Jsou hračky pro děti opravdu nebezpečné?

  11:15aktualizováno  11:15
Co by mělo být bezpečnější než dětské hračky nebo výrobky, s nimiž přicházejí děti do styku? Jenže opak je pravdou. Výrobky pro nejmenší jsou rizikové zboží. Stačí se podívat do databáze Rapex kde se shromažďují hlášení o nebezpečných výrobcích z celé Evropy.

Některé hračky obsahují nebezpečné ftaláty. | foto: Profimedia.cz

HračkyKteré hračky jsou nebezpečné?
Velká infografika

Nezanedbatelnou část v ní tvoří právě hračky a předměty určené pro péči o děti. Například v osmém týdnu letošního roku se mezi 29 nahlášenými nebezpečnými produkty objevilo devět hraček. Česká obchodní inspekce (ČOI) loni nahlásila do evropského systému rychlého varování 43 nebezpečných výrobků na českém trhu, z toho jedenáctkrát šlo o hračky. - více zde

Varovné jsou i výsledky kontrol inspekce. Z jednapesáti vzorků hraček, které inspektoři loni odebrali v obchodech a nechali prověřit v laboratořích, 27 výrobků nevyhovělo bezpečnostním kritériím. Některé (například koloběžky, vystřelovací vrtulník, pistole či panenka) kvůli příliš ostrým hranám, o které se dítě může poranit. Další měly malé součástky, které může dítě vdechnout a udusit se jimi.

Co je však horší, byly mezi nimi i výrobky, které překročily povolené množství chemických látek ohrožujících zdraví dítěte, například zmiňované ftaláty. "Byly to například kostka se zvuky, kačenky do vody, pískací ryby či hvězdářský dalekohled,“ uvedla tisková mluvčí ČOI Miloslava Fléglová. Všechno jsou to hračky pro nejmenší děti, které je budou víc než pravděpodobně dávat do pusy.

Nebezpečné kočárky
Další sprcha pro rodiče malých dětí přišla v únoru: nebezpečné mohou být i dětské kočárky. Na začátku roku totiž inspekce při společné kontrolní akci se svým slovenským partnerem odebrala v českých obchodech 12 kočárků – deset bylo pro děti nebezpečných. U pěti kočárků zjistili odborníci až stonásobné překročení povolené hladiny ftalátů.

Stejně tak je šokující zjištění, že konstrukce kočárku nevyhovují normám a předpisům, a dítěti tak hrozí vážný úraz. Seznam nebezpečných kočárků je zveřejněn na internetových stránkách inspekce (www.coi.cz).

Rada MF DNES

Na dětech nešetřete

Bezpečná hračka musí být vyrobena z kvalitních surovin. Ty nemohou být levné. Podezřele laciná hračka je tedy určitě z nevhodného materiálu. Výrobce chtěl ušetřit.

Vy byste na svých dětech šetřit neměli. PVC je materiál minulosti. Alespoň u hraček. Uděláte nejlépe, když se mu úplně vyhnete.


Lepší to není ani se samotným prodejem hraček. Informace v češtině nebo návod k použití často chybí. Zákazník se mnohdy nedozví, odkud výrobek pochází, pro jaký věk je určen a z jakého materiálu byl vyroben.

Dokazují to opět výsledky kontrol inspekce. Za celý loňský rok ČOI zkontrolovala 3 481 provozoven se sortimentem hraček, porušení předpisů zjistila v 1 013 z nich (29 procent). Zakázala prodej 35 609 kusů hraček v celkové hodnotě 3,2 milionu korun, z nichž 7 125 výrobků nesplňovalo kritéria stanovená pro bezpečnou hračku.

Správní řízení vede ČOI se 157 výrobci, dovozci, dodavateli nebo distributory hraček.

Autoři:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Konec kšeftů. Stát se rozhodl, že si dálnice bude opravovat sám

Ilustrační snímek

Během následujících deseti let postupně zmizí z dálnic sypače a pluhy soukromých firem. Stát se totiž rozhodl, že...

Další z rubriky

TEST DNES: Pilulky z internetové lékárny máte doma do tří dnů

Ilustrační snímek

Otázka pro aktuální test MF DNES zněla, zda má vůbec smysl nakupovat léčebné přípravky online. Je to vážně bezpečné,...

Velký nákupní bratr. Kamery v obchodech poznají váš věk i náladu

Ilustrační snímek

Interaktivní displeje rozpoznají tvář, věk a pohlaví zákazníka a nabídnou mu zboží na míru. Zhruba dva roky se české...

TEST DNES: Úplné výsledky testu online lékáren

Ilustrační snímek

MF DNES otestovala osmnáct online lékáren. Do výběru jsme zařadili velké lékárenské řetězce i menší regionální lékárny...

Najdete na iDNES.cz