Jahod bude kvůli počasí méně. Pěstitele však více trápí podvodníci

  12:55aktualizováno  12:55
Úroda jahod profesionálních pěstitelů klesne letos kvůli kroupám i přívalovým dešťům až o pětinu. Větší starosti než počasí však tuzemským jahodářům dělají překupníci zahraničních jahod, kteří je pak na trzích vydávají za české. Hrozí, že zbrzdí rozjetou renesanci českého jahodářství.

Ilustrační foto | foto: Zdeněk NěmecMAFRA

„Přežil jsem dovoz jahod ze Slovenska v devadesátých letech. Přežil jsem i dovozy polských jahod po roce 2005. Vůbec nejhorší je ale současný dovoz, který je pak vydáván ze český,“ popsal své více než dvacetileté zkušenosti Jiří Jakoubek ze společnosti Kunratické jahody, jehož rodina pěstuje sladké plody už ve třetí generaci.

Podle něj v posledních letech v Česku podvodů s jahodami přibylo. Překupníci dováží ve velkém levné plody ze zahraničí, které pak vydávají za tuzemské. „Pokud si někde zřídíme prodejní místo, tak si vedle otevře stánek obchodník s jahodami z Polska a prodává je za poloviční ceny. Často je vydává jako jahody české,“ potvrzuje Milan Hanč z farmy Jahodárna Vraňany, jedné z největších v Česku.

Podvodníci jsou podle šéfa Ovocnářské unie Martina Ludvíka stále rafinovanější. Nakoupí například jednorázově české jahody a doklady k nákupu pak zneužívají k prokazování původu zahraničních jahod. Často jde také o skutečné pěstitele, kteří však obhospodařují jen velmi malé plochy. Na trh pak uvádí „české“ jahody v takovém množství, které nikdy nemohou sami vyprodukovat.

Je málo kontrolorů, říká ministr

Ministr zemědělství Marian Jurečka si je problému vědom. Podle něj pomůže podvodům částečně zabránit novela zákona o potravinách, která vstoupí v platnost příští rok. Ta by měla zefektivnit systém dohledu nad potravinami. Zákon přesně definuje pojem české potraviny a zakazuje označovat vlajkami, mapami či jinak výrobky, které definici neplní.

Potomci šlechticů pěstují jahody

Kolem jejich polí na okraji Brna krouží developeři, odmítají je

Hlavní problém však ministr vidí v nedostatku kontrolorů. Jahody totiž nejsou zdaleka jediným produktem, u kterého se objevuje falešný původ. „Snažíme se posilovat činnost Státní zemědělské a potravinářské inspekce, posilujeme počty zaměstnanců, potřebujeme jich ale dvojnásobek. Setkáváme se však s kritikou, že navyšujeme státní správu,“ řekl Jurečka.

Jahodářům pomohly dotace, pole se zvětšila

Celkově se však situace jahodářů začíná po letech skomírání zlepšovat. Pomohlo jim zařazení jahod mezi takzvané citlivé komodity, díky čemuž mohou pěstitelé dosáhnout na dotaci až 10 tisíc korun na hektar. Podle Ludvíka se proto po letech propadu zvýšila výměra plantáží profesionálních pěstitelů z 500 na 600 hektarů.

Loni tak pěstitelé sklidili v Česku 3 300 tun jahod, letos to bude kvůli nepříznivému počasí o něco méně. „Očekáváme, že úroda bude u profesionálních pěstitelů o 15 až 20 procent nižší,“ řekl Ludvík.

Zhruba 80 procent spotřeby se však do Česka podle oficiálních statistik dováží, hlavně z Německa a Španělska. Mražené jahody pak pochází většinou z Polska nebo Egypta, jejich spotřeba však postupně klesá na úkor čerstvých produktů. Podle Ludvíka jsou však dovozy ve skutečnosti ještě vyšší, především prodeje zahraničních jahod v příhraničí statistiky nezaznamenávají.

Autor:

Nejčtenější

V žebříčku aerolinek České aerolinie propadly

Letadlo ČSA Boeing 737 - 500 míří z Prahy do Ostravy, kde dostane nový lak.

Na žebříčku společnosti AirHelp se České aerolinie umístily na 59. místě ze 72 hodnocených aerolinek. Jako nejlepší se...

Boeingy nikdo nechce. Do firmy nepřišla objednávka ani na jeden typ letadla

Boeing 737 MAX 8

Špatné časy Boeingu pokračují. Poté co si v březnu nikdo neobjednal problémový letoun 737 Max, výrobce letecké techniky...

Z Prahy do Brna autem na baterky. Jedno nabití elektrickému golfu nestačilo

Volkswagen e-Golf

Budoucnost automobilismu? Zatím ne. MF DNES zkoušela, jak se žije s elektrickým golfem. Ve městě funguje obstojně, ale...

Vlak jako metro. Na pražské letiště se pojede o 10 minut rychleji

Vizualizace části úseku vlaku na ruzyňské letiště - Masarykovo nádraží v Praze.

Vlakem nebo metrem na pražské letiště? Zatímco Pražáci by raději pro chybějící spojení do centra města preferovali...

Cibule z konce světa. České řetězce ji vozí 18 000 km z Nového Zélandu

Cibule z konce světa. Řetězce nakupují zeleninu až na Novém Zélandu.

Cibule z Řecka, Egypta, ale i z Nového Zélandu, nejvzdálenější země na planetě od České republiky. Tuzemské řetězce...

Další z rubriky

V ČR jsou čtyři tuny polské drůbeže se salmonelou, polovina je už snědená

Ilustrační snímek

Na českém trhu se podle veterinářů objevily další zhruba čtyři tuny drůbežího masa z Polska se salmonelou. Šlo o dvě...

PŘEHLEDNĚ: Storno do 3 hodin. Jak se mění pravidla pro směnu peněz

Směnárna (ilustrační snímek)

Od pondělí platí novela zákona o směnárnách, díky níž lze stornovat výměnu peněz do tří hodin od nákupu měny. V praxi...

Máslo je dražší než průměr EU. Výroba základních mléčných výrobků klesá

Máslo

Kvůli drahé a nedostatkové smetaně loni vylétly ceny másla vzhůru a­ mlékárny omezovaly výrobu. Stejně tak klesala...

Najdete na iDNES.cz