Jak se prodlužuje záruční doba?

aktualizováno 
- Počítačovou sestavu, na kterou byla poskytnuta prodloužená záruční doba v délce 24 měsíců, si koupil Květoslav Karásek z Jindřichova Hradce. V průběhu záruční doby třikrát reklamoval stejnou závadu na mechanice CD ROM. Přestože pokaždé mechaniku vyměnili, záruční doba byla prodloužena celkem pouze o dva dny. Podle zákazníka měla být záruční doba prodloužena o více než dva dny.
Občanský zákoník nehovoří o prodloužení záruční doby,ale o takzvaném stavění běhu záruční doby (i když výsledek je stejný) a to tak, že doba od uplatnění reklamace až do doby,kdy byl kupující povinen věc po opravě převzít, se do záruční doby nepočítá. Za tímto účelem jsou v prodejně povinni vydat zákazníkovi potvrzení o tom, kdy reklamaci uplatnil, o provedení opravy a zejména o době jejího trvání. V případě,že dojde v záruční době k výměně výrobku nebo jen součástky, záruční doba na novou věc (součástku) začne běžet znovu.

Aleš Brandejs z Brna reklamoval fotoaparát. Pro vyřízení reklamace musel jet dvakrát autobusem do prodejny na druhém konci města. Chtěl vědět, zda má nárok na náhradu času stráveného cestou, například oceněného průměrnou mzdou, nebo pouze na proplacení autobusové jízdenky.

Podle paragrafu 598 Občanského zákoníku má kupující právo na úhradu nutných nákladů, které mu vznikly v souvislosti s uplatněním reklamace. Jako příklad uvádí zákon přepravu věci k opravě, odbornou prohlídku, poštovné, jízdné do opravny. Majetkovou újmu spočívající v ušlém zisku nelze považovat za nutný náklad a pan Brandejs by ji musel na prodejci vymáhat samostatně.

Jiří Hájek z Prahy si koupil speciální horolezecké boty,na které byla poskytnuta obecná půlroční záruční doba. Po několika málo měsících používání praskla na jedné botě podrážka. Zákazník boty reklamoval a v prodejně mu je vyměnili za nové. Začala běžet nová šestiměsíční záruční doba, ale vzhledem k ročnímu období bylo pravděpodobné,že nebude moci boty nosit a případné vady se tedy v záruční době nestačí projevit. Chtěl vědět, zda by záruční doba nemohla začít běžet až od chvíle,kdy bude moci boty používat (do té doby by je nechal u prodejce).

Situaci, kterou popisuje pan Hájek, zákon nijak neřeší a po pravdě řečeno si toto řešení neumím v praxi představit. Ke stavění běhu záruční doby dochází pouze na dobu od uplatnění reklamace až do doby, kdy byl zákazník povinen opravenou věc převzít. Záruční doba se v tomto případě staví bez ohledu na to, zda věc byla skutečně převzata k opravě a zda lze reklamovanou vadu odstranit.

Občanský zákoník, § 627:

1) Doba od uplatnění práva z odpovědnosti za vady až do doby, kdy kupující po skončení opravy byl povinen věc převzít, se do záruční doby nepočítá. Prodávající je povinen vydat kupujícímu potvrzení o tom, kdy právo uplatnil, jakož i o provedení opravy a o době jejího trvání.

2) Dojde-li k výměně, začne běžet záruční doba znovu od převzetí nové věci. Totéž platí, dojde-li k výměně součástky, na kterou byla poskytnuta záruka.
Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Desítky lidí se otrávily ve špičkové španělské restauraci. Žena zemřela

Ilustrační snímek

V restauraci RiFF ve španělské Valencii, zmíněné v prestižním michelinském průvodci nejlepších podniků, kde se můžete...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Zásilkovna vytáhne do boje s Českou poštou, začne doručovat balíky

Ilustrační snímek

Česká přepravní společnost Zásilkovna, která se zabývá výdejem zboží z e-shopů, začne na jaře doručovat také balíky....

Dopis pošta doručí jen jednou týdně. Vybranou zásilku až za tři dny

Ilustrační snímek

Česká pošta šetří, nestíhá tak doručovat včas, a proto plánuje, že některé druhy zásilek bude roznášet méně často než...

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Další z rubriky

Většina Filipínců nemá ani bankovní účet. Čech jim půjčuje online

Filipínský startup Oriente je zaměřený na spotřebitelské úvěry přes mobilní...

Sedmatřicetiletý Vlastimil Hrabal pracoval pro firmu ze skupiny PPF Petra Kellnera, loni v dubnu však změnil dres a...

Víčka na PET lahvích brzy jen s poutky. Nařízení EU dělá výrobcům starosti

O konci plastových brček, tácků nebo příborů ví snad každý, ale že PET lahve...

Že se blíží konec plastových brček, tácků nebo příborů, ví asi každý. Ale že PET lahve budou muset mít k sobě pevně...

Energetické nápoje pije každý desátý sedmák v Česku, zjistili vědci

Energetické drinky.

Slazené nápoje jsou u dětí několik let na ústupu. Vědci z Univerzity Palackého v Olomouci ovšem varují před jejich...

Najdete na iDNES.cz