Fotografovat s lentilkami se zákaznici nevyplatilo

  12:12aktualizováno  12:12
- Poněkud nedůvěřivě hleděla Věra Lukášová z Prahy na fotoaparát ve tvaru větší krabičky od lentilek, který jí v obchodě u vinohradské nemocnice přidali zdarma ke dvěma balíčkům se sladkostmi od firmy Nestlé. Kdo dá dnes člověku cokoli zadarmo? Protože však má doma dvojčata, rozhodla se nákup sladkostí v hodnotě přes šedesát korun zopakovat, aby to tomu druhému nepřišlo líto. Žádný zázrak však od těchto přístrojů, vybavených málo dostupným filmem atypického formátu, nečekala.
"Moje obavy se vyplnily, protože fotografie, které se mi po vyvolání filmu dostaly do rukou, nestály slušně řečeno za nic," tvrdí Věra Lukášová. "Vzhledem k tomu, že fotoaparáty byly v podstatě zadarmo, mávla bych nad tím rukou. Jenže vyvolání filmu a zhotovení fotografií z atypického formátu se docela prodražilo. Každá fotografie tak přišla asi na patnáct korun, a to jsem ji mohla hned vyhodit do koše." Redakce MF DNES nechala fotoaparát vyzkoušet v akreditované zkušební laboratoři VUZORT v Praze, aby zjistila příčinu závady. "Film, kterým byl přístroj původně osazen, je zcela nepoužitelný,což svědčí o jeho poškození buď nevhodným, nebo nepřípustně dlouhým skladováním," uvádí technický vedoucí laboratoře Antonín Vajčner. "S přístrojem samým lze pořizovat jen nenáročné snímky za dobrých světelných podmínek." K závěrům zkušebny se vyjádřil ředitel vnějších vztahů firmy Nestlé Čokoládovny Martin Walter: "Jsou pro reklamní fotoaparát v zásadě příznivé. Naše společnost se setkala s reklamací tohoto přístroje pouze v několika málo ojedinělých případech, avšak ani jednou se netýkala filmu." Kromě nepříznivé ceny za fotografie nepotěší majitele ani další skutečnost. "Použitý formát filmu lze zakoupit již jen ojediněle, stejně těžko se hledá i zpracovatel tohoto, dnes již téměř zapomenutého typu," upozorňuje Antonín Vajčner. Veškeré spekulace o tom, zda šlo o milou pozornost od firmy či spíše o danajský dar,končí v okamžiku, kdy člověku dojde, že takové fotografie si jednoduše do alba neschová. Výrobce přístroje zřejmě tajně spoléhal na všeobecně známou radu o darovaném koni a jeho zubech. Nahořklá příchuť na jazyku zákaznice však nemusí trvat dlouho. "V případě, že se paní Lukášová na nás obrátí, budeme jí moci nabídnout určitou satisfakci v podobě zaslání našich výrobků," uzavírá Martin Walter z firmy Nestlé Čokoládovny.

Z protokolu laboratoře VUZORT

Posouzení fotografického přístroje:

* podání barev na zkušebních snímcích je velmi dobré,

* i při osazení jednoduchým objektivem je ostrost uspokojivá,

* objektiv je pevně zaostřen na kratší vzdálenost (přibližně dva metry),

* velmi tvrdá spoušť může způsobit rozostření snímků rozhýbáním při exponování,

* konstrukce přístroje nezaručuje jeho úplnou světlotěsnost,

* jednoduchá závěrka s jedinou clonou a jediným časem předurčuje přístroj na použití jen při lepších světelných podmínkách.

Poznámka: Zkušební fotografie byly pořízeny na filmu Fuji Superia 200, formát 110, 24 snímků, použitelnost do července 2000

TEST DNES je nezávislá příloha pro spotřebitele, financovaná z rozpočtu redakce MF DNES * Redakčně testované zboží nakupuje v běžné obchodní síti * K testování nepřijímá vzorky od výrobců nebo dovozců * Testy výrobků jsou zpracovávány v akreditovaných laboratořích nebo státních zkušebnách * Testované zboží navíc posuzuje tým nezávislých odborníků * Odborníci pověření vedením testu v laboratořích nejsou závislí na výrobcích ani prodejcích * Testy ze zahraničních spotřebitelských časopisů TEST DNES publikuje pouze s výslovným souhlasem jednotlivých vydavatelů a pouze v případech, kdy více než polovina testovaných vzorků je zastoupena i na českém trhu * Příloha rovněž zveřejňuje výsledky šetření státních orgánů *Články v příloze neobsahují placenou inzerci, nejsou ovlivněny výrobci ani žádnými finančními zájmy * Uveřejněné materiály nesmějí být reprodukovány bez souhlasu redakce * Výsledky testů nesmějí být použity bez souhlasu redakce ke komerčním účelům * Starší i nové testy z této přílohy lze najít v internetovém magazínu iDNES na adrese http://www.idnes.cz/test. Své připomínky a vzkazy k příloze TEST DNES můžete zaslat elektronickou poštou na adresu testdnes@mafra.cz. Připomínky k testům hospod pak na adresu hospody@mafra.cz.

Zcela neoužitelná fotografie pochází z nekvalitního filmu, který byl původně v přístroji.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Inspekce zveřejnila tři restaurace s podivným původem hovězího masa

Ilustrační snímek

Od propuknutí kauzy s nevyhovujícím hovězím polským masem provedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)...

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Husákovy hradby. Symbol minulého režimu poskytl domov milionům Čechů

Sídliště na Slezském předměstí v Hradci Králové (5.2.2019).

Pozůstatek minulého režimu v podobě rozsáhlých betonových sídlišť bývá často kritizován jako nevzhledné, nekvalitní či...

Další z rubriky

Většina Filipínců nemá ani bankovní účet. Čech jim půjčuje online

Filipínský startup Oriente je zaměřený na spotřebitelské úvěry přes mobilní...

Sedmatřicetiletý Vlastimil Hrabal pracoval pro firmu ze skupiny PPF Petra Kellnera, loni v dubnu však změnil dres a...

Velký nákupní bratr. Kamery v obchodech poznají váš věk i náladu

Ilustrační snímek

Interaktivní displeje rozpoznají tvář, věk a pohlaví zákazníka a nabídnou mu zboží na míru. Zhruba dva roky se české...

TEST DNES: Pilulky z internetové lékárny máte doma do tří dnů

Ilustrační snímek

Otázka pro aktuální test MF DNES zněla, zda má vůbec smysl nakupovat léčebné přípravky online. Je to vážně bezpečné,...

Najdete na iDNES.cz