Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 27. listopadu 2021 Xenie

Méně známé prací prášky renomované značky nepřeperou

- Přední místa žebříčků oblíbenosti obsazují stále tytéž prací prášky. Testy však ukazují, že značky jako Ariel, Tix, Persil, Biomat, Titan, Colon, Omo nebo Palmex si svou popularitu nevysloužily náhodou, ale díky tomu, že dobře perou. Rozhodně lépe než méně známé prostředky jiných výrobců. Mezi desítku těch nejznámějších, které se spolu utkaly v loňském testu MF DNES, by se svým výkonem v pračce probojovaly jen SA8 Premium, Kronstar a Forsil Clear. Krok s nimi drží ještě novinka na trhu - Lanza Tabs v tabletách. Všechny ostatní za nimi zaostávají o víc než pověstný krok.
Výsledky testů pracích prášků z 10.6.1998 naleznete u odkazu na další články k tématu.

Prokázal to test deseti méně známých pracích prostředků, který pro MF DNES zpracoval Zkušební ústav lehkého průmyslu v Praze.
Na čele letošního žebříčku skončil americký SA8 Premium. Loňského vítěze testu (MF DNES 16.6.1998) - Ariel Automat - však porazit nedokázal, i když patří k nejdražším práškům na českém trhu. Stejně kvalitně jako americký prášek dokážou vyprat i Kronstar, Lanza Tabs a Forsil Clear. Všechny tři však obsahují fosfáty, poslední z nich dokonce v množství, které je již ve světě považováno za neúnosné a jež překračuje i pětiapůlprocentní limit, k němuž se zavázala většina výrobců pracích prostředků v České republice.
Spíš vtipným názvem než prací schopností upoutá Běžný prací prášek z Dedry Náchod. Stejně průměrně pere také Merkur, novinka z ústecké Setuzy, a Flora z jabloneckého Laurinu.
Se špínou si už ale moc neporadí Lanta, kterou vyrábí Kaps Chotýš, Persan z královohradecké firmy Jako ani prášek Raky, pod nímž je podepsána blíže neurčená firma Marca. Persan a Raky nestačí ani na skvrny od kakaa a červeného vína, s nimiž se jiné prostředky obvykle vypořádají docela úspěšně.
Nejen kvalita praní, ale i cena prášku hraje při výběru velkou roli. Šetřit za každou cenu však nemá význam. Prášek, který je sice levný, ale prádlo vypere hůř než průměrně, tak jako Persan, určitě není žádné terno. Nejhorší kombinací je prášek, který pere špatně a není ani levný. Takové jsou Raky, Lanta a Běžný prací prášek, s nimiž jedno naplnění pračky vyjde asi na dvanáct korun. Kvalitněji lze za takovou cenu vyprat například v Tixu, ještě levněji a hlavně lépe v Colonu a Titanu.
Absolutně nejdráž přijde praní s vítězným práškem v SA8 Premium. Kdo v něm bude prát po celý rok třikrát týdně, zaplatí za prášky 340O korun ročně. Pokud si vybere Persil Green Power, který v minulém testu pracích prostředků prokázal stejné prací schopnosti, bude ho celoroční praní stát o třetinu méně.

Lidé by rádi kupovali prášky bez fosfátů
Čtenářská anketa prokázala, že většina lidí by ráda prala v prášcích, které jsou šetrnější k životnímu prostředí, na trhu však stále převládají fosfátové prostředky. Z dvaceti prostředků, které MF DNES již testovala, bylo bezfosfátových jen osm. Přitom důkazem, že i bez fosfátů lze prát dobře, je jak Ariel Futur, který loni skončil na druhém místě, tak letošní vítěz SA8 Premium. Životní prostředí šetří nejen proto, že se obejde bez fosfátů, ale i tím, že má snížené dávkování. Patří mezi takzvané kompaktní prostředky neboli koncentráty, kterých se dává do pračky dva- až třikrát méně než běžných prášků.
bezfosfátové koncentráty: Ariel Futur, SA8 Premium, Persan
bez fosfátů: Flora, Lanta, Persil Green Power, Titan bez fosfátů, Palmex modrá síla
fosfáty do 5,5 %: Kronstar, Běžný prací prášek, Merkur, Lanza Tabs, Raky, Ariel Automat, Biomat Universal, Colon Citron, Titan síla enzymů, Tix Bio Citron, Omo Automatic
nad 5,5 %: Forsil Clear

Prací účinnost
***** Ariel Automat
**** Ariel Futur, Kronstar, Titan bez fosfátů, Tix Bio Citron, Omo Automatic, Persil Green Power, Colon Citron, Lanza Tabs, SA8 Premium, Biomat Universal, Forsil Clear, Titan síla enzymů
***: Palmex modrá síla, Běžný prací prášek, Merkur, Flora
**: Lanta, Persan, Raky

Jedno praní může stát víc než i dvojnásobek
Výrobci často mění nejen ceny, ale i velikost balení, někdy upravují i složení výrobku, který nabízejí pod stejným názvem. Pro základní orientaci na trhu může posloužit výpočet ceny za naplnění pračky. Vychází ze současných cen a množství prášku doporučeného výrobcem.
do deseti korun: Persan, Forsil Clear, Flora, Merkur, Colon
do patnácti korun: Biomat, Běžný prací prášek, Lanta, Tix, Raky
do dvaceti korun: Ariel Automat, Lanza, Omo
nad dvacet korun: SA8

Anketa
Čtenáři MF DNES perou nejčastěji v Arielu a v Tixu. Na otázku, který prací prostředek používají nejčastěji, uvedlo Ariel 27 procent a Tix 26 procent z 873 čtenářů, kteří se zúčastnili ankety.
Loňský vítěz testu Ariel se tak dostal na čelo popularity, naopak oblíbenost Palmexu, který loni skončil mezi deseti testovanými prášky na posledním místě, klesla o dvě procenta. Polepšily si Titan a Persil, které v testu skončily na předních místech.
Při výběru prášku hraje pro čtenáře největší roli jeho účinnost (91 %), vůně (47 %), cena (43 %) a dráždivost pokožky (42 %) i obsah fosfátů (38 %).
Téměř tři čtvrtiny lidí zajímá, zda prášek obsahuje nebo neobsahuje fosfáty. Devadesát tři procent lidí uvedlo, že by používali prášky šetrnější k životnímu prostředí, kdyby o nich věděli.
Osmdesát čtyři procent lidí nevěří, že prášky perou prádlo tak dobře, jak se uvádí v reklamě.
Mezi důvody, proč určitý prášek zklamal, čtenáři nejčastěji uváděli: Špatně pere, nerozpouští se dobře ve vodě a usazuje se v zásobníku pračky. Mezi těmi, které nevyhovovaly, se nejčastěji objevoval Colon (90 z 873).
Děkujeme všem čtenářům, kteří odpověděli na naši anketu. Třem vylosovaným - Pavle Pyskové z Třebíče, Šárce Ochmannové z Ostravy a Zdeňku Králíkovi z Velké Bíteše - posíláme CD-ROM s dokumenty Události 98.

Hlasy nespokojených
Merkur: "prádlo není bílé"
Kronstar: "nevypere mastné skvrny - nevypere téměř nic - nevoní"
Persan: "špatně pere - špatně se rozpouští - prádlo je šedé"
Forsil Clear: "pere špatně"
Běžný prací prostředek: "špína nepustila ani po předpírce - nepere dobře a prádlo nevoní"
Lanza Tabs: "vypere dobře, ale páchne chlorem - silný nepříjemný zápach po vyprání - slabá vůně, prací účinek slabý"
Raky: "zůstává v zásobníku pračky (nutné předem rozmíchat s horkou vodou) - pere nekvalitně - nevypere skvrny - dráždí pokožku - agresivní vůně"
SA8 Premium: "kvalita neodpovídá vysoké ceně:

Prášky se praly s umělou špínou
Do testu bylo vybráno pět prostředků menších českých výrobců (Flora, Běžný prací prášek, Forsil Clear, Lanta, Persan), dva prášky neznámého původu (Raky a Kronstar), jeden americký (SA8 Premium). Doplnily je dva nové výrobky známých koncernů, které nebyly v loňském testu zařazeny - Lanza Tabs firmy Benckiser, který nabízí místo prášku tablety, a Nový Merkur ze Setuzy. SA8 Premium a Forsil Clear se prodávají jen prostřednictvím zásilkových služeb. Ostatní byly zakoupeny v pražských obchodních domech a drogeriích. Záměrem testu bylo ověřit jejich prací účinnost a porovnat ji s účinností skupiny nejprodávanějších prostředků, které byly testovány v loňském roce (MF DNES 10.6.1998).
Prášky byly do pražské pobočky Zkušebního ústavu lehkého průmyslu České Budějovice předány v igelitových sáčcích pod čísly. Laboranti tedy nevěděli, který prášek vyhodnocují. Teprve po skončení zkoušek byly k číslům přiřazeny obchodní názvy. Dávkování prášku bylo zvoleno podle doporučení výrobce pro středně tvrdou vodu a normálně zašpiněné prádlo bez předpírky.
Posuzoval se obsah fosfátů, prací účinnost, vliv na bělost a inkrustace tkaniny.
K testům účinnosti praní používají ve zkušebně lehkého průmyslu již několik let uměle zašpiněnou tkaninu. Běžnou špínu simuluje pět různých vzorů umělého zašpinění. Dokonalost praní měří speciální přístroj, který ukazuje procenta takzvaných remisí, tedy odraženého světla. Čím vyšší je procento remisí, tím je vypraná tkanina světlejší a odstranění špíny vyšší.
Zkouška bělosti a inkrustace tkaniny vypovídá o tom, jak prášek působí na prádlo při opakovaném používání, zda prádlo nezešedne nebo nezhrubne.
Test hradila redakce ze svého rozpočtu a přišel ji na 71 800 korun.

Vítěz testu
Z deseti testovaných prášků si největší počet bodů vysloužil americký prací prostředek SA8 Premium, který prodává zásilková firma Amway. Špinavé prádlo vypere dobře a k životnímu prostředí se chová šetrněji než ostatní, protože neobsahuje fosfáty a má nízké dávkování. Patří však k nejdražším na našem trhu.

Výhodný nákup
Poměr mezi výkonem a cenou je nejpříznivější u pracího prostředku Kronstar. Jedno vyprání přijde asi na dvanáct korun. Pere stejně dobře jako drahý SA8 Premium (jedno naplnění pračky přijde na 21 korun), na rozdíl od něj však obsahuje fosfáty. Nevýhodou je také, že se prodává jen v malém šestisetgramovém balení.

Test univerzálních pracích prostředků

Název

Výrobce

Cena za 1 praní (Kč) 1)

Obsah fosforu

Prací účinnost

Bělost

Inkrustace

(Počet bodů ze sta)

Celkové hodnocení

SA8 Premium

Amway USA

21,4

*****

****

**

*****

82

****

Kronstar

Kronstar

12,1

***

****

****

*****

79

****

Lanza Tabs

Benckiser

19,8

***

****

****

*****

79

****

Forsil Clear 2)

Fosfa Břeclav

6,9

*

****

****

*****

75

***

Flora

Laurin Jablonec n. Nisou

7

*****

***

***

**

73

***

Merkur Bílá síla

Setuza

7,6

***

***

***

*****

72

***

Běžný prací prášek

Dedra Náchod

11,9

***

***

***

****

71

***

Lanta

Kaps Chotýš

12,1

*****

**

**

**

66

***

Raky

Marca

11,1

***

**

***

*****

66

***

Persan

Jako Hradec Králové

4,2

*****

**

**

*

65

**

Poznámky:
1) přepočítáno z množství použitého prášku a ceny balení;
2) zásilkový prodej;
stupnice hodnocení
 ***** velmi dobrý,
 **** dobrý,
 *** přijatelný,
 ** nedostačující,
 * zcela nedostačující
Pramen: Zkušební ústav lehkého průmyslu Praha a TEST DNES

Kompletní protokol ze zkušebního ústavu naleznete zde ve formatu Microsoft Word (asi 100KB).

Hlasy nespokojených: "nevypere mastné skvrny - nevypere téměř nic - nevoní"

Hlasy nespokojených: "kvalita neodpovídá vysoké ceně"

Hlasy nespokojených: "vypere dobře, ale páchne chlorem - silný nepříjemný zápach po vyprání - slabá vůně, prací účinek slabý"

Hlasy nespokojených: "pere špatně"

Hlasy nespokojených: "prádlo není bílé"

Hlasy nespokojených: "špína nepustila ani po předpírce - nepere dobře a prádlo nevoní"

Hlasy nespokojených: "zůstává v zásobníku pračky (nutné předem rozmíchat s horkou vodou) - pere nekvalitně - nevypere skvrny - dráždí pokožku - agresivní

ŽIVĚ: Planespotting Letiště Václava Havla

  • Nejčtenější

Světem se kvůli mutaci valí lavina výprodejů. Padají akcie, ropa i bitcoin

Kvůli nové mutaci koronaviru, která byla detekována v Jihoafrické republice, klesly v pátek asijské akcie nejvíce za...

Fialovy nebezpečné záměry. Příští vláda nevnímá souvislosti, píše Jiří Paroubek

Premium Z koaličního programu nové vlády nutně vyplývá nová zátěž pro veřejné rozpočty přesahující 80 miliard korun ročně....

V Česku vzniká robotický zedník, cihly klade čtyřikrát rychleji než člověk

Dělníkům na stavbách by mohli v budoucnu pomáhat roboti. Jednoho takového v současnosti vyvíjí experti z pražského ČVUT...

Ve Vietnamu leží bez využití hora hliníku za miliardy. Pomůže vyřešit krizi?

Hliníková krize. I tak se dá nazvat aktuální situace, kdy celý svět bojuje s nedostatkem i rostoucími cenami tohoto...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nové daně a propouštění. To je podle Raiffeisenbank budoucnost České republiky

Propouštění státních zaměstnanců, revize koronavirových pomocí, nové daně. To jsou kroky, bez kterých se česká...

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

  • Další z rubriky

Panenky topí sluncem, autíčka pohání vodík. Hitem jsou enviromentální hračky

Premium Témata, která nyní na každém kroku provázejí dospělou populaci, se dostávají i do každodenního vnímání těch nejmenších....

Vaření a vytápění se prodraží. Innogy po dramatickém růstu cen zdražuje plyn

Největší dodavatel plynu v ČR innogy Energie zvýší od 20. listopadu ceny plynu, u základního produktu Standard to bude...

Drahá poslední záchrana. V „nouzovém“ režimu zdraží některým energie i čtyřikrát

Premium Milion zákazníků Bohemia Energy a dalších padlých dodavatelů naštěstí nemá doma zimu ani tmu. Elektřinu a plyn pro ně...

Test fast foodů: Znamená rychlé nezdravé? Ne, stačí lépe vybírat

Premium Hodně soli, hodně tuku, energie na celý den. Hamburger s hranolky a colou nebo pizza určitě nejsou synonymem vyvážené...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Jakub Vágner se oženil. S rybářkou Claudií si řekli ano na lodi

Populární rybář Jakub Vágner (39) se oženil. V sobotu po poledni si vzal svou německou přítelkyni Claudii, se kterou...

Neočkovaný herec Etzler je na kyslíku s oboustranným zápalem plic

Miroslav Etzler skončil s covidovou atakou a oboustranným zápalem plic v nemocnici. Své příznivce na sociálních sítích...

Světem se kvůli mutaci valí lavina výprodejů. Padají akcie, ropa i bitcoin

Kvůli nové mutaci koronaviru, která byla detekována v Jihoafrické republice, klesly v pátek asijské akcie nejvíce za...

Vítěz Slavíka Ztracený zpíval o znásilnění. Píseň stáhnu, omluvil se

Vítěz letošního Českého slavíka Marek Ztracený čelí kritice kvůli textu jedné z jeho starších písní. Výkonná ředitelka...

KOMENTÁŘ: Kterak raper Řezník přistřihl Českému slavíkovi křídla

Slavnostní ceremoniál Českého slavíka nejspíš na nějakou dobu rozvíří debaty o stavu české populární hudby – je-li...