Nekvalitní boty lze někdy poznat již při nákupu

  12:06aktualizováno  12:06
- V případě zamítnutí reklamace bot má zákazník jedinou možnost obrany podání žaloby k soudu. To však stojí peníze, čas a řadu starostí. Přitom lze tomu všemu někdy předejít již při nákupu. Pomoci by zákazníkovi mohly následující rady odborníků ze zlínské státní zkušebny obuvi a soudního znalce.
* Ještě před vstupem do obchodu by měl každý vědět, k jakému účelu chce boty používat. Pro všední nošení, sport, vycházky nebo chození po kanceláři je vhodný vždy jiný druh obuvi a tomu je také nutné přizpůsobit výběr. Ani kvalitní sportovní boty, ve kterých jejich majitel chodí osm hodin denně, příliš dlouho nevydrží. Na co je ten který druh obuvi vhodný, lze také najít v informačních letáčcích, které mají mnozí prodejci u pokladen.

* Boty je třeba důkladně vyzkoušet. Nestačí však v rychlosti nazout jednu botu, ale obout si obě, zavázat je a chvíli v nich chodit po prodejně. Některé nedostatky se totiž na první pohled nepoznají, například nedostatečně krytá podešev stélkou, která může později nepříjemně tlačit do paty. Pokud boty nesedí dobře na noze nebo tlačí, není radno utěšovat se tím, že se chozením roztáhnou. Nerozchodí se zvláště ty, které mají textilní podšívku nebo šité spoje.

* Při zkoušení je dobré nohu v botě co nejvíce ohýbat ve špičce a zvedat patu. Pozná se tím, zda nejsou boty příliš tuhé, ale mnohdy i kvalita materiálu. U bot, které vypadají jako kožené, může jít jen o dokonalou imitaci tohoto materiálu. Například textil potažený plastovou fólií lze někdy poznat na okrajích dílů, které jsou na botě našité. Kvalitní kůže by měla tvořit při ohnutí boty jemné vrásky, které se později opět narovnají.

* Někteří tuzemští výrobci dávají na boty malé značky, podle nichž lze zjistit, z jakého materiálu je svršek, podešev, podšívka a stélka boty. U bot dovážených z Evropské unie by měly být značky pravidlem. Velmi dobrý materiál na svršek i podšívku je přírodní kůže bez jakékoli povrchové úpravy. Méně vhodné jsou kožené podrážky, neboť velmi snadno nasakují vodu a brzy se prošlapou. Naopak velmi odolné a kvalitní jsou podrážky z materiálu, který vypadá jako houba polyuretanu.

* Má-li podšívka nebo i svršek boty tmavší zabarvení, lze předpokládat, že bude pouštět barvu. To lze někdy poznat přetřením boty ještě v obchodě bílým papírovým kapesníkem. Ačkoli se pouštění barvy považuje za neodstranitelnou vadu, obchodníci takové reklamace většinou zamítají. Vyhnout se tomu lze výběrem bot, které mají světlejší podšívku.

* Je dobré porovnat obě boty z páru, zda jsou souměrné, stejně velké a barevně se neliší.

* Boty, které mají šitý svršek, jichž je většina, nesmějí mít vynechané stehy. Švy by také neměly procházet samým okrajem boty, jinak hrozí, že se budou vytrhávat. Prošité boty však nejsou příliš vhodné na zimu, protože do nich zatéká. Šité spoje mohou u nich být pouze v klenkové části, tedy tam, kde se podrážka nedotýká země.

* U lepených bot musí být přechod mezi podrážkou a svrškem plynulý, bez sebemenších mezer. Pevně pohromadě drží boty, které mají podešve nastřikované, většinou polyuretanové. Ty jsou vhodné zejména na sport.

* Pánské boty mívají uvnitř často vlepenou pouze půlku stélky a zbytek, ve špičce, je z lepenky. To není dobré, neboť při chůzi se nekrytá stélka vydírá.

* Mnozí výrobci se snaží nalákat zákazníky na různé efektní úpravy. Časté jsou například stříbrné nebo zlaté stélky v dámských lodičkách, většinou ze syntetických materiálů nebo kůže s nástřikem. Tyto materiály jsou nevhodné především proto, že nesají a mohou pálit do nohy. U kůže, na které je nastříkaný nebo nalepený jiný materiál, navíc hrozí, že bude praskat.

Značky informují zákazníka o použitém materiálu:
1. podšívka
2. podešev
3. svršek
4. přírodní kůže (useň)
5. syntetický materiál
6. textil
7. potahovaná kůže

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Konec kšeftů. Stát se rozhodl, že si dálnice bude opravovat sám

Ilustrační snímek

Během následujících deseti let postupně zmizí z dálnic sypače a pluhy soukromých firem. Stát se totiž rozhodl, že...

Pražský hotel vydával české hovězí za australské, steak za 650 korun

Kráva před hotelem Holiday Inn u Kongresového centra.

Hotel Holiday Inn sídlící na pražském Pankráci lhal svým zákazníkům o skutečném původu podávaného hovězího masa. O...

Další z rubriky

Víčka na PET lahvích brzy jen s poutky. Nařízení EU dělá výrobcům starosti

O konci plastových brček, tácků nebo příborů ví snad každý, ale že PET lahve...

Že se blíží konec plastových brček, tácků nebo příborů, ví asi každý. Ale že PET lahve budou muset mít k sobě pevně...

TEST DNES: Úplné výsledky testu rozvozu jídla

Ilustrační snímek

MF DNES otestovala firmy zprostředkující dovoz obědů, případně restaurace, které jídlo rozvážejí. V Praze jsme...

Další polská stopa? Veterináři zachytili 320 kilo problematického masa

Food sniffer měří vepřové, hovězí, drůbeží i rybí maso.

Veterináři na Moravě zachytili na dvou místech celkem 320 kilogramů problematického drůbežího a vepřového masa. Bylo...

Najdete na iDNES.cz