Konec carvingu v Čechách

  12:33aktualizováno  12:33
- Letos mohou lyžaři s klidem zapomenout na tolik frekventované slovo carving. Pojem carving se dá totiž chápat jako pojem lyžování. A stejně tak lyže se rovná carvingová lyže. Lyže tradiční neboli nevykrojené, se dnes nevyrábějí. Mnozí prodavači však carving stále považují za jízdu bez holí na krátkých lyžích, kdy se jezdec extrémně naklání a občas se dotýká sněhu.
Je to podobný blud, jako že na lyžích někdejších tvarů lze jet pouze přímo z kopce ve vajíčku. S příchodem nové carvingové konstrukce se lyže začaly dramaticky zkracovat. Ještě nedávno byla dlouhá lyže neklamným důkazem lyžařových kvalit. Tyto lyžaře ovšem doba tlačí do kouta - lyže delší než dva metry již dnes v katalozích renomovaných firem většinou nejsou k nalezení. Jak dlouhé lyže tedy zvolit? Velmi zjednodušeně lze říci, že většině lyžařů bude vyhovovat délka lyží shodná s postavou, těžší nebo rychlejší mohou nějaký centimetr přidat, lehčí ubrat. Výjimkou jsou funcarvery, jejichž délky dosahují obvykle 140 až 160 centimetrů. Rozhodně není moudré důvěřovat prodavačům v neodborných sportovních prodejnách, protože je až humorné, co vše si dokážou vymyslet. Při investici do nových lyží se vyplatí jistit se informací z druhého zdroje. V Evropě se nejvíce výrobců řídí podle kategorií, které prosazuje německý lyžařský časopis SKImagazin a jenž každoročně pořádá největší mezinárodní testování sjezdových lyžích (v MF DNES byl otištěn 10. listopadu).

Kategorie lyží

Závodní lyže pro slalom - jsou konstruovány pro krátký oblouk, lze na nich rychle přehraňovat, jsou neposedné a živé, obvykle vyžadují zvýšenou koncentraci a výkon. Loni se na závodech objevily krátké slalomky s velikým vykrojením. Letos je používá jen část závodníků, a nelze proto zatím s určitostí říci, jak se situace v budoucnu vyvine.

Závodní lyže pro obří slalom - jejich doménou je dlouhý a rychlý oblouk, jsou stavěny pro nejvyšší rychlosti a tvrdou sjezdovku. I při rychlé jízdě bývají maximálně klidné.Doporučit je lze pouze opravdu dobrým a rychlým jezdcům.

Racecarver - předstupeň lyží pro obří slalom, oproti nim jsou však univerzálnější. Lehčím jezdcům plně nahradí lyže pro obří slalom. Uspokojí výborné lyžaře.

Crosscarver - jsou to lyže na sjezdovku i do prašanu. Jsou nepatrně širší než ostatní typy.Uvítá je zejména ten, kdo občas opustí upravenou trať, aby se svážel v hlubokém sněhu, tedy velmi dobrý lyžař.

Allroundcarver - univerzální lyže, které jsou vhodné pro sportovněji laděné rekreační lyžaře.Jejich použití je mimořádně široké.Dobré allroundcarvery by tedy měly umět všechno.

Easycarver - lyže pro pohodlnou rekreační jízdu. Jsou snadno a příjemně ovladatelné, nemají však rády vyšší rychlosti.

Funcarver - lyže pro extrémní lyžování ztělesňují carving v jeho původním chápání. Jsou nejvýrazněji vykrojené a velmi krátké. Vedle vyjíždění hlubokých oblouků sice nezvládají mnoho dalších disciplín, ale zase jsou velmi tolerantní k proporcím lyžaře. Může je totiž používat tatínek, babička i vnučka. Pokud někdo neví, co koupit svým blízkým k Ježíšku, může obdarovat celou rodinu jedněmi lyžemi s vázáním pro půjčovny, které lze velmi snadno přestavit pro jakoukoliv velikost boty.

Poznámka: Diagram nelze uplatňovat na starší modelové ročníky. Pohyb v konstrukci lyží byl natolik rychlý, že modely starší než dva roky mají jiné vlastnosti.
Pramen: časopis SKI MAGAZĺN

Na carvingových lyžích se člověk nadře méně než na klasických

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Inspekce zveřejnila tři restaurace s podivným původem hovězího masa

Ilustrační snímek

Od propuknutí kauzy s nevyhovujícím hovězím polským masem provedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)...

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Konec kšeftů. Stát se rozhodl, že si dálnice bude opravovat sám

Ilustrační snímek

Během následujících deseti let postupně zmizí z dálnic sypače a pluhy soukromých firem. Stát se totiž rozhodl, že...

Další z rubriky

Víčka na PET lahvích brzy jen s poutky. Nařízení EU dělá výrobcům starosti

O konci plastových brček, tácků nebo příborů ví snad každý, ale že PET lahve...

Že se blíží konec plastových brček, tácků nebo příborů, ví asi každý. Ale že PET lahve budou muset mít k sobě pevně...

TEST DNES: Úplné výsledky testu rozvozu jídla

Ilustrační snímek

MF DNES otestovala firmy zprostředkující dovoz obědů, případně restaurace, které jídlo rozvážejí. V Praze jsme...

Energetické nápoje pije každý desátý sedmák v Česku, zjistili vědci

Energetické drinky.

Slazené nápoje jsou u dětí několik let na ústupu. Vědci z Univerzity Palackého v Olomouci ovšem varují před jejich...

Najdete na iDNES.cz