Obchodníci prodávají tavené plátky s obsahem rostlinných tuků hned vedle skutečných sýrů.

Obchodníci prodávají tavené plátky s obsahem rostlinných tuků hned vedle skutečných sýrů. | foto: David Votruba, iDNES.cz

Obchodníci prodávají mezi sýry i jejich náhražky

  • 126
Kupujete-li v obchodě plátkový tavený sýr, vyplatí se pořádně si přečíst, z čeho je vyrobený. Mezi skutečnými sýry se totiž může objevit náhražka z rostlinných tuků. Když ovšem obchodník na tento fakt upozorní, neporušuje žádné předpisy.

Na problém upozornilo Sdružení obrany spotřebitelů. Podle něj nemají podobné výrobky mezi skutečnými sýry co dělat a je to klamání spotřebitele. Podle obchodníků ale o nic nekalého nejde a čeští zákazníci by si měli sami dávat pozor na to, co kupují.

"Udělali jsme si průzkum v prodejnách, které nabízejí plátkové tavené sýry. Při přečtení obalu výrobků jsme zjistili, že řada z nich je vyrobena z rostlinného tuku. Takže to nejsou sýry a neměly by se nabízet v regálech spolu s dalšími, při jejichž výrobě se použilo jako výchozí surovina mléko," vysvětlila mluvčí SOS Ivana Picková.

SOS objevilo náhražky prakticky ve všech velkých obchodních řetězcích. "Buď jsou to jejich privátní značky, nebo výrobky od dodavatelů," řekla iDNES.cz Picková.

Náhražky mezi sýry jsou běžnou praxí
Redakce iDNES.cz se o tom přesvědčila v obchodech Albert a Tesco na pražském Smíchově. V obou prodejnách byly jednotlivě balené tavené plátky s obsahem rostlinného tuku prodávány společně s ostatními sýry.

Šlo například o tavené plátky Javor, Maratonec, Veselá kráva Toast a privátní výrobek společnosti Tesco - Tavené plátky so syrom.

. Podívejte se na fotografie

Složení prozradí, zda se jedná o náhražky

Tavené plátky Veselá Kráva Toast s obsahem rostlinných tuků. Tavené plátky Tesco s obsahem rostlinných tuků. Tavené plátky Maratonec s obsahem rostlinných tuků.

Tesco ale regály s těmito výrobky označilo cedulemi s nápisem: Alternativa k mléčnému výrobku. "Tento způsob označování schválila Zemědělská a potravinářská inspekce jako dostačující," řekla redakci mluvčí Teska Jana Matoušková.

V prodejně Albert ale žádné podobné označení nebylo. Podle společnosti Ahold, která sítě obchodů Albert a Hypernova provozuje, je situace v pořádku. Firma předpokládá, že zákazníci budou sami sledovat informace uvedené na obalech.

"Výrobky, které prodáváme v našich prodejnách, splňují legislativní požadavky České republiky a Evropské unie. U všech výrobků je na obalech přesně stanoveno jejich složení," uvedl pro iDNES.cz mluvčí Aholdu Libor Kytýr.

"Existuje celá řada zákazníků, kteří z různých důvodů omezují konzumaci živočišných tuků. Právě pro ně jsou výrobky s vyšším obsahem rostlinných tuků dobrou alternativou," dodal.

SOS ale trvá na svém. Pokud se takový výrobek prodává mezi běžnými sýry, lidé nemusí vůbec tušit, co vlastně kupují. A takový způsob prezentace podle sdružení klame spotřebitele.

Spotřebitelé jsou klamáni, říká sdružení
"Umístění mezi sýry je evidentní klamavou praktikou a neomezuje se jen na sýry balené, ale i tvrdší krájené a tavené roztíratelné v krabičkách," uvedla Picková.

Spotřebitelé se tak podle ní cítí právem klamáni, protože pokud nevědí, že produkt z rostlinného tuku není sýr, kupují náhražku. Navíc vodítkem není ani cena těchto výrobků, která se neliší od skutečných sýrů.

Lidé by proto měli číst složení výrobků a sami si tak dávat pozor na to, co kupují. Přesto podle SOS v dané chvíli drtivá většina nakupujících nedokáže vyhodnotit, že "sýr" z rostlinného tuku je náhražka.

"Proto by měli být spotřebitelé informováni jasně v obchodě, že jde o analog, nikoliv o sýr. A je na obchodníkovi, zda při prodeji takové výrobky oddělí do zvláštního regálu nebo k nim umístí informaci, že jde o sýrové náhražky," píše SOS.

Na českém trhu se poslední dobou objevuje stále více náhražek potravin. Například během Velikonoc se v některých obchodech prodávaly imitace čokoládových zajíců. - čtěte Obchody zaplavili „falešní“ čokoládoví zajíčci