Nejdražší nákupy jsou v supermarketech Delvita, nejlevnější v obchodech Delta

aktualizováno 
- Na neseriózních praktikách, které na zákazníky čekají v některých zdánlivě dokonalých supermarketech, se stále mnoho nezměnilo. V tak věhlasných obchodech, jako jsou Delvita, Billa, Mana nebo Meinl, zákazníkům stále nabízejí potraviny, které už měly být dávno prodány nebo zlikvidovány. Datum použitelnosti přitom jakoby náhodou přelepí novou výhodnou cenou, staré zboží zamíchají mezi čerstvé. Ke starým trikům však přibyl nový, možná ještě záludnější fígl: zákazníky obchodů Tesco mají ke koupi nalákat "zaručeně bezkonkurenční ceny". Ty jsou však mnohdy ve skutečnosti stejné, ba někdy i vyšší než u konkurence.
Supermarkety přitom zdaleka nepatří k nejlevnějším. Cenově jim úspěšně již několik let konkurují diskontní prodejny a nově i hypermarkety. Ty mohou na rozdíl od diskontů, kde se zboží prodává přímo z palet a krabic, nabídnout i vysokou úroveň prodeje, kterým většinou převyšují i supermarkety.
Vyplynulo to z rozsáhlého testu, ve kterém redaktoři a spolupracovníci MF DNES najezdili po České republice šest a půl tisíce kilometrů, prošli sto třicet devět obchodů dvaceti prodejních sítí a zjistili v nich 8340 cen.
Za tři roky, kdy MF DNES pravidelně testuje potravinové sítě prodejen, se cenový žebříček obchodů pořádně zamíchal. Delvita, která byla před dvěma lety nejlevnější, loni už průměrná, je letos nejdražší ze všech. Podražil i loňský cenový vítěz - obchody Sama, které z prvního místa klesly na šesté. Svou pozici druhého nejlevnějšího řetězce si stále drží Tesco, jeho plzeňská prodejna je již druhým rokem nejlevnějším supermarketem v zemi.
Na špičku cenové stupnice se dostaly loni ještě neznámé obchody Edeka Delta.
Loňský nejdražší Vít z cenového srovnání vypadl, protože jeho obchody letos nabízejí mnohem méně zboží - z šedesáti položek vzorového nákupu jich jedna třetina chyběla. Ze stejných důvodů nemohly být hodnoceny ceny v prodejnách Rema 1000.
Příliš se od loňského roku nezměnilo postavení diskontních prodejen. Nabízejí nižší ceny než supermarkety, ale i podstatně menší sortiment zboží. Na cenovou úroveň Penny marketů, které při svém vstupu na trh před dvěma lety šokovaly zákazníky i konkurenci svými nízkými cenami, se dostaly diskonty Plus. Sesamy jsou o něco dražší.
Nejvýraznější změnu na českou obchodní scénu však přinesl nový typ obchodů - hypermarkety. Jsou větší než supermarkety a prodávají i jiné zboží než potraviny. Koho neodradí obrovská plocha obřího nákupního střediska, může pod jednou střechou nakoupit vše "od špendlíku po lokomotivu". Na velké nákupy přitom nemusí nosit tisícovky po kapsách, platit může kreditní kartou nebo penězi z bankomatu.

Pro takto velký nákup se už vyplatí zajet do vzdálenějšího supermarketu

Autor:

Nejčtenější

Scala startuje na 370 tisících. Škoda chce Čechům nabídnout bohatou výbavu

Škoda Scala

Škoda v pátek startuje prodej svého nového vozu. Základní provedení modelu Scala s benzinovým agregátem 1,0 TSI/70 kW s...

VIDEO: Semafory k WC, pohyby jako robot. Jak to chodí v českém Amazonu

Lidé s vozíky projíždějí labyrintem uliček, kde je v regálech naskladněno 20...

Distribuční centrum Amazonu v Praze působilo dosud spíš jako nedobytný hrad. Jak to uvnitř chodí, se veřejnost...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Církev děsí zdanění restitucí. Práci kvůli němu může ztratit každý pátý

Neratovský kostel s prosklenou střechou má nové báně.

Výpočty jsou jednoduché, matematika neúprosná. Když projde zdanění církevních restitucí tak, jak ho navrhuje vládní...

Další z rubriky

Za vratnou zálohu by PET lahve vracelo devět z deseti Čechů

PET lahve nepoužívejte opakovaně, tvrdí odborníci.

Znovu se potvrzuje, jak jsou Češi vstřícní k třídění odpadu. Podle průzkumu by 86 procent zákazníků nosilo zpátky do...

ČOI objevila nebezpečné světelné řetězy na stromek, způsobí úraz i požár

Prodej vánočních světelných řetězů na tržnici.

Inspektoři České obchodní inspekce (ČOI) objevili v tržnicích i běžných prodejnách v západních Čechách nebezpečné...

TEST DNES: Výsledky testu rychlosti nákupů před svátky

Ilustrační snímek

V testu jsme měřili čas, který stráví zákazníci vybraných obchodů při samotném nákupu, ve frontě před pokladnou a při...

Najdete na iDNES.cz