Nikl hrozí mnoha alergikům

  8:54aktualizováno  8:54
Náramky, řetízky, knoflíky i cvočky na džínách či spony na pásku v horkém letním dni na nahém těle... Co mají společného? Ve většině z nich je nikl, nejvýznamnější kontaktní alergen, který může způsobit nepříjemný ekzém při dotyku s kůží. Mnoho lidí s přecitlivělostí na nikl však netuší, že právě tento kov je viníkem jejich potíží. Nikl neobsahují pouze kovové součásti oblečení či bižuterie, ale i brýlové obroučky, hodinky, klíče, příbory, kliky, vodovodní kohoutky, některé potraviny a nápoje či euromince. Největší problém však jednoznačně podle kožních lékařů představuje právě bižuterie.

Pro vznik alergie je důležité, kolik niklu se ze šperků uvolní. Ne všichni výrobci však dodržují normy, které jim stanovují limit pro obsah i uvolňování niklu. Potvrdil to i test, který pro MF DNES provedl Sklářský ústav v Hradci Králové. Z deseti vzorků se u tří nikl uvolňoval ve výrazně nadměrném množství. Obsah niklu ve dříku náušnic Fashion Earings dokonce překročil povolené množství 365krát!

„Pokud si takovou bižuterii vezme na sebe člověk alergický na nikl, velmi pravděpodobně se do večera osype,“ říká specialistka na kontaktní ekzémy ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Martina Žemličková. „I u lidí, kteří alergičtí na nikl nejsou, může vzniknout v krátké době přecitlivělost,“ dodává lékařka.

Ačkoli existují limity omezující obsah a uvolňování niklu v předmětech, které přicházejí do dlouhodobého kontaktu s pokožkou, zákazník si nemůže být v obchodě jistý, zdali výrobce tyto mezní hranice dodržel.

„Zákon totiž vyžaduje, aby výrobci či dovozci předkládali povinně k atestu do zkušebny pouze bižuterii,“ říká Mojmíra Voborníková ze Sklářského ústavu v Hradci Králové. „Nedostatkem legislativy je skutečnost, že u ostatních předmětů, které také mohou uvolňovat nikl, není zkoušení povinné.“

Podle odhadů trpí v Evropě deset procent žen a šest procent mužů přecitlivělostí na nikl. Ti by si měli dávat velký pozor nejen na to, co nosí na sobě a s čím přicházejí denně do kontaktu, ale například i u lékaře.

„Nikl je zcela běžně obsažen v endoprotézách nebo zubních náhradách,“ říká vedoucí Ústavu kovových materiálů a korozního inženýrství Vysoké školy chemicko­technologické v Praze Pavel Novák. „A dokonce je i v rovnátkách. Velmi citlivému člověku by to mohlo vadit,“ dodává.

Alergii na nikl lze však získat nejen z předmětů denní potřeby, ale i v zaměstnání. „Jestliže kožní lékař potvrdí, že pacient nikdy před vstupem do zaměstnání alergií na nikl netrpěl, jde o nemoc z povolání,“ říká odbornice na pracovní lékařství ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Kateřina Pavlíčková.

„Zaměstnavatel je v takovém případě ze zákona povinen pacientovi vyplatit bolestné a ušlý výdělek, pokud byl kvůli diagnóze v pracovní neschopnosti,“ tvrdí lékařka. Zaměstnavatel je také povinen pacienta přeřadit na jiné místo, kde s niklem do kontaktu nepřijde.

„Jestliže dostane pracovník na novém místě nižší plat, musí mu zaměstnavatel doplácet mzdu do původní výše,“ vysvětluje právnička Zuzana Špitálská. „Totéž platí i v případě, že dostane výpověď a najde si jinou práci s nižší mzdou, stejně tak jako když zůstane na podpoře,“ doplňuje Zuzana Špitálská.

Kde všude je nikl
- náušnice, řetízky, náramky, přívěsky, pinetky a spony na vlasy
- kovové pásky hodinek, brýlové obroučky
- zipy, kovové knoflíky a cvoky, spony u pásků
- klenoty ze stříbra, bílého zlata a alpaky
- nůžky, pinzety, kleště, příbory, natáčky, deštníky, spirály varných konvic
- klíče, dveřní kliky, nábytkové kování, vodovodní kohoutky
- mince
- hrášek, špenát, luštěniny, výrobky ze sóji a ovsa, ořechy, pórek, sušené ovoce, margarín, sledě, ústřice, rajčatový protlak, některé multivitaminy
- kakao, káva, některé zeleninové šťávy

Co dělat při alergii na nikl
- vyhýbat se všem předmětům, v nichž se nikl vyskytuje
- omezit nebo vyloučit potraviny, které obsahují nikl
- nekupovat multivitaminy či minerální vody s obsahem niklu
- nepít tvrdou vodu z vodovodu
- neodvápňovat spirálu varné konvice
- nevařit a neohřívat kyselé po traviny v nerezovém nádobí
- nehrát si s mincemi v kapse
- informovat také svého zubaře (zubní náhrady)

Nejvýznamnější kontaktní alergen je nikl

Nikl prodlužuje životnost, zabraňuje korozi. Ale také způsobuje nepříjemný alergický ekzém. Nikl je totiž téměř všude kolem nás. „Zákazník v obchodě však nemá šanci poznat, že výrobek neobsahuje nikl,“ říká Martina Žemličková z kožní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Jak se pozná alergie na nikl?
Kůže zčervená, začne svědit, tvoří se na ní červené pupínky až puchýřky, v horším případě mohutný otok a mokvání.

Je to nebezpečné?
Jestliže se kontaktní ekzém neléčí a nevyloučí se kontakt s alergenem, což je jediná účinná obrana, může dojít k celkovému postižení kůže.

Lze alergii úplně vyléčit?
Dispozice zůstává po celý život. Kůže má navíc paměťovou schopnost, to znamená, že se ekzém může i po dvaceti letech znovu objevit tam, kde už dříve byl.

Má zákazník možnost v obchodě poznat, že výrobek neobsahuje nikl?
Myslím, že ne. Pokud však výrobce na zboží uvádí, že neobsahuje nikl, a přesto zjistíte, že se vám udělal alergický ekzém, obraťte se na kožního lékaře. Ten je schopen prokázat jak vaší přecitlivělost na nikl, tak i určitý obsah niklu v konkrétním výrobku. Na základě jeho dobrozdání se můžete pokusit zboží reklamovat.

Testem prošlo celkem deset vzorků kovové bižuterie (dříkové i závěsové náušnice a řetízky), které byly náhodně zakoupeny v Praze. Sklářský ústav v Hradci Králové laboratorními zkouškami podle českých a evropských norem změřil, v jakém množství se z povrchu jednotlivých vzorků uvolňuje nikl. V případě náušnic určil i obsah niklu v částech, které procházejí tkání (dříky, závěsy).

Při zkoušce uvolňování niklu se vzorky nejprve mechanicky omlely. Tím byla narušena jejich povrchová vrstva a napodobeno opotřebení odpovídající přibližně dvouletému běžnému používání. Vzorky se poté naložily do roztoku, takzvaného umělého potu, a po týdnu bylo ve výluzích změřeno množství uvolněného niklu (v mikrogramech na cm2 za týden). V případě zkoušky zjišťující obsah niklu se dříky a závěsy rozpustily v kyselinách.

V roztocích se poté stanovila koncentrace niklu (v procentech hmotnosti celého vzorku). Množství uvolněného niklu ze všech kovových částí bižuterie musí být menší než 0,5 mikrogramu/cm2/týden. Koncentrace niklu v částech bižuterie, které procházejí tkání (dřík, závěs), musí být menší než 0,05 % hmotnosti vzorku.

Náušnice, neoznačené (95 Kč)
Obsah niklu ve dříku 2,80 - 56 krát přesahuje normu!

Náušnice Fashion Earings (49 Kč)
Uvolněný nikl z části bez závěsu 7,2 - 44 krát přesahuje normu!
Uvolněný nikl ze závěsu 1,0; obsah niklu v závěsu 2,22.

Náušnice Fashion Earings (95 Kč)
Uvolněný nikl ze dříku 2,4; obsah niklu ve dříku 18,25 - 365 krát přesahuje normu!

Ostatní testované vzorky normy splnily.

Autoři:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Konec kšeftů. Stát se rozhodl, že si dálnice bude opravovat sám

Ilustrační snímek

Během následujících deseti let postupně zmizí z dálnic sypače a pluhy soukromých firem. Stát se totiž rozhodl, že...

Další z rubriky

PŘEHLEDNĚ: Do žlutého, nebo hnědého kontejneru? Vše o třídění odpadu

Tříděný odpad, kontejner na papír.

Víte, kam se starým kartáčkem na zuby, s rozbitým zrcadlem, se špinavým polystyrenovým jídelním boxem, nebo s použitými...

Začíná boj o použité PET lahve. Budou se používat na výrobu nových

Ilustrační snímek

Z použité plastové lahve od coly či mattonky se stává s nadsázkou řečeno cennost. Zatímco Evropa se snaží omezovat...

Energetické nápoje pije každý desátý sedmák v Česku, zjistili vědci

Energetické drinky.

Slazené nápoje jsou u dětí několik let na ústupu. Vědci z Univerzity Palackého v Olomouci ovšem varují před jejich...

Najdete na iDNES.cz