Až třikrát víc morfinu. Do Česka přijelo 58 kamionů máku

  15:34aktualizováno  15:34
Do Česka přijelo 58 kamionů nenahlášeného zahraničního máku ze Španělska a Velké Británie. U jiného testovaného vzorku z Turecka analýza dokonce ukázala trojnásobné překročení normy na obsah morfinu. Dovoz zajišťovala pražská společnost Unifood, podle ní jde o zboží k reexportu.

Mák se sklízí teprve tehdy, když makovice chrastí jako dětské chrastítko. | foto: Nakupzfarmy.cz

Státní zemědělská a potravinářská inspekce upozornila na nelegální mák z dovozu o hmotnosti 1363 tun. „Kontrolovaná osoba uvedla, že veškeré přijaté zásilky máku byly určeny k exportu do dalších zemí,“ uvedl mluvčí Pavel Kopřiva.

Mák s vyšším množstvím morfinu se nesmí prodávat jako potravinářský. Právě to se ale podle spolku Český modrý mák, které sdružuje tuzemské pěstitele, děje. Levný mák z tobolek pro farmaceutické využití, jenž se pěstuje v zahraničí, se míchá s dražším a nedostatkovým potravinářským. Pro výrobce je to lukrativní byznys. Na praxi upozornila letos MF DNES. (více čtěte zde)

Následně případy potvrdila i laboratorní analýza Ústavu analýzy potravin a výživy pražské VŠCHT, který zkoumal 21 vzorků. Mák s vyšším obsahem morfinu, který může být zdravotně nebezpečný, se prodává i v českých obchodech. Neprošly máky prodávané jako české. Odborníci se shodli, že podobné parametry mák pěstovaný na českých polích nemá. (více zde)

Fotogalerie

Pěstitelé si stěžovali na neaktivitu kontrolních orgánů. Současný nález je prvním větším odhalením nelegálních obchodů s mákem. Není však jasné, zda společnost mák míchala. Importovat mák do ČR se může, zároveň má však dovozce povinnost podle vyhlášky k zákonu o potravinách importy hlásit SZPI, a to do 24 hodin před příjezdem na místo určení.

To společnost UNIFOOD neudělala, proto s ní inspekce zahájí správní řízení o uložení pokuty. „U odhalených zásilek máku nebyla provozovatelem potravinářského podniku splněna informační povinnost, údaje o dovozech máku poskytnuté SZPI nekorespondovaly s údaji dostupnými z veřejných zdrojů,“ uvedl mluvčí inspekce Kopřiva.

Část máku jeví silně nadlimitní množství opiových alkaloidů, což vede k podezření, že jde o odpad z máku pěstovaného pro farmaceutické účely, u něhož je vysoký obsah morfinu žádoucí.

U vzorku Modrého máku zajištěného ve skladu dovozce od dodavatele Mansuroglu Mah. Ankara CAD, Bayrakl Tower Bayrakli/Izmir z Turecka laboratorní analýza prokázala obsah morfinových alkaloidů v množství 88,5 miligramů. Maximální povolené množství je přitom 25 miligramů.

SZPI vložila informaci do evropského systému rychlého varování RASFF.

Reakce UNIFOOD.CZ, s.r.o.

k článku uvádíme, že společnost UNIFOOD.CZ, s.r.o. nedovezla nelegálně do České republiky 58 kamionů máku, který obsahoval až třikrát víc morfinu. Společnost UNIFOOD.CZ, s.r.o. dle tvrzení Státní zemědělské a potravinářské inspekce pouze nesplnila informační povinnost stanovenou vyhláškou č. 172/2015 Sb. o informační povinnosti příjemce potravin v místě určení. Nadlimitní obsah morfinových alkaloidů nebyl zjištěn u 58 kamionů máku kontrolovaného v roce 2018, ale pouze u jednoho kontejneru máku dovezeného z Turecka v květnu 2019. UNIFOOD.CZ, s.r.o. aniž by ji k tomu Státní zemědělská a potravinářská inspekce vyzvala, provedla z vlastní iniciativy rozbor máku a po zjištění vysokého obsahu morfinových alkaloidů toto zboží poslala zpět do Turecka.

Dále je v článku uvedeno, že UNIFOOD.CZ s.r.o. dovezla do České republiky celkem 58 zásilek máku ze Španělska, Velké Británie, Austrálie a Turecka. Společnost UNIFOOD.CZ, s.r.o. dovezla v kontrolovaném období zboží pouze ze Španělska a z Velké Británie, tedy ze států Evropské unie.

Autor:

Nejčtenější

Za Česko zelenější. Vláda připravuje zdanění uhlí a plynu

Ústecké komíny (ilustrační snímek).

Uhlíková daň se blíží, bude se týkat topení uhlím a zemním plynem. V září má vláda dostat na stůl návrh, jak snížit...

Naše platební karta nesmí do peněženky, varuje Apple. Hrozí poškození

V rámci Apple Card můžete mít i platinovou kreditní kartu.

Společnost Apple uvedla tento týden na trh v USA vlastní platební kartu. Zároveň zveřejnila návod, jak o ni pečovat,...

Německo se chystá na recesi. Ochranný val by je stál 50 miliard eur

Kancléřka Angela Merkelová se spolkovým ministrem financí Olafem Scholzem...

Když v roce 2008 udeřila na Německo ekonomická krize, odpověděli v Berlíně zavedením slev na nové auto, pro které se v...

Balík do ruky nedošel? U České pošty narazíte, reklamovat může jen e-shop

ilustrační snímek

Zákazník si v obchodě objedná doručení zboží domů a zaplatí poštovné a balné. Jenže v situaci, kdy mu „balík do ruky“...

Delší než Eiffelova věž. V Evropě přistála největší nákladní loď na světě

MSC Gülsün

V německém Bremerhavenu přistála v pondělí největší kontejnerová loď na světě a dokončila tak svou první cestu z Číny...

Další z rubriky

TEST DNES: Úplné výsledky testu taxislužeb

ilustrační snímek

MF DNES otestovala čtrnáct taxislužeb ve třech městech: v Praze, Brně a Ostravě je figuranti využili k cestě z centra...

Pozor na fiktivní e-maily České pošty. Oznamují balík s logem státní firmy

Budova České pošty v Jindřišské ulici v Praze

V e-mailových schránkách uživatelů v Česku se začaly objevovat klamavé zprávy s logem České pošty, které je informují,...

Nejen zelenina. Rychle zdražují desítky potravin včetně čaje, masa i sladkostí

Ilustrační snímek

Fakt, že potraviny rychle zdražují, začal vnímat skoro každý. Nejde ovšem jen o často zmiňované extrémy, kterými jsou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz