Instantní polévky obsahují víc soli, než je zdrávo

  15:55aktualizováno  15:55
Soli kotel, tuku taky není málo, bílkoviny a sacharidy žádná sláva, některé živiny chybějí, jiné přebývají, o vitaminech a minerálních látkách kromě sodíku si mohou nechat jen zdát. Tak vidí instantní nudlové polévky odborníci na výživu. Proti mysli jim nejsou ani tak samotné polévky jako fakt, že mnozí lidé je mají na talíři doslova denně, nahrazují jimi obědy i večeře. Vyváženou stravu rozhodně nenahradí.

"Solíme dvakrát tolik, než bychom měli," říká dietní sestra Tamara Starnovská z Fóra zdravé výživy. "Svou zásluhu na tom mají i instantní výrobky, které soli obsahují víc než běžné jídlo stejného druhu." Její slova potvrdily analýzy čtyřiadvaceti druhů instantních polévek asijského původu, které pro MF DNES zpracovali ve Státním veterinárním ústavu v Praze. Většina polévek je hodně slaná, některé jsou doslova přesolené. Platí to zejména pro polévky značky Mamee z Malajsie, všechny čtyři patří k nejslanějším a nejtučnějším z testovaných.

Dát si jednu kuřecí Mamee znamená vyčerpat celý koláč svého denního bezpečného přídělu soli - je jí v ní totiž víc než šest gramů. Přitom právě šest gramů je považováno za přiměřenou dávku na celý den. "Zdravému člověku jedna taková polévka denně nic neudělá. Když ji ale bude jíst trvale dvakrát denně, zadělává si už na riziko, že bude mít vysoký krevní tlak," říká přednosta II. interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Michael Aschermann. "Tyto polévky rozhodně nejsou vhodné pro nemocné, kteří mají vysoký krevní tlak." Vysokou konzumací soli se totiž tlak prokazatelně zvyšuje. Vysoký krevní tlak zatěžuje srdce, nepříznivě působí na cévy a má úzký vztah k mozkové mrtvici a srdečnímu selhání. "Pokud si takové polévky dopřává člověk s vysokým tlakem, koleduje si o to, že mrtvice přijde dřív," míní Tamara Starnovská. "Bude muset jíst víc léků na snížení tlaku a všechny potíže, které s vysokým tlakem souvisí, se mu zhorší." Instantní asijské polévky skrývají ještě jedno nemilé překvapení: kudrnaté nudle jsou tučnější než klasické.

"Není to nijak závratné, ale těstoviny nepatří k tučným potravinám. Nudle tedy mohou být nebezpečné v tom, že je člověk za zdroj tuku nepovažuje," vysvětluje Jana Dostálová z Vysoké školy chemicko-technologické. Doporučené dávky tuku se liší v závislosti na pohlaví, věku a tělesné námaze. "Lehce pracující žena mezi 35 až 55 lety si jednou porcí polévky může odčerpat až třetinu své denní dávky tuku." Ještě jedno nebezpečí zde číhá - na alergiky. Některé z polévek jsou přibarveny nepovolenými syntetickými barvivy. Odhalila to nedávná kontrola České zemědělské a potravinářské inspekce. Pět z třiceti analyzovaných polévek - Miliket hovězí, Samex kuře kari, Gomex krevetová a kachní, Mifusi kuřecí/kari - obsahovalo umělá barviva tartrazin a Ponceau R4, která se podle současných předpisů nesmí do polévek přidávat. Novela vyhlášky o přídavných látkách, která je připravena ke schválení, nejspíš povolí syntetická barviva i v polévkách, v nudlích však budou zakázána i nadále. V každém případě musí být barviva uvedena ve složení výrobku.

Protokol České zemědělské a potravinářská inspekce (zde)

Ani u jedné polévky nebyla. Potvrdilo se tak to, na co už poukázal loňský test MF DNES (17. 3.) - že výrobci barviva ve složení tají.


Propadák testu

Nejméně zdravé jsou polévky značky Mamee, které z Malajsie dováží pražská firma Singa. Ze všech asijských polévek, které prošly testem, obsahují nejvíce soli a tuku. Talíř kuřecí polévky dodá šest gramů soli, tedy celou denní dá vku. Jedna porce houbové Mamee má víc než dvacet gramů tuku.
(hve)

O testu

Česká zemědělská a potravinářská inspekce prověřovala u 30 instantních polévek asijské produkce obsah syntetických barviv. Státní veterinární ústav v Praze analyzoval pro MF DNES ve čtyřiadvaceti polévkách obsah soli a tuku.
(hve)


Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Témata: Test iDNES.cz

Nejčtenější

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Konec kšeftů. Stát se rozhodl, že si dálnice bude opravovat sám

Ilustrační snímek

Během následujících deseti let postupně zmizí z dálnic sypače a pluhy soukromých firem. Stát se totiž rozhodl, že...

Pražský hotel vydával české hovězí za australské, steak za 650 korun

Kráva před hotelem Holiday Inn u Kongresového centra.

Hotel Holiday Inn sídlící na pražském Pankráci lhal svým zákazníkům o skutečném původu podávaného hovězího masa. O...

Další z rubriky

Energetické nápoje pije každý desátý sedmák v Česku, zjistili vědci

Energetické drinky.

Slazené nápoje jsou u dětí několik let na ústupu. Vědci z Univerzity Palackého v Olomouci ovšem varují před jejich...

Většina Filipínců nemá ani bankovní účet. Čech jim půjčuje online

Filipínský startup Oriente je zaměřený na spotřebitelské úvěry přes mobilní...

Sedmatřicetiletý Vlastimil Hrabal pracoval pro firmu ze skupiny PPF Petra Kellnera, loni v dubnu však změnil dres a...

TEST DNES: Pilulky z internetové lékárny máte doma do tří dnů

Ilustrační snímek

Otázka pro aktuální test MF DNES zněla, zda má vůbec smysl nakupovat léčebné přípravky online. Je to vážně bezpečné,...

Najdete na iDNES.cz