Podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) stál kilogram medu letos v červenci 166,5 koruny, byl tak meziročně levnější, protože loni v červenci stál i 200 Kč. Po zdražení o pětinu by tak dosáhl zhruba loňské ceny.
„Aktuální situaci definuje malá produkce a velká poptávka. Pokud budeme aktuální stav na světových trzích posuzovat poptávkou, tak nám globálně chybí 20 procent dodávek medu. Situace nemůže mít jiný výsledek než celosvětové snížení spotřeby,“ uvedl jednatel společnosti Medokomerc Milan Špaček.
Zdražování teprve přijde
Další zdražování pak podle něj přijde na začátku příštího roku kvůli dražším obalům, které se do ceny pro zákazníka promítnou. „V současné době dodavatelé obalů avizují zdražení od ledna v rozmezí deseti až 50 procent,“ dodal. Společnost přitom očekává, že v příštím roce na jaře nemusí být med v maloobchodu k dostání.
Máslo i další mléčné výrobky podraží. Mohou za to rostoucí ceny obalů a energií |
Firma na začátku srpna odhadla, že letošní produkce medu bude opět podprůměrná a mohla by činit 5000 tun, podobně jako loni. Předsedkyně Českého svazu včelařů Jarmila Machová očekávala letos podprůměrnou produkci, doufala však, že dosáhne alespoň 6 000 tun. Přesné údaje bude mít svaz až na podzim.
Loňská produkce meziročně klesla o zhruba 40 procent na 4 997 tun, uvedl již dříve Český statistický úřad. Podle dat ČSÚ je to nejméně od roku 2002, od kdy publikuje časové řady. Podle starších dat ministerstva zemědělství jde o nejhorší výsledek minimálně od vzniku ČR v roce 1993. Jak již dříve řekla Machová, někteří pamětníci mezi včelaři tvrdí, že jde dokonce o nejhorší rok za poslední půl století. Na vině podle ní nebyl koronavirus, nýbrž loňské jarní počasí.
Studené jaro zdrželo včely. Med podraží, někteří včelaři zvažují neprodávat |
Letos pak bylo podle Špačka také chladné počasí, jarní snůška z kvetoucích stromů a řepky byla podle něj proto slabá. Podle odhadu Medokomercu včelaři letos z jarní snůšky vytočili deset kilogramů medu na jedno včelstvo a z druhé jen pět kilogramů, protože část medu bylo nutné ponechat včelám.
Dříve pak podle Špačka pokračovala medovicová snůška z puklic smrků. Ta je podle něj v posledních letech kvůli stavu českých lesů napadených kůrovcem spíš výjimečná.
Spotřeba medu předloni v ČR činila zhruba 0,9 kilogramu a meziročně klesla o 2,2 procenta. V roce 2010 byla 0,7 kg na osobu. Loňské údaje ještě nejsou známé.