Pro vznik alergie je důležité, kolik niklu se ze šperků uvolní. Ne všichni výrobci však dodržují normy, které jim stanovují limit pro obsah i uvolňování niklu. Potvrdil to i test, který pro MF DNES provedl Sklářský ústav v Hradci Králové. Z deseti vzorků se u tří nikl uvolňoval ve výrazně nadměrném množství. Obsah niklu ve dříku náušnic Fashion Earings dokonce překročil povolené množství 365krát!
„Pokud si takovou bižuterii vezme na sebe člověk alergický na nikl, velmi pravděpodobně se do večera osype,“ říká specialistka na kontaktní ekzémy ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Martina Žemličková. „I u lidí, kteří alergičtí na nikl nejsou, může vzniknout v krátké době přecitlivělost,“ dodává lékařka.
Ačkoli existují limity omezující obsah a uvolňování niklu v předmětech, které přicházejí do dlouhodobého kontaktu s pokožkou, zákazník si nemůže být v obchodě jistý, zdali výrobce tyto mezní hranice dodržel.
„Zákon totiž vyžaduje, aby výrobci či dovozci předkládali povinně k atestu do zkušebny pouze bižuterii,“ říká Mojmíra Voborníková ze Sklářského ústavu v Hradci Králové. „Nedostatkem legislativy je skutečnost, že u ostatních předmětů, které také mohou uvolňovat nikl, není zkoušení povinné.“
Podle odhadů trpí v Evropě deset procent žen a šest procent mužů přecitlivělostí na nikl. Ti by si měli dávat velký pozor nejen na to, co nosí na sobě a s čím přicházejí denně do kontaktu, ale například i u lékaře.
„Nikl je zcela běžně obsažen v endoprotézách nebo zubních náhradách,“ říká vedoucí Ústavu kovových materiálů a korozního inženýrství Vysoké školy chemickotechnologické v Praze Pavel Novák. „A dokonce je i v rovnátkách. Velmi citlivému člověku by to mohlo vadit,“ dodává.
Alergii na nikl lze však získat nejen z předmětů denní potřeby, ale i v zaměstnání. „Jestliže kožní lékař potvrdí, že pacient nikdy před vstupem do zaměstnání alergií na nikl netrpěl, jde o nemoc z povolání,“ říká odbornice na pracovní lékařství ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Kateřina Pavlíčková.
„Zaměstnavatel je v takovém případě ze zákona povinen pacientovi vyplatit bolestné a ušlý výdělek, pokud byl kvůli diagnóze v pracovní neschopnosti,“ tvrdí lékařka. Zaměstnavatel je také povinen pacienta přeřadit na jiné místo, kde s niklem do kontaktu nepřijde.
„Jestliže dostane pracovník na novém místě nižší plat, musí mu zaměstnavatel doplácet mzdu do původní výše,“ vysvětluje právnička Zuzana Špitálská. „Totéž platí i v případě, že dostane výpověď a najde si jinou práci s nižší mzdou, stejně tak jako když zůstane na podpoře,“ doplňuje Zuzana Špitálská.
Kde všude je nikl Co dělat při alergii na nikl Nejvýznamnější kontaktní alergen je nikl Nikl prodlužuje životnost, zabraňuje korozi. Ale také způsobuje nepříjemný alergický ekzém. Nikl je totiž téměř všude kolem nás. „Zákazník v obchodě však nemá šanci poznat, že výrobek neobsahuje nikl,“ říká Martina Žemličková z kožní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Jak se pozná alergie na nikl? Je to nebezpečné? Lze alergii úplně vyléčit? Má zákazník možnost v obchodě poznat, že výrobek neobsahuje nikl? |
Testem prošlo celkem deset vzorků kovové bižuterie (dříkové i závěsové náušnice a řetízky), které byly náhodně zakoupeny v Praze. Sklářský ústav v Hradci Králové laboratorními zkouškami podle českých a evropských norem změřil, v jakém množství se z povrchu jednotlivých vzorků uvolňuje nikl. V případě náušnic určil i obsah niklu v částech, které procházejí tkání (dříky, závěsy).
Při zkoušce uvolňování niklu se vzorky nejprve mechanicky omlely. Tím byla narušena jejich povrchová vrstva a napodobeno opotřebení odpovídající přibližně dvouletému běžnému používání. Vzorky se poté naložily do roztoku, takzvaného umělého potu, a po týdnu bylo ve výluzích změřeno množství uvolněného niklu (v mikrogramech na cm2 za týden). V případě zkoušky zjišťující obsah niklu se dříky a závěsy rozpustily v kyselinách.
V roztocích se poté stanovila koncentrace niklu (v procentech hmotnosti celého vzorku). Množství uvolněného niklu ze všech kovových částí bižuterie musí být menší než 0,5 mikrogramu/cm2/týden. Koncentrace niklu v částech bižuterie, které procházejí tkání (dřík, závěs), musí být menší než 0,05 % hmotnosti vzorku.
Náušnice, neoznačené (95 Kč)
Obsah niklu ve dříku 2,80 - 56 krát přesahuje normu!
Náušnice Fashion Earings (49 Kč)
Uvolněný nikl z části bez závěsu 7,2 - 44 krát přesahuje normu!
Uvolněný nikl ze závěsu 1,0; obsah niklu v závěsu 2,22.
Náušnice Fashion Earings (95 Kč)
Uvolněný nikl ze dříku 2,4; obsah niklu ve dříku 18,25 - 365 krát přesahuje normu!
Ostatní testované vzorky normy splnily.