Salát z tropického ovoce s vínem

Salát z tropického ovoce s vínem | foto: ISIFA/Marie Claire Group

Jak si dobře vybrat exotické ovoce

Když jsem se v hypermarketu zeptala prodavače, co je to pepino, odkázal mě k regálu s kondomy. Ale já měla na mysli malé bílé plody s fialovými pruhy, které nabízelo oddělení ovoce a zeleniny. Tak je to bohužel často. Obchodníci mnohdy nabízejí ovoce, o kterém toho moc nevědí.

popisekExotické plody
Jak se v nich vyznat

 Jsou sami proti sobě. Kdo jednou ochutná nezralé, nebo naopak přezrálé ovoce, příště si je nekoupí. Proto vám přinášíme rady, jak exotické plody vybírat a jak s nimi zacházet.

Nedávejte je do lednice
Většina exotických plodů -mango, banán, ananas, kiwi -nepatří do lednice. Pokud nejsou ještě zralé, nedozrají v ní, naopak rychle zhnědnou nebo změknou. Nesvědčí jim ani pokojová teplota nad 20 stupňů Celsia. Nejlépe jim bude na nějakém chladnějším místě, třeba na chodbě.

Ananasu vytrhněte jeden list
Ananas má výtečnou chuť, jen když je správně zralý. Jak poznat, kdy nastal ten správný čas k zakrojení? Prozradí to krátké vnitřní lístky. Zkuste jeden vytrhnout. Když to jde obtížně, je ananas ještě nedozrálý, když to půjde až příliš lehce, je už přezrálý. Ideální je, když listy kladou jen lehký odpor. U zralého ananasu má stonek příjemnou typickou vůni.

Na kokos si připravte kladivo
Dostat se k obsahu tvrdého ořechu není vůbec jednoduché. Rada: do dvou ze tří „očí“ na špičce tvrdé skořápky udělejte díru hřebíkem, jedním otvorem bude dovnitř vnikat vzduch a druhým vytékat tekutina. Pak kladivem lehce poklepávejte podél „švu“ skořápky, až praskne. Zužitkovat můžete jak mléko, tak dužinu.

Nevařte je, lépe chutnají čerstvé
Naprostá většina exotického ovoce chutná nejlépe čerstvá, některé druhy přímo nesnášejí tepelné zpracování, například avokádo zhořkne. Některé se naopak hodí i na vaření a dušení - například tamarilo, mango nebo liči. Existují speciální banány na vaření, mají moučnatou chuť, dají se vařit, péct, dusit i smažit.

I tvrdé kiwi se dá jíst
Nevadí, když koupíte tvrdé kiwi. Po několika dnech může dozrát (ale ne v lednici), můžete je i jíst, pokud vám nevadí, že bude kyselejší. Bude mít lepší chuť a více osvěží než plod, který je už „jako bláto“.

K mangu si přivoňte
U manga je obzvlášť obtížné poznat, kdy je plod zralý. Barva slupky není rozhodující, mango z Thajska je zelené i po dozrání, zatímco z Filipín je nádherně žluté. Zralé plody jsou citlivé na transport, nesnášejí tlak, proto se převážejí ještě nedozrálé. Při špatném skladování se mohou poškodit, dužina se zbarví dohněda a utrpí i chuť. Při stlačení prstem by se měla mírně, ale ne výrazně promáčknout. Na slupce by neměly být žádné tmavé skvrny a hlavně plod by měl příjemně vonět.


Rada MF DNES

Nebojte se sáhnout

Exotické plody nejsou tak drahé proto, že pocházejí zdaleka, ale proto, že obchodníci už předem počítají s tím, že část neprodají, a ztráty započítávají do ceny. Vy si zase uvědomte, že necháváte v obchodě své peníze a chcete si za ně vybrat to nejlepší zboží. Nebojte se proto vzít plod do ruky, třeba i liči rozloupnout a ochutnat. Když na vás „vyběhnou“, jděte jinam, kde vás nechají vybrat i ochutnat, protože mají zájem prodat.