Mobilní iDNES.cz

Rubriky | Hledání

Jogurtové drinky: Co jsou zač a jak chutnají?

23. června 2006  11:45
V obchodech se vedle mlék, kefírů a jogurtů v poslední době objevuje stále víc všelijakých lahviček s nejrůznějšími mléčnými drinky. Co jsou vlastně zač všechna tahle "pitíčka" a co mají společného kromě toho, že se pijí a v regálech samoobsluh stojí vedle sebe?
foto | foto: MF DNES

Jogurtové nápoje - Jogurtové nápoje


Zeptali jsme se na to odborníků ze Zdravotního ústavu v Ostravě.

A dozvěděli jsme se zajímavé věci. Nepatří do jednoho pytle, každý je trochu jiný, společným jmenovatelem není ani "mléčný výrobek", některé patří do kategorie "ovocný nápoj", protože obsahují víc ovocné než mléčné složky.

INFOGRAFIKA: CO NABÍZÍ TRH 

Zatímco jogurt, kefír, acidofilní mléko nebo kysaný mléčný výrobek s bifido kulturou jsou přesně vyhláškou definovány, o jogurtovém nápoji, drinku či koktejlu v něm není ani zmínka. Nemusí proto splňovat požadavky předepsané pro mléčné výrobky, třeba počet živých mikroorganismů nebo obsah tuku a sušiny.

Tak úplně bez pravidel však nejsou. Platí totiž: aby se výrobek mohl označit jako "jogurtový", musí nejméně polovinu tvořit jogurt. A aby se nápoj mohl nazývat mléčný, musí v něm být víc než polovina mléka nebo syrovátky. Co je zbytek? Záleží na složení, tedy na tom, co je uvedeno na obalu.

Jisté je, že jogurtové nápoje jsou stále oblíbenější, mají osvěžující chuť a jsou lehce stravitelné, dokonce i pro lidi se zažívacími potížemi. Některé však mají zbytečně vysoký obsah cukru, většinou kolem 13 gramů na 100 gramů.

"U některých je obsah tuku nebo cukru poměrně vysoký," říká Lydie Ryšavá z ostravského Zdravotního ústavu, kde výrobky posuzovali. Jako odbornice na výživu dává pochopitelně přednost výrobkům s nižším obsahem cukru i tuku.

"Jsou to výrobky, které obohacují trh, každý si může vybrat, co mu chutí, cenou a třeba i energetickou hodnotou vyhovuje," vysvětluje.

Kdo nemá rád sladkou chuť a u výrobků tohoto typu ji nehledá, má většinou smůlu. Některé tyto nápoje jsou sladké, i když mají nízký obsah sacharidů. Sladkou chuť jim dodávají umělá sladidla, která mají sice menší (téměř žádný) energetický přínos, ale na druhou stranu přivykají konzumenty na sladkou chuť.

"Kdo si navykne na sladkou chuť, sype si pak víc cukru do čaje, dává si víc sirupu do šťávy... zkrátka si vše sladí víc a sladkou chuť vyhledává," uvádí odbornice na výživu Ryšavá. "A ke slazení používá řepný cukr, který dodává samozřejmě i kalorie."

Syrovátkové nápoje - novinka na trhu
Novinkou na českém trhu jsou takzvané syrovátkové nápoje, mléčné nápoje na bázi syrovátky. Odborníci na výživu je vítají, protože obsahují hodnotné bílkoviny.

"Syrovátkové bílkoviny jsou pro člověka výborně stravitelné; stimulují vyplavování hormonů, které snižují chuť k jídlu, a naopak zvyšují pocit sytosti," uvádí Lydie Ryšavá. Obsahují však velké množství mléčného cukru, proto nejsou vhodné pro lidi s nesnášenlivostí laktózy.

Syrovátka vzniká jako vedlejší produkt při výrobě sýrů a tvarohů. Je to zelenožlutá tekutina, která zůstane po oddělení mléčné bílkoviny kaseinu z mléka. Neobsahuje takřka žádné tuky, zato však mnoho kvalitních bílkovin, ve vodě rozpustné vitaminy B1, B2, B6, B12, E, C amléčný cukr.

"Syrovátka představuje až 90 procent objemu mléka použitého při výrobě sýrů. Obsahuje přibližně šest procent sušiny. To znamená, že polovina všech složek mléka je přítomna v syrovátce. Je to tudíž ,ušlechtilý' výrobek stejně tak jako sýr," vysvětluje Zuzana Jurzykowská ze Zdravotního ústavu se sídlem v Ostravě.

Nabídka trhu je pochopitelně mnohem širší, než uvádíme v našem přehledu a navíc se stále mění. Novinka od Olmy Olomouc - probiotický mléčný nápoj s ovocem ENERGYIN - získal nedávno titul Mlékárenský výrobek roku jako nejlépe hodnocený tekutý mléčný výrobek.

CO JE CO
syrovátka - mléčný výrobek vznikající jako vedlejší produkt při výrobě sýrů, tvarohů a kaseinů
mléčný nápoj - tekutý mléčný výrobek, který obsahuje víc než 50 % mléka nebo syrovátky
jogurtový výrobek - jogurt v něm musí tvoři nejméně 50 procent

Autor:

Diskuse k článku

počet příspěvků: 2, poslední 2. 7. 2006, 18:34
Vstup do diskuse

Další články z rubriky

Nahoru

Do penze v 74 letech. Dánové si počkají nejdéle, pohorší si i Češi

Pivo nemá kdo vařit. Kvůli rozmachu malých pivovarů je málo sládků

Modrá pilulka mění barvu. Výrobci Viagry končí patent v USA a zlevňuje

Hackerem, který Uberu ukradl data, byl dvacetiletý mladík z Floridy

Lidl bude nově i v nákupních centrech, vychází vstříc developerům

Tahači od Tesly ještě nikdo nejel, přesto už je firmy objednávají

Rubriky

Nahoru
iDNES.cz > Ekonomika > Domácí | Podniky | Zahraniční | Doprava | EET | Spotřebitel | Test DNES
Jak jste spokojeni s m.iDNES.cz? Vyjádřete se zde