Můžeme zdražit kvůli horší kvalitě obilí, varují pekaři. Neřekli o kolik

  13:44aktualizováno  13:44
Letošní horší kvalita obilí možná povede ke zdražení pečiva, naznačil výkonný ředitel Svazu pekařů a cukrářů v ČR Jaromír Dřízal. O kolik a jak pekaři zdraží, neřekl. Podle něj pekařům rostou i náklady na platy, zdražují rovněž energie.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Letošní sklizeň je komplikovaná, uvedl zástupce pekařů. Protahuje se a v různých oblastech v Čechách a na Moravě je nevyrovnaná. Předpokládá, že taková bude i kvalita obilí. 

„Pro pekaře to je negativní zpráva. Nevyrovnaná kvalita obilí bude znamenat, že mouka a těsto se budou muset technologicky upravovat, což s sebou nese zvýšené náklady. A vzhledem k tomu, že mouka je rozhodující pekařská surovina, je možné, že pekaři budou muset přistoupit k tomu, aby zvýšené náklady vykompenzovali v cenách,“ řekl Dřízal.

Pekaři navíc budou podle něj muset zaměstnancům zvýšit mzdy, aby zajistili výrobu a distribuci. Platy v jiných odvětvích rostou. „Pekárny musí zvýšit mzdy, aby se dostaly na úroveň ostatních oborů a udržely si kvalifikované zaměstnance,“ uvedl Dřízal. Dodal, že rychle rostou i ceny elektřiny, plynu a vody.

Na dotaz, o kolik a jak pekaři zdraží, ale neodpověděl. „Zástupci profesních sdružení se nemohou vyjadřovat k predikci cen v oboru, protože to je zakázaná praktika a jsou za to vysoké sankce,“ řekl.

Jihočeské pekařství sídlící ve Strakonicích vnímá růst cen energií. Cenu mouky zaručuje strakonickému pekařství firma Bratři Zátkové celoročně, řekl jednatel Jihočeského pekařství Libor Hlinka.

„Mají (Bratři Zátkové) velkou zásobu, snaží se s cenou v průběhu roku nehýbat. Informace o nové sklizni zatím moc nemám, s mlynáři jsem ještě otázku ceny a kvality neřešil. Nárůst mezd je státem vynucený. Nároky lidí rostou, práce je náročnější, dělá se sobota, neděle, noci, svátky, když chcete někoho přesvědčit, aby tuto činnost dělal, musíte ho zaplatit. Suroviny se nakupují za světové ceny, mlýny mnohokrát nakupují obilí z Německa, pohonné hmoty, energie a stroje mají také téměř světovou cenu,“ řekl Hlinka.

V ČR je nyní sklizeno 79,1 procenta základních obilovin, průměrný výnos je 5,65 tuny na hektar. Oproti minulému roku je výnos vyšší o 0,34 t/ha. Sklizeň řepky překročila ve většině krajů 90 procent, průměrný výnos je u ní 3,06 tuny na hektar. Vyplývá to z informací ministerstva zemědělství.

Podle dnes upřesněných odhadů Českého statistického úřadu bude letos sklizeň o 8 procent vyšší než loni. Stoupne na 6,988 milionu tun. Úroda řepky by měla naopak meziročně klesnout o 15,3 procenta na 1,194 milionu tun. Prvotní odhad před měsícem byl optimističtější.

Autoři: ,

Nejčtenější

Kůrovcový byznys: vydělat na něm může každý, stačí mít aspoň 50 tisíc

Kůrovcová kalamita, vichřice, Šternbersko, Bruntálsko, Lesy ČR, Lesy města...

Kůrovcová kalamita je neštěstí pro životní prostředí a vlastníky lesů, ale také vidina peněz pro firmy, které ji...

Za Česko zelenější. Vláda připravuje zdanění uhlí a plynu

Ústecké komíny (ilustrační snímek).

Uhlíková daň se blíží, bude se týkat topení uhlím a zemním plynem. V září má vláda dostat na stůl návrh, jak snížit...

Naše platební karta nesmí do peněženky, varuje Apple. Hrozí poškození

V rámci Apple Card můžete mít i platinovou kreditní kartu.

Společnost Apple uvedla tento týden na trh v USA vlastní platební kartu. Zároveň zveřejnila návod, jak o ni pečovat,...

Německo se chystá na recesi. Ochranný val by je stál 50 miliard eur

Kancléřka Angela Merkelová se spolkovým ministrem financí Olafem Scholzem...

Když v roce 2008 udeřila na Německo ekonomická krize, odpověděli v Berlíně zavedením slev na nové auto, pro které se v...

Balík do ruky nedošel? U České pošty narazíte, reklamovat může jen e-shop

ilustrační snímek

Zákazník si v obchodě objedná doručení zboží domů a zaplatí poštovné a balné. Jenže v situaci, kdy mu „balík do ruky“...

Další z rubriky

Můžeme zdražit kvůli horší kvalitě obilí, varují pekaři. Neřekli o kolik

Chléb

Letošní horší kvalita obilí možná povede ke zdražení pečiva, naznačil výkonný ředitel Svazu pekařů a cukrářů v ČR...

Už třetina Čechů platí mobilem. Banky jdou novému trendu vstříc

Ilustrační snímek

Mobil místo plastové karty preferuje stále více zákazníků tuzemských bank. Telefonem platí v obchodech 31 procent...

TEST DNES: Úplné výsledky testu nealko piv a pivních mixů

ilustrační snímek

MF DNES otestovala osm vzorků neochucených nealkoholických piv a osm míchaných nápojů z nealkoholického piva, kterým se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz