Sporák

Sporák - Sporák | foto: Profimedia.cz

Nespalte se při výběru sporáku

  • 1
Stejně jako bývá centrem bytu či domu kuchyně, bývá středem kuchyně sporák. Nejlepší variantou je sporák, který kombinuje plynové hořáky s elektrickou troubou. Ve specializovaných obchodech narazí zájemci na celou řadu sporáků.

Vedle vestavěných, které jsou stále ještě pro většinu lidí cenově nedostupné, si mohou zákazníci vybírat ze základních variant plynových, elektrických sporáků či jejich kombinace, k čemuž si mohou dokoupit celou řadu funkcí navíc.

Na plynu se dobře vaří, ale dobrou pizzu neudělá
Na některých sporácích lze sice ušetřit při nákupu, z dlouhodobého hlediska se však nevyplatí. To se týká zejména elektrických sporáků s litinovými plotýnkami, které se dlouho rozehřívají.


Mají totiž vyšší nároky na spotřebu - za elektřinu jejich majitel zaplatí asi o 40 procent více než za provoz sporáku se sklokeramickou deskou. Nižší pořizovací cena litinových plotýnek tedy již není ekonomicky výhodná, o mizivém komfortu při vaření ani nemluvě.

Méně než dřív se také prodává klasický plynový sporák, i když na plynové hořáky nedají ani profesionálové dopustit. Lze na nich totiž dosáhnout rychle vysoké teploty vhodné třeba pro minutky nebo pro přípravu asijských, restovaných jídel.

Slabinou celoplynového sporáku je jeho trouba. „U plynové trouby je obtížnější zapalování a není tam stálá teplota,“ uvádí Bohuslav Komín ze společnosti HP Tronic, která vlastní síť obchodů s elektronikou.

Provoz plynového sporáku je sice levný, ale kvalitní pečení v plynové troubě zvládne jen opravdový mistr. Lidé si vypomáhají triky v podobě cihel nebo alobalu, ale pizza z plynové trouby nikdy nebude tak pěkně křupavá jako z elektrické trouby.

Jako nejlepší jsou kombinované sporáky a elektrické sporáky se sklokeramickou deskou. Vaří se na nich rychle a také se dobře a snadno udržují. Při rozhodování je třeba vzít v úvahu i vlastní zkušenosti s vařením.

„Ten, kdo vařil celý život na plynu, se většinou do experimentů s elektrickým sporákem nepouští, a naopak,“ uvádí Dušan Strapoň ze společnosti Datart. Zvyknout si na nový typ vaření obvykle nějakou dobu trvá. Navíc kdo si elektrický sporák pořídí, měl by počítat s tím, že plotýnky hřejí ještě dlouho po vypnutí.

Co dokáže trouba
Dnes již není nutné trápit se s plynovou troubou, když je na výběr z tolika možností. Zatímco plynové trouby mají pouze spodní ohřev a nebývají často vybaveny termostatem, elektrické tyto vlastnosti mají a lidé si mohou vybrat i sporáky s celou řadou jiných funkcí, například programování a časování, horký vzduch, samozřejmostí je gril.

"Základní trouby mají horní a spodní ohřev, ve větší oblibě jsou multifunkční," říká Komín. "O multifunkční troubě můžeme hovořit v tom případě, kdy poskytuje alespoň pět funkcí, nejdůležitější je obvykle funkce horkého vzduchu," uvádí Strapoň. Kruhová topná tělesa umístěná u ventilátoru umožňují rovnoměrné proudění horkého vzduchu o stejné teplotě v celé troubě.

Výhoda spočívá v pečení ve více vrstvách, což lze ocenit například o Vánocích. "Je možné péct zároveň sladké pečivo a kuře, aniž by od sebe pokrmy načichly," říká Bohuslav Komín. Nevýhodou může být vyšší cena, podle Dušana Straponě z Datartu tvoří rozdíl 1500-2000 korun. Levným kompromisem je takzvaný nepravý horký vzduch sestávající z pouhého ventilátoru bez speciálního kruhového topidla.

Plynové pojistky zatím nejsou povinné
Důležitým měřítkem při výběru je v neposlední řadě i bezpečnost, zejména dětí. Oprávněný strach v tomto směru vyvolávají zastaralé varianty plynových sporáků. Pokud u nich zhasne plamen přetečením hrnce či průvanem, plyn dále uniká.

"Zatímco v Německu, Rakousku i Maďarsku jsou povinné pojistky hořáků proti úniku plynu ze zákona, v České republice tomu zatím tak není," říká Ladislav Foret ze společnosti Mora. Všechny sporáky prodávané v těchto zemích samy zastaví přívod plynu, jakmile plamen zhasne.

Klasické elektrické sporáky s litinovými plotýnkami také nejsou právě bezpečné. Rozpálená litina má podobnou barvu jako chladná, a tak může dojít k nepříjemným a bolestivým omylům. Modernější sklokeramické desky signalizují žár změnou barvy, případně i kontrolkou zbytkového tepla.

Sporák dobře poslouží tam, kde chybějí finance či vůle k pořizování drahých vestavěných spotřebičů. Platí přitom, že na některé funkce, které již dnes mají luxusní vestavěné spotřebiče, budou majitelé sporáků čekat dlouhé měsíce.

Například revoluční indukční ohřev, kde deska zůstává naprosto chladná a hřeje se elektromagneticky pouze hrnec, je prozatím jen doménou vestavěných varných desek. Indukční sporák se nejspíše vyrábět bude, zákazníci by však měli počítat s tím, že nebude právě cenově dostupný. Zajímavou variantou může být i sporák se zabudovanou rychlovarnou konvicí, který na náš trh brzy dodá Mora.