Máslo je dražší než průměr EU. Výroba základních mléčných výrobků klesá

  6:00aktualizováno  6:00
Kvůli drahé a nedostatkové smetaně loni vylétly ceny másla vzhůru a­ mlékárny omezovaly výrobu. Stejně tak klesala výroba jogurtů a většiny dalších mléčných produktů s výjimkou čerstvých sýrů. Jak to bude letos?

Důvodů k minulým cenovým turbulencím je několik. I loni se udržely poměrně vysoké ceny mlékárenských výrobků, od másla po jogurty, což některé zákazníky odrazuje od větších nákupů. „Jedná se o krátkodobou reakci na výrazné navýšení cen v důsledku zdražení energií, zvyšování mezd,“ uvádí obchodní šéf Madety Jan Teplý s tím, že jejich výroba jede naplno. „Tedy když je smetana,“ dodává.

Kvíz: Kolik mléka nadojí stračena? A jaké máslo dát do čaje?

Nedostatek smetany stál za propadem výroby másla i v roce 2017. Ceny tehdy vystřelily vzhůru a mlékárny smetanu buď vůbec nesehnaly, anebo ji draze prodávaly, místo aby z­ní dělaly máslo. Něco podobného se podle jednoho zdroje z mlékáren mohlo dít i loni.

„Vyplatilo se ji raději vyvézt, než z ní vyrobit máslo,“ uvádí odborník, který nechtěl zveřejnit své jméno. Stejně tak do zahraničí putuje na zpracování velká část českého syrového mléka.

U másla, jogurtů, ale i tvrdých sýrů navíc hraje v tuzemském vývoji velkou roli dovoz. Ten u másla dlouhodobě pokrývá zhruba polovinu spotřeby a poslední rok rostl o­ výrazných 13 procent. Stejně tak o­ dvanáct procent stoupl i dovoz jogurtů.

Zatímco prodeje v kusech podle společnosti Nielsen sbírající data z ­obchodů u většiny mlékárenských kategorií klesaly, u másla došlo k mírnému nárůstu. Ten byl pokryt při klesající domácí výrobě právě dovozy.

Gouda místo eidamu

K jednomu z největších dovozců mléčných produktů patří společnost Milkpol zaměřující se na Polsko. Hodně zboží také vozí ze svých mateřských zemí, většinou z Německa, obchodní řetězce.

„Ano, loni byl větší dovoz másla kvůli stabilně vysoké spotřebě a poklesu tuzemské výroby,“ potvrzuje za Milkpol Jurek Klos. Naopak u eidamu došlo podle něj k poklesu, ale naopak rostl dovoz goudy.

Trh s mlékem a máslem

Mlékárny se snaží levnějším dovozům čelit tím, že se soustředí na výrobky s vyšší přidanou hodnotou, a ­tedy většími maržemi. Bloček eidamu je lepší alespoň naplátkovat, nastrouhat nebo sýr nějak ochutit.

Eidam je dnes považován za komoditu, v níž nemá cenu zahraničním cenám konkurovat. Na druhou stranu je to podle výrobců dobrá možnost na „uskladnění“ mléka, protože vydrží delší dobu.

Konečné ceny másla se tak letos v ­porovnání s rekordním rokem 2017 příliš nezmění. Maxima více než 60 korun za čtvrtku sice už nedosahují, ale za celý loňský rok se průměrná cena dostala pod padesát korun jen ve čtyřech měsících z ­dvanácti. A letos se zatím stále drží nad padesáti korunami.

Česko se tím dostalo na průměr v­ Evropské unii a je dražší nejen než Polsko, ale i Dánsko, Nizozemsko či Německo. Těmto cenám také odpovídá cena syrového mléka.

Podle předsedy Českomoravského svazu mlékařů Jiřího Kopáčka stálo za loňským poklesem spotřeby v některých kategoriích i­ příliš teplé počasí. „V době velmi teplého a suchého počasí je spotřeba potravin všeobecně nižší, a tak tomu bylo i u nás. Když je horko, lidé prostě tolik nejedí,“ uvádí Kopáček. Zároveň dodává, že nešlo o ­žádné velké propady a například výroba sýrů či kysaných mléčných výrobků rostla.

Šéf společnosti Danone Marián Jánoš připomíná i to, že kromě vyšších cen se podílejí na klesajících nákupech i slevy v obchodech. „Spotřebitelé si na slevy zvykli a ­není to pro ně již impulz pro nákup většího množství výrobků, ale možnost, jak nakoupit výhodně obvyklé množství za výhodnou cenu,“ uvádí s ním, že v jejich kategoriích se promoční akce podílejí na prodejích kolem 60 procent.

„Postupné zdražování je nezbytné zejména v oblasti akčních cen. Máme všichni vyšší mzdy, a tak budeme muset platit za zboží vyšší ceny,“ dodává Teplý za Madetu.

Šéf Danone připomíná ještě to, že spotřebitelé se přesouvají do jiných kategorií, třeba k alternativním mlékům. Danone si v ­tomto případě celosvětově pojistilo zadní vrátka, protože koupilo společnost White Wave ze značkami rostlinných mlék Alpro a­Provamel. Rostlinná mléka ale nově od loňska prodává třeba Coca-Cola a­ v ­Česku se prosazuje i tuzemský výrobce Nemléko.

V roce 2017 dosahovaly ceny másla v Česku rekordní úrovně:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Z Prahy do Brna autem na baterky. Jedno nabití elektrickému golfu nestačilo

Volkswagen e-Golf

Budoucnost automobilismu? Zatím ne. MF DNES zkoušela, jak se žije s elektrickým golfem. Ve městě funguje obstojně, ale...

Nezaúčtoval koláč, dostal pokutu 11 tisíc. Soud se teď prodejce zastal

293 milionů účtenek se již do včerejška vydalo.

Soud se zastal prodejce, který nevystavil EET účtenku za desetikorunový koláček. Místo původní pokuty 11 tisíc korun...

Mince s nulovou hodnotou. Blýskavá past na penzisty má stovky obětí

Sběratelská plaketa s hlavou princezny Diany v nabídce Českého mincovního...

Je to šlendrián, který v Česku běží už léta. Do schránky přijde leták se zdánlivě výhodnou nabídkou lesklých...

Češi prodali radar na nespokojené klienty. Mění call centra po celém světě

Ilustrační snímek

Čeští investoři v čele s Jakubem Havrlantem prodávají zlaté startupové vejce jménem Brand Embassy. Úspěšný nástroj péče...

Další z rubriky

Pokuty za dvojí kvalitu budou platit obchodníci, uvedl ministr Toman

Ilustrační snímek

Až padesátimilionovou pokutu za takzvanou dvojí kvalitu potravin budou platit obchodníci, nikoliv nadnárodní výrobci,...

V ČR jsou čtyři tuny polské drůbeže se salmonelou, polovina je už snědená

Ilustrační snímek

Na českém trhu se podle veterinářů objevily další zhruba čtyři tuny drůbežího masa z Polska se salmonelou. Šlo o dvě...

Počítače proti pančování: v aplikaci zjistíte, odkud pochází vaše jídlo

Ilustrační snímek

Olivový olej, ikona moderního stravování, se pančuje. A nejen on. Společnosti Belucci a Oracle nabízejí řešení:...

Najdete na iDNES.cz