Nevhodné boty mohou i ublížit

  11:30aktualizováno  11:30
Byli jste si zasportovat a teď máte puchýře, otlaky nebo třeba výron kotníku? Možná jste podcenili výběr správné a kvalitní boty pro svůj sport. Boty jsou totiž nejdůležitějším sportovním vybavením.
Dražší modely většinou vydrží několikrát déle než zdánlivě výhodné levné boty.

Dražší modely většinou vydrží několikrát déle než zdánlivě výhodné levné boty. | foto: Profimedia.cz

Pokud nechcete investovat do vhodného sportovního oblečení, vyplatí se alespoň nešetřit při výběru obuvi.

"Při desetikilometrovém běhu uděláte zhruba 6 500 kroků. Na každou nohu, a tedy i botu, tak dopadne přibližně 500 až 750 tun. Nekvalitní boty takovou zátěž nevydrží a jsou příčinou až čtyřiceti procent všech poškození nohou," varuje Aleš Tvrzník z Vědeckého a servisního pracoviště tělesné výchovy a sportu.

"Nevhodná obuv a problémy při došlapu poškozují nejen kotníky, kolena nebo kyčle, ale dlouhodobě mohou způsobit i degenerativní onemocnění páteře."

KAŽDÝ SPORT VYŽADUJE JINÉ BOTY:
AEROBIK, BASKET, BĚH, LEZENÍ
KOPANÁ SQUASH, SPINNIG, VOLEJBAL

Kromě toho dražší modely většinou vydrží několikrát déle než zdánlivě výhodné levné boty.

Univerzální boty neexistují
Každý sport má jiné nároky na pohyb a vlastnosti obuvi. Na basketbal potřebujete vyšší, pevnou a stabilní botu, která podrží kotník při prudké změně směru. Spinningová obuv zase musí mít tvrdou podrážku, aby se vám dobře šlapalo. Naopak "lezečky", boty určené na lezení, jsou zase velice tenké a elastické, to proto, abyste cítili každý výstupek na stěně a skále.

Důležitý je i povrch, na kterém sportujete. Například běžecké boty určené do terénu nejsou vhodné na silnici, protože zpravidla méně tlumí a podrážka se na asfaltu rychleji oběhá. Stejně tak v botách na sálovou kopanou si hru na travnatém hřišti neužijete, budou klouzat.

Protože má každý jinou nohu a odlišný způsob došlapu, nelze říct, že určitá značka sportovních bot je lepší než ostatní. Ani drahý model, který bude váš kamarád vychvalovat do nebe, nemusí být správnou volbou. To, co vyhovuje jednomu, může být zcela nevhodné pro druhého.

Jak se vyznat v obchodě?
"Sportovní obuv můžete nakupovat i v hypermarketech, ale její kvalita se občas blíží úrovni vietnamských tržnic a prodávané boty jsou někdy i přes lákavé slevy velmi předražené," říká lékař Miroslav Havrda, viceprezident České podiatrické společnosti, zabívající se péčí o nohu.

Boty na sportování vybírejte raději ve specializované prodejně, která nabízí značkové zboží od více výrobců. Čím větší výběr, tím větší šance, že najdete boty ušité přesně na vaše nohy.

Ale ani pestrá nabídka není zárukou, že si koupíte ty správné boty. Důležitá je i rada prodavače, zvlášť pokud se v nabídce nevyznáte. Prodejce nemusí být vševědoucí, ale pokud vytáhne katalog, začne v něm listovat a poté předčítat, jděte raději pryč. Naopak dobře by vám mohl poradit prodavač, který sám sportuje.

Co vědět o své noze
„Dobrého prodavače poznáte tak, že se vás zeptá nejen na velikost vaší nohy, případně tělesnou hmotnost, ale také jestli nemáte plochou nohu a jak často sportujete,“ říká Aleš Tvrzník z diagnostického centra. "Vyškolený prodavač také zjistí, jak došlapujete. Podle toho vám doporučí boty, které nejenže tak rychle neochodíte, ale především v nich nebude vaše noha trpět," dodává Tvrzník.

Techniku došlapu můžete zjistit i pouhým pohledem na podrážku vaší obuvi. "Když jsou boty opotřebené více na vnitřní straně, jde takzvanou o pronaci. Naopak nadměrné opotřebení na vnější straně podrážky se nazývá supinace. Pokud máte rovnoměrně ochozené boty, případně lehce oběhanou vnější stranu podrážky na patě, došlapujete neutrálně a nemáte žádný problém," říká Tvrzník.

V některých obchodech mají i speciální přístroj, takzvaný plantoskop, kterým vyškolený prodavač pak dokáže zjistit, zda nemáte třeba plochou nohu, různě vytočené osy kotníků nebo jiné anatomické problémy. Podle toho vám doporučí vhodné boty.

Na vzhledu nezáleží
Nekupujte boty jen proto, že se vám líbí. "Je statisticky prokázáno, že především ženy si kupují absolutně nevhodnou, většinou o půl čísla menší obuv, která je tlačí už v obchodě. Jenže ženy nechtějí, aby jejich noha vypadala příliš veliká. Boty jsou navíc často ve slevě a mají pěkný design," říká podiatr a sportovní lékař Miroslav Havrda.

!Pro teenagery je zase důležité, aby jejich boty vzbudily pozornost a obdiv okolí. Třeba plátěné kecky nebo skateboardové boty s tlustým jazykem, které nejdou zavázat, noze škodí a k sportování jsou zcela nevhodné. A takové boty často koupíte nejen na tržišti nebo v hypermarketech, ale i od značkových výrobců," dodává Havrda.

Není důležité, jak boty vypadají, ale jestli dlouho vydrží a budete se v nich cítit dobře. Obuv musí přesně odpovídat nejen velikosti, ale i tvaru a šířce vašeho chodidla, výšce klenby a nártu a také tvaru patní kosti. Proto je dobré zkoušet boty nejen různé velikosti a šířky, ale i obuv od různých výrobců, protože každý šije podle trochu jiného kopyta. A při troše snahy určitě najdete boty, které vám skvěle padnou a zároveň se vám budou i líbit.

Dětské boty
Dětská obuv není zmenšenou variantou bot pro dospělé. Požadavky na boty pro děti jsou mnohem vyšší než na obuv určenou dospělým. Dětská noha se teprve vyvíjí a je velmi zranitelná. Obuv by proto měla mít anatomicky tvarovanou stélku a pevně držet nohu. V žádném případě byste ji neměli nakupovat na tržišti.

Další chybou je dávat svým dětem obnošené boty. Každá obuv se totiž přizpůsobí majiteli, a to včetně různých vad i držení chodidla. Velikost dětské nohy byste měli kontrolovat každého půl roku, protože děti kolikrát samy neřeknou, že už je boty tlačí.

Autoři:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Odstavte všechna letadla 737 MAX po celém světě, doporučila firma Boeing

Boeing 737 MAX 8

Společnost Boeing doporučila celosvětově odstavit z provozu všechna letadla Boeing 737 MAX. Firma to uvedla v tiskovém...

Škodovka rozdává tučné bonusy. Každý zaměstnanec dostane k výplatě 65 tisíc

Ilustrační snímek

Přes třicet tisíc kmenových zaměstnanců společnosti Škoda Auto dostane k výplatě za duben bonus 65 tisíc korun....

Z práce o půlhodiny dřív. Budeme pracovat méně, shodují se politici

Bankéři Goldman Sachs už kravatu do práce už striktně nosit nemusí.

Dobrá zpráva pro zaměstnance: politici ostatních velkých stran jsou ochotni bavit se o nápadu ČSSD zkrátit Čechům...

Už žádné inzeráty. Aplikace Letgo v Česku koncem března končí

Ilustrační snímek

Pokud jste v posledních dnech chtěli cokoliv prodat přes aplikaci Letgo, měli jste smůlu. Bezplatná platforma pro...

Slavná Íránka nenosila hidžáb, firma Nike jí ho přimalovala a sklízí kritiku

Íránská matematička Maryam Mirzakhaniová

Íránská matematička Maryam Mirzakhani si po celý život, který prožila v zahraničí, demonstrativně nevzala na hlavu...

Další z rubriky

PŘEHLEDNĚ: Kde se čepuje nejlepší plzeň, vzorní hospodští dostali hvězdu

Nejtypičtější způsob čepování piva je „na hladinku“, kdy krémová pěna sahá...

Plzeňský Prazdroj ode dneška poradí, kde jeho piva ošetřují a ­čepují nejlépe. Prvních 314 restaurací dostalo plaketu...

Z pole na talíř za šest hodin. E-shopy lákají na čerstvější sortiment

Ilustrační fotografie

Online prodejci potravin hledají nové cesty, jak přilákat více zákazníků z kamenných obchodů. Internetové obchody...

VIDEO: Miliardy špačků míří v Česku na zem, a ne do koše

Francouzská vláda chce tabákové firmy přinutit, aby se podílely na úklidu...

Až dvě třetiny vykouřených cigaret skončí na zemi a nikoli v koši, říkají celosvětové odhady. Pro Českou republiku to...

Najdete na iDNES.cz