. Vyhněte se zabaleným sýrům


Vyhněte se pultům, kde obchodníci předem balí do potravinářské fólie i drahé zahraniční sýry. Svědčí to o skutečnosti, že prodeji sýrů nerozumějí. V obchodě žádejte, aby vám z kola sýra ukrojili čerstvý plátek; máte na to právo.

Předem zabalené sýry nechte pro ty, kteří spěchají. Než si koupit roquefort, brie nebo kozí sýr ve fólii, je lepší vybírat mezi výrobky balenými přímo výrobcem. V originálním balení vydrží déle.

2. Sýry krájejte jako dort

Sýrová hmota není u tradičních produktů rovnoměrně rozložena po celém sýru. Nejjemnější a nejchutnější část bývá uprostřed, sýr totiž zraje zevnitř. Aby každý dostal stejný kousek, je tedy nutné krájet vždy od vnější strany směrem do středu, tedy podobně jako dort. Platí to pro camembert, ale i pro brie nebo bochníky sýrů modrou plísní.

3. Dejte jim správnou teplotu

Stejně jako vínům, i sýrům víc než chladnička svědčí chladný sklep se stálou teplotou 10 až 12 stupňů Celsia a vlhkostí kolem 90 procent (vína a sýry by nikdy neměly být vedle sebe). Ale v našich domácnostech budeme sýry nejspíš uchovávat v chladničce. Platí zásada, že čerstvé měkké sýry musí být uloženy v nejchladnějším místě ledničky, tvrdé sýry snesou o trochu vyšší teplotu.

Sýrům obecně neprospívá ani extrémní chlad, protože je vysušuje, ani horko, které může být pro sýry dokonce nebezpečné. Pokud v nich jsou už nějaké nežádoucí bakterie, při vysokých teplotách se rychle rozmnoží. Vysoké teploty ale především negativně ovlivňují vzhled i chuť; tvrdé sýry se začnou potit a rychle žluknou, měkké sýry se "roztékají" a "smradlavé" sýry zintenzivní svůj pach.

4. Každý sýr uložte zvlášť

Potravinářská fólie je vhodným obalem pro převoz, ale doma bychom z ní sýr měli vyjmout a přebalit do nového obalu (pokud nechcete sýr hned spotřebovat), nejlépe do speciálního pergamenového papíru. Posloužit může nemastný papír na pečení nebo prodyšná potravinářská fólie. Sýr je živý produkt, stále zraje a potřebuje vzduch. Ať je obal jakýkoliv, je třeba jej měnit.

Každý druh sýra musí být zabalen zvlášť. Vhodné jsou – zejména pro "smradlavé" sýry – i skleněné nebo plastové poklopy, musí ale mít regulovatelné otvory pro přívod vzduchu.

5. "Mokré" sýry jen v nálevu

Pokud nechcete mozarellu, fetu nebo balkánské sýry rychle spotřebovat, je i doma nutné uložit je v tekutině. Buď sýr ponechte v originálním nálevu, v kterém jste jej koupili, nebo ho dejte do misky se slanou vodou, pokud chcete uchovat jeho slanou chuť. Když ji chcete naopak zmírnit, je dobré sýr naložit přes noc do čisté vody. Když vodu několikrát za sebou vyměníte, sůl úplně vytáhne.

ČTĚTE TAKÉ:
Neuctivé chování českých obchodů k sýrům