Mapa vod
Odkud pochází voda v lahvích?
Sladká limonáda žízeň příliš neuhasí, nejlepší je voda. A protože je venku vedro, koupíte balení minerálních vod a pijete jednu za druhou. Jenže není voda jako voda. Některé můžete pít, jak je libo, u jiných je lepší si dát pozor, kolik toho vypijete.
Jakou vodu můžete pít plnými doušky
Základní funkcí vody je odplavovat škodliviny z těla. Aby toho byla schopná, nesmí obsahovat příliš minerálních látek.
"Voda ke každodennímu doplňování tekutin by jich měla mít do pěti set miligramů na jeden litr,“ říká František Kožíšek, vedoucí Národního referenčního centra pro pitnou vodu ze Státního zdravotního ústavu v Praze.
"Vhodné jsou tedy vody kojenecké, pramenité, slabě mineralizované minerálky a většina pitných vod“. Jsou to například Fromin, Toma Natura, Dobrá Voda, Aquila (viz přehled dole).
Která je vhodná jen na chuť a v menší míře
Hasit žízeň byste však neměli středně ani silně mineralizovanými minerálními vodami, jako jsou například Korunní, Ondrášovka, Magnesia, Hanácká Kyselka nebo Poděbradka. Ty jsou vhodné spíše jen "na chuť“, pít se doporučuje nejvýše půl litru denně, větší množství pouze krátkodobě na radu lékaře.
A léčivé minerálky? Těm byste se měli vyhnout úplně, případně je "užívat“ výhradně na doporučení lékaře.
I když výrobci nejsou povinni uvádět informace, jak je voda mineralizovaná nebo kolik je v ní celkově rozpuštěných minerálních látek, ve většině případů se to z obalů dozvíte.
"Sledování obsahu jednotlivých minerálních látek není tak důležité. Smysl to má třeba v případě, pokud má člověk nějaký zdravotní problém. Například ve vodě, kterou pijí kojenci nebo kardiaci, by mělo být málo sodíku,“ říká doktor František Kožíšek.
Zaměřit se také můžete na vápník a hořčík. Optimálně by mělo být ve vodě 40 až 70 miligramů kalcia a 20 až 30 miligramů magnesia.
Perlivé žízeň neuhasí, jen vás ošálí
Oxid uhličitý se do balených vod nepřidává jenom kvůli chuti, ale také proto, že má konzervační účinek a zpomaluje tak množení různých bakterií. Z tohoto důvodu se může přidávat i do kojenecké vody, na které pak musí být upozornění, že je nutné ji převařit, aby z ní oxid uhličitý vyprchal, pokud ho obsahuje více než 0,5 gramu na jeden litr.
"Sycené vody nejsou však k dlouhodobému pití vhodné. Oxid uhličitý zatěžuje organismus. Také způsobuje, že pocit žízně je uhašen dříve, než se člověk skutečně dosyta napije. A kromě toho má ještě močopudný efekt, takže může způsobit i zhoršené zavodnění organismu,“ upozorňuje doktorka Václava Kunová, odbornice na výživu.
Na některých minerálních vodách se naopak dočtete, že byly dekarbovány. Znamená to, že z nich byl zcela odstraněn nebo alespoň snížen obsah přírodního oxidu uhličitého.
Pijte s mírou
Kolik vody byste měli za den vlastně vypít? Zpravidla se dočtete, že by to měly být dva až tři, někdy dokonce čtyři litry tekutin denně.
"To je však pro většinu populace přehnané doporučení, které platí spíše jen v extrémně horkých dnech nebo při velké fyzické zátěži,“ říká doktor František Kožíšek.
"Každý člověk má svou optimální potřebu tekutin. Ta se může pohybovat od jednoho litru za den u člověka se sedavým zaměstnáním, který konzumuje převážně zeleninová, obilninová a luštěninová jídla s nízkým obsahem soli, až po několik litrů denně u fyzicky aktivního člověka, který jí příliš slanou nebo sladkou stravu.“
Jaký je ve vodách rozdíl
O tom, zda jde o vodu minerální, pramenitou, kojeneckou nebo pitnou, nerozhoduje jen množství minerálních látek, ale také způsob úpravy vody či požadavky na mikrobiologické, chemické a fyzikální ukazatele.
Kojenecké, pramenité i minerální vody pocházejí ze schválených chráněných přírodních zdrojů. Nejpřísnější jsou požadavky na kojeneckou vodu, která musí zůstat v původní kvalitě. Proto je povolená pouze úprava UV zářením, případně přidání oxidu uhličitého.
Naopak u pramenité vody se už její složení upravovat může, například odželezněním, ale pouze tak, aby se nezměnilo její charakteristické složení. A třeba do pitné vody, kterou je možné do lahví stáčet z jakéhokoliv vodovodního zdroje - například vodárny nebo vrtu, který je schválen vodoprávním úřadem - smí výrobce přidat i minerální látky. Vždy to však musí uvést na etiketě láhve.
Rada MF DNESKdyž vás bolí hlava, napijte se Mnoho lidí sáhne po nějaké té tabletce proti bolesti, když jim třeští hlava. Ovšem často postačí jen se pořádně napít, a zvýšit tak hladinu tekutin v těle. Bolest hlavy, stejně jako únava, malátnost nebo pokles fyzické výkonnosti a koncentrace jsou totiž příznaky nedostatečného zavodnění organismu - dehydratace. |