Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Tomáš Krist, MAFRA

Končí vám fixace hypotéky? Lidem z ulice dá banka lepší úrok než „svým“

  • 37
Nízké úrokové sazby letos nastartovaly nový hypoteční boom. Banky se přetahují o každého klienta. Někdy to ale vypadá, že na člověku „z ulice“ jim záleží víc, než na vlastním klientovi. Aspoň podle nabídek na novou výši úroku, kterou věrným a platícím zákazníkům dávají.

Příběh první... Renata Z. splácí pět let hypotéku na stavbu domu ve výši skoro 3,3 milionu korun a před nedávnem jí končila fixace úrokové sazby. Úvěr si brala ještě před krizí, kdyby sazby relativně vysoké. První „pětiletku“ tedy splácela se sazbou 4,99 procenta a měsíční splátkou bezmála 18 tisíc.

Letos jsou sazby rekordně nízko, a tak se Renata těšila, že jí hypoteční banka nabídne úrok pod dvě procenta. Žena si mezitím půjčila dalšího půl milionu od stavební spořitelny na dokončení fasády s úrokem pět procent. Potřebovala tedy původní hypotéku navýšit, aby mohla překlenovací úvěr refinancovat.

Napište nám

Skončilo vám nebo v dohledné době končí fixační období úrokové sazby na hypotéce? Máte zkušenost s jednáním s bankou o novém úroku? Napište nám o tom do 20. 9. na fotoeko@idnes.cz. Budete-li si to přát, zachováme Vaši anonymitu.

Popište prosím svůj příběh, zejména:

  • původní splátku a úrokovou sazbu
  • první nabídku vaší banky na novou sazbu a splátku
  • čeho (jaké sazby a splátky) jste nakonec jednáním dosáhli
  • kolik vám nabídli jinde a zda jste zůstali u původní banky

Konec fixace původní sazby se blížil, ale nabídka od hypoteční banky stále nikde. Renata si tedy vyjednala slušné podmínky u jiné banky - sazba 1,99 procenta ročně s platností na sedm let, bez poplatků.

Mezitím se ozvala její banka. První nabídka byla ale tristní: roční úrok 2,19 procenta s fixací na pět let a měsíční splátkou okolo 13 300 korun. „Ostatní podmínky zůstávají stejné“, stálo dál v dopise od banky. Což mimo jiné znamená, že si dál chtěla účtovat měsíční poplatek za správu úvěru ve výši 150 korun. „Tohle mi nabídli v bance, které poctivě splácím a za pět jsem jí jen na úrocích poslala přes osm set tisíc! V bance, kde mě v životě neviděli, jsem dostala daleko lepší nabídku,“ rozčiluje se Renata. Rozhodla se ale dát své hypoteční bance šanci, nebo spíš byla zvědavá, kam ji dokáže vyjednáváním dotlačit.

Požadovala tak stejné podmínky, které jí slíbila cizí banka, plus navýšení úvěru o půl milionu. A ejhle, ono to šlo. Finální nabídka zněla: sazba 1,99 procenta na 7 let, bez poplatku za vedení účtu, měsíční splátka 13 100 korun. Vyjednávání se vyplatilo, Renata splácí o dvě stovky méně, ale půjčila si o půl milionu navíc.

Vyjednáváním se dají ušetřit i desítky tisíc

Příběh druhý... Rudolf V. si v roce 2005 půjčoval na koupi domu asi 3,2 milionu korun. Sazba ve výši 3,91 procenta byla zafixovaná na pět let. Svou první šanci vyjednávat o lepších podmínkách Rudolf nevyužil. „Po uplynutí první fixace jsem - jako finanční negramota - prošvihl lhůtu, takže jsem vlastně musel akceptovat oznámení banky o nové výši úroků - 4,36 procenta - a fakt, že další fixace bude opět pětiletá,“ říká.

O to víc se připravil před uplynutím druhé fixace. Letos v létě dostal od své hypoteční banky dopis s titulkem „Snižujeme Vám splátku hypotéky!“, ve kterém stálo, že nová úroková sazba činí 2,59 procenta. To Rudolfovi přišlo moc - v té době se všude psalo, že hypotéky jsou nejlevnější v historii. Začal tedy vyjednávat. „Zároveň jsem požádal o mimořádnou splátku části hypotéky. Banka mě od ní odrazovala, ale já se nedal,“ podotýká.

Jakým způsobem řešíte konec fixace úroku své hypotéky?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pátek 18. září 2015. Anketa je uzavřena.

Aktivně zjišťuji nabídky konkurence
Aktivně zjišťuji nabídky konkurence 374
Důvěřuji výhodnosti nové nabídky své banky
Důvěřuji výhodnosti nové nabídky své banky 23

Bankéřům tvrdil, že jinde mu nabízejí mnohem lepší úrok (aniž by některou jinou finanční instituci oslovil). Banka chtěla vědět, jaký, že jej dorovná. „Nic vám neřeknu, nechám se překvapit,“ odpověděl Rudolf. A to se mu vyplatilo. Dostal sazbu 1,89 procenta a nulový poplatek za vedení účtu. Na měsíční splátce (pokud bychom nebrali v úvahu mimořádnou splátku úvěru) tak díky vyjednávání ušetří okolo 600 Kč. To je do konce splatnosti hypotéky přes sedmdesát tisíc (pokud by sazba zůstala celou dobu stejná).

(Jména obou lidí byla na jejich přání změněna, jejich identitu však redakce ověřila.)