On-line potraviny Rohlík.cz chtějí do pěti let desetimiliardový obrat

  11:07aktualizováno  13:22
Nový e-shop s potravinami Rohlík.cz, za kterým stojí podnikatel Tomáš Čupr a investiční skupiny Miton a Enern, by chtěl do pěti let dosáhnout ročního obratu téměř deset miliard korun. On-line trh s potravinami má v ČR potenciál dorůst až na 50 miliard korun.
. Ilustrační foto

. Ilustrační foto

E-shop Rohlík.cz chce konkurovat hlavně rychlostí doručení zboží, ta má být do 90 minut. „Ambice je vybudovat silného, spíše regionálního retailera. Nejenom Čechy, ale máme i zahraniční ambice. A pohybovat se, co týče obratu, v řádu desítek miliard korun. Samozřejmě ne příští rok, ani ten přespříští. Do pěti let bychom tu desítku mohli lízat zespodu, jak se říká,“ uvedl investor Tomáš Čupr.

Rohlík.cz nechce podle něj konkurovat e-shopu s potravinami řetězce Tesco, co se týče cen. „My to vyhrajeme na kvalitě služby,“ dodal podnikatel. Velikost celého trhu s potravinami je v ČR podle Čupra 500 miliard korun ročně.

„Nákup potravin online v České republice čeká v příštích letech obrovský růst. V roce 2015 očekáváme spíše nárůst nových, čistě‚ e-shopových hráčů, od roku 2016 poté vstup i velkých nadnárodních řetězců, které doposud provozují pouze kamenné prodejny. Během následujících tří let by tak mohl růst objem trhu až na 20 miliard korun,“ říká Ondřej Hloupý z portálu AkčníCeny.cz, který sdružuje výhodné nabídky desítek maloobchodních prodejců.

Rozvoj brzdí vysoká investice do logistiky

Služba Potraviny on-line britského řetězce Tesco nyní na trhu dominuje, e-shop má 165 tisíc registrovaných zákazníků. Na on-line trh s potravinami plánuje vstoupit v příštím roce také skupina Rockaway podnikatele Jakuba Havrlanta. Vlastní e-shopy chystají také Billa či Kaufland.

Kromě Teska však zatím zůstávají velké řetězce opatrné. „V tuto chvíli sledujeme trh a v budoucnu plánujeme spuštění vlastního e-shopu,“ říká bez bližších podrobností Lucie Borovičková z řetězce Billa.

Možnost objednání přes internet a vyzvednutí zboží na prodejně nabízí v současnosti Globus. Rozšíření této služby o doručování však řetězec v dohledné době neplánuje. „Jde o investici, jejíž náročnost je opravdu vysoká a návratnost je dlouhodobá. Internetový prodej potravin vyžaduje výkonný logistický řetězec. Prodávat například čerstvé potraviny přes internet se ziskem je podstatně složitější než například elektroniku nebo jiné spotřební zboží, které stačí pouze vyskladnit,“ říká Pavla Hobíková z Globusu.   

Právě logistika, tedy vhodný způsob odeslání i převzetí potravin, je podle Asociace pro elektronickou komerci (APEK) největší bariérou rozvoje. Jde o nákladnou investici a pro velké řetězce tak nemusí být vyhlídka na tržby z on-line prodeje, které ve srovnání s kamennými obchody tvoří stále jen nepatrnou částku, příliš lákavá.

V současnosti se obrat prodeje potravin na tuzemském internetu pohybuje podle odhadů APEK okolo jedné miliardy korun (bez alkoholu).

Zatím jen po Praze

Výhodou služby Rohlík.cz je, že využívá logistiku Čuprova dřívějšího projektu DámeJídlo.cz zaměřeného na rozvoz jídla z restaurací. Kurýři z DámeJídlo.cz fungují už v šesti českých městech, a není tak potřeba budovat nákladnou strukturu.  

Rohlik.cz zatím rozváží jen po Praze, do konce letošního roku však plánuje rozšíření služby i do dalších měst ČR. Tesco nabízí dovážku zboží do domu v Praze, Brně, Mladé Boleslavi, Kladně, Kolíně, Hradci Králové, Liberci a Jablonci nad Nisou. Za rozvoz zákazníci u Rohlík.cz zaplatí 79 korun, první objednávka nebo nákup nad 2 000 korun je zdarma. Bezplatně své zboží obdrží i prémioví zákazníci rozvozové služby DameJidlo.cz, která se zároveň podílí na logistice projektu Rohlik.cz. Tesco si účtuje od 49 do 99 korun.

Rohlík.cz nyní nabízí výběr ze 4 000 položek potravin a dalšího zboží. V následujících týdnech se má sortiment rozrůst až na 8 000 položek. Konkurenční web řetězce Tesco nabízí 20 tisíc produktů. 

Autoři: , ,

Nejčtenější

Propuštění zaměstnanci Deutsche Bank se míjeli s krejčími obleků pro své šéfy

Krejčí Alex Riley, vlevo, a Ian Fielding-Calcutt nesou kufry mimo budovu...

Největší německá investiční banka Deutsche Bank zahájila ohlášenou restrukturalizaci, v rámci které propustí celkem 18...

Slovenský Volkswagen požádal zaměstnance, aby vrátili část odměn

Ilustrační snímek

Bývalí zaměstnanci slovenské divize německého Volkswagenu musí automobilce vrátit část odměn vyplacených za loňský rok....

První třídou s jízdenkou do druhé. Když je vlak plný, sedne si tam každý

Ilustrační snímek

Pokud cestujete s Českými drahami druhou třídou a vlak je přeplněný, může se stát, že vás průvodčí pustí si sednout,...

Vládě prošel daňový balíček, který zdraží cigarety, alkohol i topení

Místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová ve Sněmovně při...

Daňový balíček, který zdraží například tvrdý alkohol, cigarety, ale i topení plynem, a víc zdaní i hazard, prošel ve...

Rozkazy od Pamely přímo do ucha. Tak se pracuje ve skladu Albertu

V distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové využívají technologii...

Po distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové se pohybují lidé se sluchátky s mikrofonem. Po skladu se...

Další z rubriky

TEST DNES: Velké srovnání nanuků. Tvarohové jsou zdravější i chutnější

Ilustrační snímek

Zmrzlina na dřívku je ideální letní osvěžení. Stačí sáhnout do mrazáku – a vedra jsou hned snesitelnější. MF DNES...

Až třikrát víc morfinu. Do Česka přijelo 58 kamionů nelegálního máku

Mák se sklízí teprve tehdy, když makovice chrastí jako dětské chrastítko.

Do Česka přijelo 58 kamionů plných nelegálního máku ze Španělska, Velké Británie, Austrálie a Turecka. U vzorku z...

Za vysvědčení nedávejte drahý dárek ani peníze, doporučuje psycholog

Ilustrační foto

Dárek dětem za vysvědčení může mít mnoho různých podob – od věcí po zážitky. Měl by ideálně vyjadřovat podporu rodičů...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz